לרגל יום העצמאות המתקרב - דילמות של הורים לילדים בשנתם הראשונה בבית הספר

עצמאות לילדים בכיתה א' מתי ואיך?

לרגל יום העצמאות המתקרב רציתי לחלוק איתכם דילמה של הורים רבים לילדים בכל גיל ובשנתם הראשונה בבית הספר במיוחד.

לאחר פתיחת השנה ותקופת ההסתגלות הראשונית מתחילות להגיע מטלות רבות. שיעורי הבית מתרבים, והכנת המערכת נהיית יותר ויותר מורכבת כשלכל מקצוע נוספת מחברת ולעיתים גם קלסר, דפי קריאה ותרגול ביתיים ועוד ועוד.

וכאן עולה השאלה מתי הילד שלי יוכל כבר להיות יותר עצמאי? עד מתי עלי להכין בכל לילה מערכת מסובכת והאם באמת עלי מוטלת האחריות הזאת גם מטעם בית הספר?

מי צריך להיות אחראי על שיעורי הבית? (בכל יום אנו מעבירים למעלה משעתיים של ריצות אחד אחרי השני בכדי להושיב את הזאטוט להכין עשרה תרגילים ולקרוא שני משפטים!)

התשובה היא לא חד משמעית וכמובן מאוד תלויה באופיו של הילד והמשמעת העצמית שלו. אך ודאי לגמרי שתהליך העצמאות תלוי גם בכם ועליו להיעשות בהדרגה ובשיתוף פעולה עם הילד ומחנכת הכיתה (כדי שתבין למה בכל יום חסרה מחברת אחרת שיעורי בית וכדומה.. ותדע להגיב בהתאם ולא לשלוח לכם מכתבים זועמים על הזנחה... )

התחילו את התהליך בשיחה עם הילד, הסבירו לו שבגילו הוא כבר מסוגל להתחיל לקחת אחריות ולהיות עצמאי.

דאגו לשולחן כתיבה ופינה מסודרת להכנת שיעורי בית ומערכת. החלו בהדרגה לשבת עם הילד פחות זמן להכנת שיעורי בית אך הישארו זמינים לשאלותיו (וגם כדי לתת תשומת לב זה ודחיפות עידוד זה תמיד עוזר).

צרו קשר עם מחנכת הכיתה ועדכנו על התהליך חשוב גם להתייעץ ולבדוק האם הילד בשל לשינוי זה ולהיות כל הזמן עם יד על הדופק שלא נוצרת התדרדרות לימודית מהשינוי.

בנוסף דאגו להכין ביחד מערכת כתובה ומנוקדת (חשוב לזכור מה היכולת של הילד בגיל זה) עשו הכל בדרך חווייתית עם טושים זרחניים מדבקות ועוד אביזרים פשוטים שישמחו את הילד ויעזרו לו להתרגל למצב החדש.

בכל לילה לאחר שסוף סוף נרדם הסטודנט הצעיר - בדקו את הילקוט ובשקט בשקט הכניסו את מה שחסר...

והכי חשוב תהיו שם בשבילם ברגישות בעדינות והרבה אהבה.

זכרו, תהליך לא קורה ביום אחד הרבה סבלנות התוצאה משתלמת!

 

בהצלחה!!

 

על הכותבת:
ליאת שטיגליץ
מורה מומחית בכיתה א‘


עוד באותו נושא

6 טיפים לאמא העצמאית

גם להיות אמא של, גם להיות בת זוג של וגם להיות בעלת עסק של... ולאו דווקא בסדר הנ"ל. מאתגר מאד, ללא ספק.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!