חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים, בהם עלו לרגל לירושלים. אנו ממליצים לכם לנצל הזדמנות זו לטיול משותף וחווייתי עם הילדים בעיר הקודש.

היום אנו חוגגים את יום ירושלים ונמצאים כשבוע לפני חג השבועות, שהוא אחד משלושת הרגלים בהם נהגו בעבר לעלות לרגל לירושלים.

 

אנו ממליצים לנצל הזדמנות זו לטיול משותף וחווייתי עם הילדים בעיר היפה בעולם - ירושלים עיר הקודש.

בזמנו היתה העליה לרגל חגיגה גדולה. העולים לירושלים נהגו ללון ערב קודם להגעתם לבית המקדש בחיק הטבע על מנת להיטהר מטומאת הדרך, ורק אחר כך עלו בתהלוכה גדולה לירושלים, תוך שמחה וריקודים. בראש השיירה צעד מחלל בחליל, אחריו שור שקרניו מצופות זהב ועלה של זית בראשו. השור סימל את העבודה והעמל והקרניים המצופות זהב מסמלות את פירותיו של עמל זה. על כתפם נשאו העולים לרגל סלי ביכורים עם מיטב הפירות הראשונים שלהם ושבעת המינים בהם נתברכה ארץ ישראל (והם...?).

בימים ההם נהגו לעלות לירושלים ולהביא טנא עם שבעת המינים לבית המקדש, ואילו היום אנו מציעים לכם לבקר בירושלים בחג השבועות. אולי תרצו להטמין פתק או ללחוש תפילה בכותל המערבי.

 

העיר העתיקה

מומלץ להיכנס דרך שער יפו (מי זוכר איזה עוד שערים יש לעיר?) שלידו גם יש חניה בשפע.

הביקור עם ילדים בשוק שבעיר העתיקה הוא חוויה של ריחות, צבעים וצלילים. אזהרה: טיפה קשה עם עגלות. קשה, אבל אפשרי. מניסיון.

דרך סמטאות השוק נגיע לכותל המערבי. לא לשכוח להכין את הילדים לכתוב פתק כדי לטמון בכותל. אפשר להכין גם תפילה קטנה לומר ליד הקיר, זה תמיד מרגש לכל הגילים.

מאזור זה ניתן לצפות בעיר העתיקה, והנה לכם גם סיור וירטואלי קצר על חומות העיר: לחצו כאן.  

 

 

גן המפלצת

גן המפלצת בשכונת קרית היובל הוא אטרקציה ייחודית לילדים בכל הגילאים.

זהו גן שעשועים קטן וצנוע השוכן על פינת הרחובות הרצל-צ'ילה- שבלב שכונת קריית היובל בירושלים. במרכז הגן ממוקמת המפלצת בעלת שלוש הלשונות האדומות המשמשות כמגלשות.

את פסל המפלצת יצרה ניקי דה סנט פאל, אמנית יהודייה-צרפתייה בשנת 1972 . המפלצת עשויה כולה מבטון יצוק. והגן שבו נמצאת המפלצת נקרא גם "פארק רבינוביץ'", על שם האיש שמימן את בניית הפסל.

הגן הינו מוצל ומכיל ספסלי ישיבה נוחים, מה שמקל על הבילוי בו בכל מזג אויר.

הכניסה לגן היא בחינם ומאפשרת לכל ההורים והילדים בילוי נחמד ונעים בירושלים כהפוגה למנוחה בחלק מטיול ארוך יותר או כאטרקציה מרכזית בפני עצמה.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

 

גן הפעמון

גן הפעמון הוא הפארק השני בגודלו בירושלים. הגן נקרא כך משום שבמכרזו יש פעמון עתיק שהוצב שם לרגל חגיגות 200 שנה לארצות הברית. המיקום נוח והפעילויות מאוד מגוונות ומתאימות לכל בני המשפחה, החל ממתקני ספורט, שולחנות פינג-פונג, מגרשי כדורסל ומסלולי אופניים מרווחים. בגן ישנם פסלים ועצי זית ואפשר לערוך בו פיקניק בשעות היום או לצאת לטיול אחר הצהריים.

הפארק ממוקם בין פינת הרחובות קרן היסוד ודוד המלך. הכניסה: חינם.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

 

בית הכנסת הגדול בירושלים

בית הכנסת הגדול בירושלים נוסד ביום ט"ו באב תשמ"ב (1982) . זהו מרכז רוחני, דתי, תרבותי וחברתי ליהדות ירושלים והעולם. בית הכנסת מוקדש לזכר ששת מיליון הקדושים היהודים שנספו בשואה ולאנשים שהקריבו את חייהם למען הקמתה והגנתה של מדינת ישראל, והוא משמש תזכורת קבע לאסונות של העם היהודי אך גם לתקוותיו ומסמל את כוחו להתמודד עם קשייו. היופי המלכותי, סדרי התפילה המרתקים, לימוד התורה מעורר ההשראה, ההרצאות ופעילויות אחרות רבות חשיבות בבית הכנסת מדי שבוע בשבוע מכבדים ומחזקים כולם את זכרם ומורשתם.

