כ-85% מנזקי העור (כולל סרטן העור ומחלות עור) נובע מחשיפה ל-UVA. האם ידעת שגם באור שנכנס דרך החלון ובתאורה המלאכותית בבית ישנן קרני UV עוצמתיות מאוד?

כל מה שלא ידעת על מקדמי ההגנה שלך...

כאשר אנו יוצאים לחוף הים או נמצאים בשמש מספר רב של שעות, המודעות להגנה מפני השמש היא גבוהה וכולנו מכירים את כללי הזהירות: לשתות הרבה מים, לא לצאת בשעות החזקות, לחבוש לעומת זאת, רבים מאיתנו אינם מודעים לכך שגם באור היום, שנכנס אלינו למשרד דרך החלון, ובתאורה המלאכותית (כגון פלורוסנטים ומסכים) אליה אנו חשופים רוב שעות היום, ישנן קרני UV עוצמתיות מאוד.

קרני השמש UV מחולקות למס‘ קבוצות:
קרני UVB – מהוות כ-5% מהקרניים
קרני
UVA – מהוות כ-94% מהקרניים
1% מהקרניים מהוות תתי קבוצות אחרות (
UVC, UVD וכדומה)

קרני ה-UVB  נמצאות בעיקר בחשיפה ישירה לקרני השמש, והנזקים שלהן הם הנזקים המידיים שאנו רואים על העור – אדמומיות, כוויות וכדומה. על החשיפה לקרני ה-UVB יש לנו שליטה מרובה ולכן אנחנו יכולים להגן על עורנו מפניהם ביתר קלות – להתלבש נכון, לחבוש כובע, להגביל את הזמן שלנו תחת השמש ולמרוח קרם הגנה.

קרני ה-UVA לעומתן, הן קרניים עוצמתיות בהרבה והחשיפה שלנו אליהן נמשכת שעות רבות, מהזריחה ועד לכיבוי אורות בבית (בממוצע כ-18 שעות ביום). הנזק המצטבר מהחשיפה לקרני ה-UVA מתבטא בהזדקנות מוקדמת של העור - קמטים, פיגמנטציה, איבוד אלסטיות ואף מחלות עור וסרטן העור.

כ-85% מנזקי העור (כולל סרטן העור ומחלות עור) נובע מחשיפה ל-UVA

הדרך היחידה להימנע מחשיפה זו, היא שימוש יומי בקרם הגנה בעל יכולת חסימה לקרני UVA. יש להשתמש בקרם ההגנה יום יום, כל היום ורצוי להימרח עוד לפני היציאה מהבית.

כמות מסוימת של קרני UVA היא חיונית לגוף

ולכן הסטנדרט להגנה מקרני ה-UVA הוא "חסימה של מעל 90% מקרני ה-UVA". אנחנו צריכים כמות מאוד מוגבלת של קרני UVA  אך חשוב להימנע מעודף חשיפה שעלולה לגרום לעורנו נזקים רבים.

כיום החשיפה המוגברת לקרני UVA נובעת מחוסר מודעות של הציבור

אנשים מתבלבלים בין המונחSPF  (המספר על האריזה) לבין יכולת ההגנה מ-UVA. כמו כן, הנזקים מקרני ה-UVB  הם מיידיים, בעוד שהנזקים מ-UVA הם לטווח ארוך ולא נראים לעין מיד לאחר החשיפה ועל כן, אנשים אינם מקשרים בין החשיפה הראשונית לבין הנזק שמתבטא כמה חודשים או שנים אחרי.

כאשר בוחרים קרם הגנה חשוב לוודא שעל האריזה מצויין שהתכשיר מגן מפני קרני ה-UVA

כמו כן, חשוב להקפיד להימרח כל יום, גם כשעובדים בעבודה משרדית, ולא רק כאשר יוצאים לים או לבריכה. את המריחה הראשונית רצוי לבצע טרם היציאה מהבית. מכיוון שבמהלך היום אנו מזיעים, שוטפים מידי פעם את הפנים או מנגבים עם מפית, רצוי לחדש מריחה כל כמה שעות.

האם מקדם הגנה עם מספר גבוה (SPF50+) אפקטיבי יותר ממספרים נמוכים יותר?

בהגנה יומיומית, אין צורך בהגנה של מעל SPF30, הנותנת בין 8-10 שעות הגנה אפקטיבית מקרני ה- UVB אנשים רבים נוהגים להפריז בדברים ואם אומרים שמשהו הוא בריא, הם מביאים את זה לדרגות קיצוניות. דוגמא לכך הינה שימוש במקדמי הגנה גובהים מאוד בחיי היומיום.

