אחד האתגרים המרכזיים של החברה המודרנית הוא כיצד לשלב בין הורות לעבודה וקריירה.

הזכות לשעת הנקה בעבודה

אחד האתגרים המרכזיים של החברה המודרנית הוא כיצד לשלב בין הורות לעבודה וקריירה. זהו קודם כל אתגר של נשים אחרי לידה, אך גם של אבות הרוצים לקחת חלק פעיל בגידול ילדיהם.

בעבר היתה חופשת הלידה באורך של 12 שבועות. בשנת 2010 הוארכה חופשת הלידה ב-12 שבועות נוספים, ללא תשלום (עליהם רשאית העובדת לוותר). זהו פרק זמן המוקדש להתאוששות מהלידה ולטיפול בתינוק. ומה קורה בתום תקופה זו? האם בגיל חצי שנה התינוק כבר מוכן רגשית ופיזית להיפרד מהאימא למשך מרבית שעות היום? בגרמניה למשל, יכולה האם לצאת לחופשה של 14 שבועות בשכר מלא ועוד 12 עד 14 חודשים בשכר חלקי. האב יכול לקחת חופשה דומה. בתרבויות במזרח, האם עושה את עבודתה כאשר היא נושאת את התינוק על גבה. בחברה שלנו, נשים רבות נקרעות בין הרצון להיות עם התינוק לבין הרצון למימוש עצמי בעבודה. אשה שסיימה לימודים אקדמיים במנהל עסקים, תרצה להמשיך את הקריירה שלה. היא עשויה לצאת מדעתה אחרי כמה חודשים לבד בבית עם תינוק.

החוק של שעת הנקה בעבודה בא להקל על נשים החוזרות לעבודה בתום חופשת הלידה. אך האם זה מספיק?

 

מהי שעת הנקה בעבודה?

סעיף 7 (ג) (3) לחוק דיני עבודה לנשים עובדות קובע כי אישה שילדה ושבה מחופשת הלידה שלה לעבודה במשרה מלאה, רשאית להיעדר במשך שעה אחת ביום למשך ארבעה חודשים מיום חזרתה לעבודה, למטרת "הנקה". חשוב לציין כי החוק אינו מחייב הנקה בפועל בשעה זו ואינו קובע איזו שעה תקבל העובדת. נהוג לתת לעובדת לסיים את עבודתה שעה מוקדם יותר במשך תקופה זו.

 

התנאים לקבלת שעת הנקה

על מנת ליהנות משעת הנקה על האישה לעבוד במשרה מלאה לפני יציאתה לחופשת לידה ועליה לשוב לעבודה במשרה מלאה בסיום חופשת הלידה. גם אישה אשר בתום חופשת הלידה החלה לעבוד במקום עבודה חדש, תהיה זכאית לשעת הנקה. בנוסף, חוק עבודת נשים קובע כי זכות זו חלה גם על אם מאמצת.

 

זכאות לאחר יציאה לחל"ת

סעיף 7(ד) (1) לחוק עבודת נשים קובע כי מותר לעובדת שעבדה במשך שניים עשר חודשים רצופים ויותר אצל אותו מעביד, וילדה, להיעדר מעבודתה במסגרת חופשה ללא תשלום בתום חופשת הלידה, למשך פרק זמן של כרבע ממספר החודשים שעבדה אצל המעביד ולא יותר משניים עשר חודשים.

שעת ההנקה ניתנת לפי החוק רק במשך 4 חודשים מתום חופשת הלידה העיקרית. כלומר, עובדת שלמשל החליטה לקחת חופשה ללא תשלום של 3 חודשים, תיהנה משעת הנקה רק במשך חודש אחד אחרי חזרתה לעבודה.

 

זכאות של אם לתאומים

בחוק המקנה שעת הנקה אין התייחסות ללידה של יותר מתינוק אחד. מכאן שהזכות לשעת הנקה של אם לתאומים זהה לזו של יולדת שילדה תינוק אחד. עם זאת, אם לתאומים תתחיל את זכאותה לשעת הנקה ותסיימה שלושה שבועות מאוחר יותר, מכוון שחופשת הלידה שלה ארוכה בשלושה שבועות לעומת אם לתינוק יחיד.

 

על הפער בין כוונה למציאות

שעת הנקה נועדה לאפשר לאישה החוזרת לעבודה להיניק 4 חודשים נוספים מתום חופשת הלידה. לא מדובר בזכות שניתן להמיר בכסף או בשעות שניתן לצבור, אלא בזכות החייבת מימוש בפועל. עם זאת, אין החוק מחייב הנקה בפועל בשעה זו. באופן היפותטי, יכלו נשים לצאת באמצע היום עבודה לשעה, לנסוע לגן ילדים, להניק ולחזור לעבודה. בפועל, לרוב האישה תסיים את עבודה שעה אחת מוקדם יותר. זה אמנם תומך ומאפשר לקחת את הילד מהגן מוקדם יותר. אך בפועל זה עדיין אומר 7-8 שעות (תלוי במרחק נסיעה בין הגן לעבודה) ללא התינוק. בשל כך, אמהות רבות אשר ממשיכות להניק, שולחות את הילד לגן יחד עם בקבוק חלב ששאבו בבית. ואם יש לך גודש במהלך שעות העבודה? כאן המשאבה לא תעזור לך, כי היא תגביר את ייצור החלב שלך.

ללא ספק, הנושא של שילוב אימהות וקריירה, עדיין דורש חשיבה והתייחסות הן מצד החוק והן מצד המעבידים. לדוגמה, ישנם מקומות עבודה בעולם בהם קיים פעוטון עבור ילדי העובדים. סידור מסוג זה מאפשר לממש את הזכות לשעת הנקה בצורה בה היא נועדה להתקיים. 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!