כל הטיפים, הרעיונות המיוחדים, ההפעלות, מה אסור לשכוח וממה צריך להיזהר, על מנת שהמדורה שלכם תהיה לוהטת!

ל"ג בעומר לוהט! כך תפיקו מדורה מצטיינת לגן או לכיתה

לפני שתספיקו להגיד "בר כוכבא" כבר יחלפו ימי הזיכרון ויום העצמאות ותמצאו את עצמכם במגרש חולי, מוקפים בעשרות מדורות ובכיתה של דרדקים מתלהבים, מתפללים שהשעתיים הקרובות יעברו במהירות, שהכל יגמר בשלום ושהריח של העשן יצליח לצאת מהבגדים ומהשיער.

 

כן חברים, ל"ג בעומר מתקרב ולנו יש טיפים חשובים בשבילכם, על מנת שהמדורה שלכם תהיה מוצלחת במיוחד!

 

עיתוי

במיוחד בערים, מצוקת הקרקעות והשדות הפתוחים בהם ניתן לקיים מדורות גורמת לכך שבערב ל"ג בעומר ממלאות מדורות צפופות כל סנטימטר רבוע של שטח פנוי. מעבר לחוסר הנוחות ולאי הנעימות שבלארח בתוך המדורה שלכם עוד חמישה גנים, מדובר גם בסכנת נפשות ובעניין בטיחותי. לכן, ההמלצה הראשונה שלנו אליכם נוגעת לעיתוי קיום המדורה. בעיקר בגילאים הצעירים, לא ממש משנה להם אם עורכים את המדורה בדיוק בערב ל"ג בעומר או יומיים-שלושה לפניו או אחריו. כדאי לכם להעדיף יום פנוי יותר, שיאפשר לכם לערוך את המדורה בנוחות ובנעימים ולא דבוקים למדורות אחרות מכל עבר.

 

היערכות מראש

קבעו מראש את המתכונת של הערב וחלקו תפקידים בהתאם. מי מביא מזון, מי מביא שתיה, מי מביא מחצלות, כיסאות ושולחנות פיקניק. כדאי לדאוג גם לתיק עזרה ראשונה מאובזר בקרבת מקום.

 

איסוף העצים

איסוף עצים לקראת המדורה היא חוויה לילדים. הקטנים יחד עם ההורים והגדולים כבר מתארגנים בחבורות ויוצאים לקושש עצים בשכונות. אבל אל תסמכו על יכולת האיסוף של הילדים ודאגו להיערך עם מלאי מספיק של עצים. אפשר לרכוש שאריות ממפעלי עץ ומנגריות במחיר סמלי.

 

פעילויות והפעלות

לא צריך לקחת מפעיל יקר כדי להנות מפעילויות מהנות סביב המדורה. הכנת פיתות על סאג‘, שירה בציבור, משחקי חברה כגון "חבילה עוברת", חידונים וצ‘יזבטים יכולים להיות פעילות מהנה שאת חלקה יכולים גם הילדים לארגן ולהעביר, בהתאם לגילם. מומלץ בחום לבקש מהילדים להביא איתם כלי נגינה, לאתר הורה או אח גדול שיודע לנגן על גיטרה ולהכין מראש שירונים עבור כל הנוכחים. פעילות נוספת שניתן לארגן היא הכנת חיצים וקשתות מענפים גמישים וגומי שקושרים מקצה לקצה. את החיצים מכינים ממקלות ישרים, אותם ניתן לצבוע ולהדביק נוצות לקצותיהם.

 

הפתעות

כל הילדים אוהבים הפתעות. אם יש לכם ועד כיתה או ועד גן, כדאי לרכוש לכל הילדים סטיקלייטים זוהרים, צמידים זוהרים או שרשראות מהבהבות שמשמחים מאד את לב הטף, מתאימים במיוחד ובולטים על רקע הפעילות בחשכה. בנוסף, הם גם אביזרים בטיחותיים שגורמים לילדים שלכם להיראות ולבלוט בחושך.

 

בטיחות באש

חשוב להקפיד על כללי בטיחות וזהירות באש, על מנת להנות מל"ג בעומר בטוח ולסיים את החג בשלום:

* כשאוספים עצים, אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם, אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים ואין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים.

* כשמקימים את המדורה, יש לוודא שהשטח נקי מקוצים ועשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים, ממדורה אחרת וממתקנים ולא מתחת לקווי חשמל וטלפון, או בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.

* יש לגדר באבנים מסביב למדורה כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידה ועל מנת שהאש לא תתפשט החוצה.

* אין להעמיד את הקרשים לגובה גבוה מדי מכיוון שהם עלולים לפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות. גם הוספת קרשים למדורה תעשה בזהירות מירבית.

* מתלבשים למדורה: מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.

* את תפוחי-האדמה מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי-אדמה חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

* בסיום הארוע יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, ע"י שפיכת חול או מים. מדי שנה נאלצים שירותי הכבאות לכבות מאות שריפות למחרת ל"ג בעומר עקב אי כיבוי מדורה כראוי.

* וטיפ אחרון שאינו בטיחותי: הביאו עמכם שקיות אשפה גדולות ודאגו לאסוף אחריכם את כל הפסולת על מנת להשאיר אחריכם שטח נקי ומינימום פגיעה בסביבה.

 

 

ל"ג בעומר שמח!

 

 

שלכם,

צוות אמאבא


עוד באותו נושא

סגר שלישי: כיצד נשמור על הילדים ועל עצמנו בסביבה הביתית

הבית נתפס כסביבה בטוחה, אך למעשה חלק ניכר מהפציעות והמחלות הפתאומיות הקשורות לתחום האף אוזן גרון עלולות להתרחש דווקא באותו קן משפחתי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!