מה המשמעות של במספר על המוצר?

SPF= Sun Protective Factor. המספר אומר שאם עור שלא מוגן לוקח לו חצי שעה לקבל אדמומיות קלה, עם ההגנה הוא ייקבל אדמומיות רק אחרי 30 דקות כפול המספר שמצוין. כלומר, אם מדובר ב- SPF15, לאותו אדם התכשיר יגן במשך 30 * 15 = 450 דקות, ואם מדובר על SPF30, העור יהיה מוגן 900 דקות. אם כך, בהגנה של SPF30  ניתן לקבל הגנה לכל שעות היום. כל זה בהנחה שהאדם שם את הכמות הדרושה ושלא הזיע או שטף את הגוף במים. חשוב לציין שהמספר מתייחס רק להגנה מקרני ה-UVB ואין זה אומר שהמוצר כולל הגנה מקרני ה-UVA.

בנוסף, חשוב לדעת את הכמות של קרם ההגנה שמשתמשים על מנת שההגנה תהיה אפקטיבית

על פי היצרן, יש צורך בכ-2-3 כפיות של קרם לכל הגוף. אם מורחים חצי מהכמות, ההגנה תהיה משמעותית נמוכה מהדרגה המוצהרת על האריזה.  לעומת זאת, אפשר לקחת קרם עם מספר נמוך יותר ולשים אותה בשתי שכבות ובכך לקבל הגנה גובהה יותר.

מה ההבדל בין הגנה כימית לפיזיקאלית?

הגנה כימית: חומרים דמויי צבע מבחינת המבנה, שמסוגלים לבלוע קרני UV באורך גל מסוים. תכשירים אלו נוחים לשימוש וקל להכניס אותן לקרמים ולכן רוב חברות הקוסמטיקה מעדיפות אותן. המגבלות של החומרים בהגנה כימית הן שהם נספגים דרך העור ולכן יש צורך לחדש אותן לעיתים קרובות. ברגע שהתכשיר נספג בעור, הוא כבר לא מסוגל להגן על העור.

הגנה פיזיקאלית, נקראת גם "אפקט המראה" – חלקיקים שמקרינים את קרני השמש החוצה. מפה הגיע השם "אפקט המראה" – החלקיקים של הטיטניום דיאוקסיד, המשמש כהגנה, פועלים כחלקיקי מראה שקרני השמש פוגעות בשטח שלהן ומוקרנות החוצה. ההגנה שבתכשירים הפיזיקאלים לא נספגת בעור ולכן הם נותנים הגנה ליותר שעות והגנה יעילה יותר מההגנה הכימית. החיסרון שלהם הוא שיותר קשה להפוך אותם לקרם נעים ולא דביק, זה דורש מומחיות ומאמץ של היצרנים.

מדוע יש למרוח קרם הגנה כל השנה?

עוצמת השמש חזקה גם בחורף ולא רק בקיץ. אפילו בימים מעוננים, עוצמת קרני ה-UV יכולה להיות מעבר לרצוי. בנוסף, גם באור היום, שנכנס אלינו למשרד דרך החלון, ובתאורה המלאכותית (כגון פלורוסנטים ומסכים) אליה אנו חשופים רוב שעות היום, ישנם קרני UVA עוצמתיים מאוד.

האם בגדים חוסמים את קרני השמש?

אנשים חושבים שבגדים חוסמים לחלוטים את קרני השמש, אך כיום אנו יודעים שישנם בדים המעבירים דרכם בעיקר את קרני ה-UVA  אך גם את קרני ה-UVB. כמה שהבד יותר דק ויותר בהיר, כך גם היכולת שלו להעביר את קרני ה-UVA גבוהה יותר. מסיבה זו, בקיץ כשהולכים עם בגדים קצרים ובהירים, מומלץ להשתמש בקרם הגנה מתחת לבגדים.

 

על הכותב:
הרמן וויס,
יועץ מדעי למותג סבוקלם – טיפול וטיפוח לעור רגיש
sebocalm.co.il


עוד באותו נושא

עוברים דירה

היום הרבה יותר קל לשמור על קשר ולבקר זה את זה אחרי מעבר דירה, ובכל זאת החשש של ילדים ממעבר הוא טבעי ומובן. מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!