הבניין פתוח בכל יום בשעות הבוקר ( 9:00-13:00). מבקרים מתקבלים בברכה. סיורים מודרכים בתיאום מראש, ללא תשלום.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

 

כנסת ישראל

כנסת ישראל מציעה סיורים לקהל הרחב ולמשפחות.

במסגרת הסיור, המתאים לילדים החל מגיל הגן, מבקרים באזורים חשובים בכנסת כמו טרקלין שגל, צופים בסרטון מרתק המספר על ההיסטוריה של הכנסת ואירועים חשובים של המדינה, מסיירים באזור החדש של הכנסת שם מוצגת מגילת העצמאות, ונהנים מהארכיטקטורה ועבודות האומנות שבמשכן.

הסיורים נערכים בימים ראשון וחמישי בשעות 8:30–14:00. משך הסיור כשעה.

הביקור אינו כרוך בתשלום וגם לא בתיאום מראש.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

גן וואהל לוורדים

גן וואהל לוורדים הוא ריאה ירוקה בלב קריית הממשלה, והוא מרכז סביבו מוסדות שלטון כמו משכן הכנסת, משרדי הממשלה ובית המשפט העליון.

הקמת הגן הסתייעה בתרומתם של ויויאן ומוריס וואהל והקרן לירושלים, והוא תוכנן בידי אדריכלי הנוף יוסף סגל, צבי דקל, אורי מילר ומאיר ויקטור. הגן משתרע על פני שטח של 75 דונמים, ונחשב לגן הייצוגי והגדול ביותר בארץ לוורדים, שכן שתולים בו כ-15,000 שיחי ורדים מ-400 זנים שונים. הוורדים בגן פזורים בחלקות על פי ארצות, ובכל חלקה ישנם שלטי הסבר על סוג הוורדים ומוצאם.

במהלך הכשרת הגן נתגלו בו שלוש מערות קבורה יהודיות עתיקות, שתוארכו לימי בית המקדש השני לפני אלפיים שנה. המערות החצובות בסלע מעידות על קיומו של יישוב יהודי באזור באותה עת. המערות משולבות בגן, והן שוכנות במרכזו, זו בצד זו. ממצא ארכיאולוגי נוסף המצוי בגן הוורדים הוא רצפת פסיפס שלמה בת כ-1500 שנה, מן התקופה הביזנטית. הרצפה לא נתגלתה במקום, אלא הועברה אליו מקיבוץ שדה נחום. ניתן לראות את רצפת הפסיפס בצד השביל המוליך אל הכנסת.

בלב הפארק מצוי גם אגם מלאכותי קטן בעל שני מפלסים, אליו מוזרמים המים ממפל בתעלה פתוחה. האגם מהווה אטרקציה תיירותית, והוא משמש חלק מפעילות הפנאי והספורט הנערכת ברחבי הגן.

במזרח הפארק, סמוך לכניסה האחורית לבית המשפט העליון, פועל מנחת מסוקים על שם תא''ל שמואל אלדר, המשרת את באי הכנסת. סמוך אליו שוכנת מנורת הכנסת, הכלולה אף היא בתחומי גן הוורדים.

הכניסה לגן חופשית לקהל הרחב ללא תשלום.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

 

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

התחנה לחקר ציפורי ירושלים היא אתר הטבע העירוני הראשון בישראל המתמקד בחקר פעילות ציפורים ומשמש כמרכז קהילתי בו הציבור פעיל בכל תחומי המחקר, החינוך והפנאי.

התחנה הוקמה על שטח של כ- 5 דונם בין הכנסת לבית המשפט העליון. בתחנה תשתיות שונות לקליטת קהל מרכז מבקרים קטן ומסתור לתצפית בציפורים. הכניסה – ללא תשלום.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

 

בילוי נעים!!

 

נשמח אם תשתפו אותנו במקומות נוספים שאהבתם בירושלים, בתמונות שצילמתם ובחוויות שחוויתם. אתם מוזמנים לכתוב לנו בדוא"ל או בעמוד הפייסבוק ואנו נוסיף ונעדכן באתר להנאת כלל הגולשים...


עוד באותו נושא

חג מתן תורה והשאיפה לסדר וחוקים

בחג מתן תורה קיבל לפי המסורת משה רבנו את התורה, שכוללת בין היתר גם חוקים והגבלות. אז בואו נדבר על זה רגע.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?