בואו ללמוד איך בונים להם את העצמאות הכלכלית כבר מעכשיו.

" />

עצמאות פיננסית היא אחת המתנות הטובות ביותר שאתם יכולים לתת לילדים שלכם.

עצמאות כלכלית היא אחד הדברים החשובים לנו ביותר בבגרותנו אבל כדי להגיע אליה אנחנו צריכים כלים ולמידה כבר משלב מוקדם. חינוך כלכלי לילדים והקניית הרגלים נכונים של התנהלות כספית וצרכנית תאפשר להם ליישם עצמאות כלכלית בבגרותם וזה אף פעם לא מוקדם מדי כדי להתחיל.

 

דוגמה אישית – כמו בכל אלמנט חינוכי, ילדים לומדים מאיתנו. מההתנהגויות שלנו מההתמודדויות שלנו ומההתנהלות שלנו בעולם. כך גם בתחום הפיננסי. ילדים רואים כיצד אנחנו מתנהלים כלכלים ולומדים. אם ניתן להם דוגמה של אחריות כלכלית, נתכנן את ההוצאות, נצרוך בצורה נבונה ונחסוך – נראה לילדנו את הדרך הנכונה להתנהלות כלכלית. אנחנו נותנים דוגמה אישית גם ביחס שלנו לכסף, עלינו לשאוף להראות להם כיצד הכסף הוא כלי ואמצעי להשגת מטרות אישיות ומשפחתיות ולא המטרה עצמה.

 

השכלה כלכלית – חשוב להכיר לילדים את עולם המושגים הכלכלי המהווה חלק נכבד מחיינו, על מנת שיהפוך לחלק מחייהם כבר מגיל צעיר. הכסף הוא מכשיר מרכזי בחיים המודרניים, וראוי שהילדים ילמדו את המושגים הבסיסיים הקשורים בהתנהלות פיננסית של משק בית, למשל: חשבון בבנק, חיסכון, הלוואות, אשראי, ריבית,, פנסיה, צרכנות וכו'. בנושאים האלה ידע בהחלט שווה כסף. כמובן שהשיח צריך להיות בהתאם לגיל ולרמת ההבנה של הילד.

 

שיתוף הילדים בחיים הכלכליים של הבית - מומלץ לשתף את הילדים בדילמות כלכליות שהמשפחה נתקלת בהן, ובעיקר דילמות שהילדים הם חלק מהן. אם נדרשת לדוגמא תכנית הבראה ליציאה ממעגל האוברדראפט, לילדים חלק חשוב בהחלטות והשפעה גדולה על סיכויי ההצלחה. דוגמאות נוספות לדילמות משפחתיות: חופשה אחת בחו"ל או שתיים קצרות בארץ, רכישת ג'ינס ממותג או שלושה ג'ינסים לא ממותגים בעד אותו סכום כסף, חיסכון לקראת מטרה משפחתית משותפת ועוד.

 

הצבת גבולות – הילדים שלנו חייבים לדעת מה הם הגבולות הכלכליים שלהם וללמוד להתנהל בתוכם. אחת הדרכים הטובות ביותר ללמד אותם להתנהל במסגרת תקציבית היא באמצעות הקצבת דמי כיס.  דמי כיס צריכים להינתן בכל פעם בסכום קבוע ומוסכם מראש ובזמן קבוע, ממש כמו משכורת. יש להגדיר מראש למה הם משמשים. מרגע שהוגדרו השימושים מומלץ לא לתת לילד סכומים נוספים לאותן הוצאות, ולאפשר לילד לתכנן ולהבין שיש לבחור בין דברים.

 

חיסכון – חשוב מאד ללמד את הילדים כבר מגיל צעיר על חשיבות החיסכון ולהדגים להם כיצד הוא מסייע לנו להשיג מטרות לטווח ארוך. למשל, כיצד ניתן לחסוך במשך מספר שבועות את דמי הכיס על מנת לרכוש מתנה נחשקת. חשוב לעקוב עם הילדים אחרי הצטברות הכסף וכדאי להסביר שכאשר חוסכים בבנק, הכסף גם צובר ריבית.

 

עבודה – מומלץ לעודד בני נוער לצאת לעבוד ולהרוויח כסף. הם יעריכו הרבה יותר את הכסף לאחר המאמץ שהשקיעו בעבודה ויבינו טוב יותר את משמעותו. ילדים צעירים יותר ניתן לתגמל עבור עבודות בית מיוחדות כגון שמטרטפות, גינון, שטיפת מכוניות או כל רעיון יצירתי אחר. חשוב להביע הערכה ולעודד את הילדים העובדים, על יכולתם לממש עצמאות כלכלית.

 

 

בהצלחה!

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?