"וחג שבועות תעשה לך"... על מנהגי חג השבועות ואיך אפשר ליישם אותם היום – עם הילדים

על מנהגי חג השבועות וכיצד מקיימים אותם עם הילדים

חג השבועות מקפל בתוכו  מנהגים מקסימים רבים, שהושרשו בתקופת המקרא. בואו לחגוג את שבועות כהלכתו ולקיים יחד עם הילדים, באופן מודרני, את כל מנהגי החג.

עליה לרגל לירושלים.

שבועות הוא אחד משלושת הרגלים (סוכות, פסח ושבועות), בהם היה נהוג לעלות לירושלים ולהביא את הביכורים לבית המקדש.

היום, אנחנו יכולים לעלות לירושלים ולטייל בה, לבקר בכותל ולהראות לילדים את השריד האחרון שנותר מבית המקדש אליו היו מביאים את הביכורים. לבקר במגדל דוד ולשוחח על מגילת רות ועל רות המואבייה שהייתה סבתא רבא של דוד המלך והמקור לשושלת המלוכה בישראל.

קריאה בתורה

שבועות הוא חג מתן תורה, בו נהוג לקרוא בבית הכנסת את עשרת הדיברות בציבור כחלק מן התפילה, זכר לנוהג שהיה קיים בבית המקדש. כמו כן, נהוג לקרוא בבית הכנסת את מגילת רות לפני קריאת התורה, כדי לזכור כי לא ניתנה תורה אלא על ידי ייסורים ועוני, כמו שהיה לרות כשנתגיירה, גם כי חג השבועות נחשב לפי המסורת כיום לידתו ומותו של דוד המלך, נינה של רות המואבייה, וגם כי סיפור המגילה התרחש בתקופה הקציר.

אפשר לקחת את הילדים לבית הכנסת לשמוע את המגילה, אפשר להקריא או לספר לילדים את הסיפור המרתק של מגילת רות בבית. אפשר לשוחח על עשרת הדיברות ואפשר לכתוב יחד את עשרת הדיברות המשפחתיות, עשרה כללי זהב להתנהגות בתוך המשפחה שעליהם אסור לעבור.

לבישת לבן

מכף רגל ועד ראש, אין כמו לחגוג את שבועות בלבן. אמא, אבא וכל הילדים. בשמלה מתנפנפת או בחולצה מכופתרת, עם זר פרחים על הראש, או מטפחת פרחונית על הצוואר, ניתן ליצור מסורת מקסימה שתהפוך את השבועות המשפחתי שלכם למיוחד  וחגיגי במיוחד.

הנוהג ללבוש לבן בשבועות מתקשר לתפיסה של הצבע הלבן כצבע של טוהר וניקיון, לציווי של ה‘ אל משה במעמד הר סיני לפנות אל העם לכבס את בגדיהם על מנת לכבד את המעמד ולדברי דוד המלך שנולד בחג השבועות: (ד) הֶרֶב כַּבְּסֵנִי מֵעֲוֹנִי וּמֵחַטָּאתִי טַהֲרֵנִי: ...  (ט) תְּחַטְּאֵנִי בְאֵזוֹב וְאֶטְהָר תְּכַבְּסֵנִי וּמִשֶּׁלֶג אַלְבִּין: (תהלים פרק נ"א ד-ט).

קציר

שבועות הוא חג חקלאי – חג הקציר, בו היו קוצרים את החיטה ומציגים את ביכורי התבואות והיבול החקלאי.

זה הזמן לבקר עם הילדים בקיבוץ ובמושב, לראות ממקור ראשון כיצד קוצרים את החיטה ולהשתתף בטקסים המקסימים להבאת הביקורים שנערכים בחג בקיבוצים ובמושבים. אפשר גם להשתתף בפסטיבלים שונים המתקיימים ברחבי הארץ, העוסקים בקציר, חיטה, דיש והכנת לחם.

 

אכילת מאכלי חלב

למנהג לאכול מוצרי חלב בחג השבועות הסברים רבים שניתנו במהלך השנים. בין אם זכר לקרבן שתי הלחם, המתאפשר רק  כשמקיימים ארוחה חלבית וארוחה בשרית המצריכים לחמים נפרדים.

בין אם זכר למתן תורה,  אז אכלו בני ישראל מאכלי חלב כי לא הספיקו להכשיר את הבשר והכלים.

בין אם הקבלה של שבועות ספירת העומר לספירת הימים הנקיים של נידה והמעבר לחלב מסמל את המעבר מדין לרחמים.

נימוק נוסף הוא שבמתן תורה בני ישראל מתעלים למדרגה הרוחנית הגבוהה של האדם הראשון לפני שחטא ואכל מעץ הדעת. אי אכילת בשר מסמלת מעמד זה שכן לפני ימי נח היה אסור על בני האדם לאכול בשר.

הסבר נוסף הוא שהחלב מסמל את הנתינה של הגדול לקטן, של אם לבנה, ובדומה לכך התורה היא מתנה של ה‘ לעמו.

עוד טעם הוא שהערך הגימאטרי של חלב הוא 40, אותם 40 ימים בהם שהה משה על הר סיני.

 

תהא הסיבה אשר תהא, אנחנו לא צריכים הרבה סיבות כדי להכין ארוחה חלבית חגיגית וטעימה, שתענה על כל טעם ומתאימה לכל אחד מבני המשפחה.

בין אם הכנתם בלינצ‘ס גבינה, עוגת גבינה או פשטידת גבינה, אם עמלתם על פסטה ברוטב שמנת או מאפה גבינות מושקע, ערכו שולחן חגיגי עם מפה לבנה, קטפו פרחים לקישוט וצקו את המשמעות שלכם למשפט "ארץ זבת חלב ודבש".

 


עוד באותו נושא

מה עושים עם ילדים בשבועות – המדריך המלא

חג השבועות: ריכזנו במיוחד עבורכם מידע על שלל המופעים, פסטיבלים, אטרקציות ומוזיאונים. חג שמח!!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!