מהי מידת ההשפעה שלנו כהורים על האינטליגנציה של ילדינו?

העשירו את האינטליגנציה של ילדכם

מהי אינטליגנציה? המקור הלטיני של המילה מתייחס ליכולת להבחין, לבחור, להחליט. אולם נראה כי בעידן המודרני, החוקרים והתיאורטיקנים מתקשים מאד לבחור ולהחליט בהגדרה אחת, אשר תהיה מקובלת על כולם. הגדרה כללית אחת הינה: "מכלול הכישורים שבאמצעותם פותרים בני אדם בעיות הדורשות חשיבה בצורה יעילה". גם אם נאמץ הגדרה זו, רב הנסתר על הגלוי – מה הוא אותו מכלול כישורים? האם מכלול הכישורים הזה ניתן לפיתוח? האם הכישורים נקבעים בעת הלידה או שמא, הסביבה היא זו המשפיעה על התפתחותם? הסברה הרווחת כיום היא כי אינטליגנציה כוללת רכיבים מולדים ורכיבים נרכשים. על הרכיבים המולדים מידת ההשפעה שלנו כהורים היא מזערית אולם על אותם רכיבים סביבתיים יש לנו כהורים השפעה רבה. חשיפת הילדים ללימודי העשרה במסגרת חוגים שונים היא אחת מהדרכים בהם אנו כהורים יכולים להשפיע על מידת האינטליגנציה וההצלחה העתידית של ילדנו.

 

מהי תיאוריית האינטליגנציות המרובות של גארדנר?

הווארד גארדנר, פרופסור בהרווארד, פרסם בשנת 1983 תיאוריה לפיה האינטליגנציה איננה עשויה מקשה אחת אלא כוללת אוסף של סוגי אינטליגנציות שונות. כיום מקובל לזהות 8 סוגי אינטליגנציה עם החלוקה של גארדנר (והוא כיום שוקל להוסיף אינטליגנציה תשיעית לאוסף):

 1. אינטליגנציה מילולית
 2. אינטיליגנציה לוגית-מתמטית
 3. אינטיליגנציה מרחבית
 4. אינטילינציה מוסיקלית
 5. אינטיליגנציה גופית-תנועתית
 6. אינטיליגנציה בין-אישית
 7. אינטיליגנציה תוך-אישית
 8. אינטיליגנציה נטורליסטית (הנוגעת לטבע)
 9. (אינטיליגנציה קיומית – עדיין לא הוספה)

על פי עקרונות התאוריה של גארדנר, לכל ילד יש חוזקות וחולשות בסוגי האינטילגנציות השונות. חוגי העשרה המתאימים לילד מסוים, הם אלו הפועלים באמצעות חוזקותיו, ומחזקים את חולשותיו. תיאוריה זו מקובלת מאד במסגרת תיאוריות חינוכיות שונות ומיושמת בחוגי העשרה שונים. חוגי העשרה שונים פונים ומחזקים סוג מסוים של אינטילגנציה: חוגי גינון, למשל, מחזקים את האינטיליגנציה הנטורליסטית, חוגי העשרה באנגלית יחזקו את האינטיליגנציה המילולית, ואילו חוגי נגינה יחזקו את האינטליגנציה המוסיקלית.

 

חוגי העשרה כהכנה לחיים

גם ללא התיאוריה של גארדנר מקובל כי אינטיליגנציה אינה רובד יחיד. יש תיאוריות המחלקות לאינטיליגנציה שכלית ואינטיליגנציה רגשית, אחרות מדברות על שלישייה של אנאליטיות – יצירתיות – חברתיות. בין אם תבחרו לדבוק בתיאוריה כזו או אחרת, המגמה המסתמנת היא כי ההצלחה בחיים היא פונקציה של כל מרכיבי האינטיליגנציה גם יחד.

בחירת החוגים מתאימים עבור ילדיכם יכולה להכין אותו לחיים על ידי פיתוח הכישורים הנדרשים. דוגמה טובה לכך היא לימודי האנגלית לגיל הרך. בעולם בו האינטרנט תופס מקום יותר ויותר חשוב בחיים, כישורי האנגלית מקבלים משקל חשוב. הגיל המשמעותי לפיתוח יכולות שפתיות הוא הגיל הרך: כישורי הבחנה בין צלילי השפה השונים מתגבשת עד לגיל שנה בערך, פיתוח חלקי המח האחראים על הבנת מבנה השפה והדקדוק עוברת פיתוח מואץ עוד לפני גיל בית הספר. בחירה בחוגי העשרה לאנגלית תתרום לא רק ליכולתו של הילד לדבר ולהבין אנגלית בגיל הרך, אלא גם ובעיקר ליכולתו ללמוד אנגלית בשלבים מאוחרים יותר בחייו. פיתוח כישורי האנגלית במסגרת חוג העשרה מתאים, תתרום להצלחה העתידית של הילד בבתי הספר ובחיים.

 

מה חשוב לבדוק בבחירת חוגי העשרה מתאימים לילדיכם?

ישנם מספר נושאים שחשוב לבדוק לפני שליחת הילדים לחוגי העשרה:

 • מידת התאמתו של הילד לחוג ורצונו והעדפותיו של הילד
 • בטיחות החוג והמקום בו החוג מועבר
 • כישוריו וניסיונו של מפעיל החוגים
 • קירבת מקום החוג למגורי הילד
 • עלותו של החוג והתמורה (חד או דו שבועי, תוצרי החוג, פעילויות בחגים וחופשות, שימוש בחומרי גלם)

 

לימודי העשרה יכולים לתרום רבות להתפתחותו והרחבת אופקיו של ילדיכם. בחירה נבונה של חוגי העשרה תתרום להצלחה של הילד בהמשך דרכו.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?