העידן הצרכני שבו אנו חיים חושף גם את ילדינו לפרסומות ותכנים שיווקיים, לתחרות עם חבריהם ולאקלים חיים שיכול להוביל לצריכה לא מבוקרת

העידן הצרכני שבו אנו חיים חושף גם את ילדינו לפרסומות ותכנים שיווקיים, לתחרות עם חבריהם ולאקלים חיים שיכול להוביל לצריכה לא מבוקרת ולהתנהלות פיננסית לא בריאה. השקעה בחינוך הפיננסי של ילדינו, כמו בכל הבט אחר של חינוך, תעזור להם להיות ברבות הימים למבוגרים אחראים יותר שינהלו חיים כלכליים מאוזנים ונבונים.

לא רק להגיד "לא!"

קשה להגיד 'לא!' לילדים, במיוחד מול עושר הגירויים, הפרסומות המפתות והמוצרים המקיפים אותנו היום. לפעמים יותר קל פשוט לרצות אותם, אבל בחשיבה לטווח ארוך שווה להתעקש ולהרגיל את הילדים בהגבלה מסויימת של כמות הקניות עבורם. כדי שה'לא!' לא יחווה כאכזריות סתמית, שתפו אותם בערכים בסיסיים בעולם הפיננסי של המבוגרים : מהו חיסכון, מה נוכל לעשות בקיץ עם הכסף שחסכנו, מהם מחירים הוגנים ולמה חשוב להשוות מחירים.

לשתף

הצעד הבא בתיווך העולם הכלכלי לילדים כרוך בהסברים על כסף. איך משיגים כסף בעבודה. לאן מועבר הכסף מידי חודש, למה הוא מיועד. לא חייבים לשתף את הילדים בכל פרט במציאות הכלכלית הביתית, אבל אפשר בהחלט לשתף ילדים בגילאים יסודי בהוצאות הבית : כמה הולך למשכנתא? כמה הולך לחשבונות החשמל, המים ולחשבון הטלפון. הכינו תוכנית חסכון ביתית שהילדים יקחו בה חלק פעיל : למשל – הקפדה על כיבוי אורות וסגירת ברזים. בסוף החודש תוכלו לבדוק ביחד כמה הצלחתם לחסוך.

צרכנות נבונה

חינוך לצרכנות נבונה הוא מרכיב חשוב בחינוך פיננסי לילדים. הערך המרכזי בו היא ההבחנה בין מה שחייבים לקנות למה שרוצים אבל לא חייבים. פרספקטיבה רחבה על עולם השיווק והפרסום יכולה לעזור לילד להבין מה עומד מאחורי הפרסומות הצבעוניות והמפתות שהוא חשוף אליהן ולעשות בחירות צרכניות על פי צרכים אישיים. כלי נוסף לחינוך פיננסי הוא דמי הכיס. דמי הכיס חייבים להיות קבועים ומוגבלים וחשוב להגדיר מראש מה צריך להיות במימון ההורים ואילו דברים יצטרך הילד לרכוש בעצמו מחסכונות דמי הכיס שלו. אפשר לכוון את הילד להתנהל עם דמי הכיס כמו חשבון בנק של מבוגרים : חלק מדמי הכיס 'יופרש' באופן קבוע לחסכון ארוך טווח למשהו יקר שהוא רוצה לרכוש בעתיד והיתר ל'הוצאות שוטפות'.

שלוש, ארבע ולעבודה

בגילאים המתאימים, מומלץ ללמד את הילדים שיעור ראשון בעולם העבודה : בעבודות נוער, מכירת לימונדה, ביביסטר או כל פעילות (חוקית) אחרת. הדגישו אצלם את הערך המיוחד שיש לכסף שנקנה בעמל אמיתי. יחד עם זאת : חשוב להזהר לא להפוך מטלות סטנדרטיות בבית לעבודות בתשלום. יש דברים שהילד מחוייב לעשות ללא תשלום כחלק מחיי המשפחה התקינים.

דוגמא אישית

בסופו של יום, אין אמצעי חינוך משמעותי יותר מדוגמא אישית. הילדים שלכם בוחנים אתכם בכל רגע וצפויים לחקות בעתיד את מה שספגו בבית. גם אם מצבכם הכלכלי מצויין, אל תשכחו שיציאה לקניות עם הילד היא גם אקט חינוכי. קניה מבוקרת והתעכבות על השוואת מחירים יכולים ללמד את הילדים שלכם שיעור הכנה חשוב לחיים הבוגרים.


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?