היום שוב נפלה תינוקת מקומה גבוהה. חייה ניצלו בנס. האם לעד נמתין לנס שיציל את חיי ילדינו? הגיעה העת לקחת אחריות

צריך לעזור לנס

היום שוב נפלה ילדה ממרפסת מקומה גבוהה. מצבה עדיין לא ידוע. האם יקרה פה שוב נס והיא ומשפחתה יחזרו לחייך?

האם עלינו לחכות לנסים שיתרחשו חדשות לבקרים או שעלינו מוטלת האחריות למנוע את הצורך בנסים מסוג זה?

 

בתקופה האחרונה אנחנו שומעים פעמים רבות מידי על מקרים כאלו. בשבועות האחרונים כמה ילדים מצאו את מותם או נפצעו בנפילה ממקומות גבוהים, ילדים שנפגעו בתאונות מיותרות ומחרידות שהיו יכולות להימנע אם רק היינו נותנים את הדעת.

מדי שנה נפצעים ונהרגים עשרות ילדים כתוצאה מנפילה מחלון או מרפסת. נפילה מגובה היא אחת הסיבות השכיחות ביותר לפגיעות בקרב ילדים, המביאה לפנייה למיון ולאשפוז.

 

מה אפשר לעשות, אתם שואלים?

בניו-יורק הופעלה בשנות ה-70 תוכנית מניעת נפילה מחלונות בשם "Children Can‘t Fly". תוכנית זו צמצמה משמעותית את תופעת הנפילה מחלונות. התוכנית כללה קמפיין תקשורתי והגורמים הקהילתיים עסקו בהסברה וחינוך בנושא מניעת נפילה מגובה. בנוסף, חולקו מגנים לחלונות למשפחות מרקע סוציו-אקונומי נמוך. לא היה ילד אחד שנפל מחלון דירה בה היו אביזרים המגבילים את פתיחת החלון.

בהמשך לתכנית זו, בשנת 1976 הועבר בניו יורק חוק לפיו כל בעל בית של דירה בבניין רב-קומות יהיה חייב לספק אביזרים המגבילים את פתיחת החלון לדירה בה גרים ילדים בגיל 10 ומטה. החקיקה הוכיחה ירידה של עד 95% בפניות לבתי החולים עקב נפילה מחלונות. חוק דומה הועבר גם במדינות נוספות בעולם.

 

ומה קורה אצלנו?

בישראל הייתה קיימת בעבר חובת התקנת אמצעי הגנה לחלונות בדירות שבקומה הראשונה או העליונה בבנייני מגורים, אלא שמטרתה היתה הגנה מפני פריצות, והיא בוטלה בשנת 2003. כלומר, כיום אין חובת התקנת אמצעים כלשהם למניעת נפילת ילדים מחלונות של בנייני מגורים, אף לא בדירות בהן מתגוררים ילדים קטנים.

לגבי חלונות ומעקים, על פי התקן בישראל (ת"י 1142) גובה המעקה, לא יהיה קטן מ- 105 ס"מ ולפי תקנות תכנון ובנייה נדרש להתקין מעקה רק במקומות שבהם הפרש הגובה בין שתי רצפות סמוכות גדול מ- 60 ס"מ. עם זאת, בשנים האחרונות חלו שינויים בתקן המגבירים את הסיכון לנפילת ילדים. לדוגמא, בעקבות אחד התיקונים ניתן לבנות במקומות המיועדים למופעים, בתיאטראות ובאצטדיונים, מעקים שגובהם נמוך מהגובה שהותר בעבר. כתוצאה מהשינוי, ילדים יכולים לשבת בקלות על מעקים, להתכופף, וליפול.

 

זאת ועוד, כבר בשנת 2006 הוגשה ע"י ח"כ אורלב הצעת חוק "התקנת אמצעים למניעת נפילת ילדים מחלונות". לפי ההצעה, חלונות בדירה בה ישנם ילדים מתחת לגיל 14 יהיו חייבים להיות מסורגים. מי שלא יתקין את אמצעי המיגון – דינו יהיה שנת מאסר. אלא שוועדת השרים לחקיקה התנגדה להצעת החוק בזמנו. האם בעקבות המקרים המרובים לאחרונה יחול שינוי בדעת המחוקק? או שגם עתה כל שנותר לנו הוא להתפלל ש"לנו זה לא יקרה".

 

על מנת להימנע מהצורך בנסים עלינו להפנים את העובדה כי האחריות מוטלת עלינו!

הן במובן האישי בו על כל הורה לפעול לתיקון הליקויים הבטיחותיים בביתו שלו כדי שיהיה סביבה בטוחה לילדיו,

והן במובן הנרחב יותר בו עלינו לפעול לקידום תקנות בניה מחמירות ויישום של אמצעים למניעת נפילות בישראל שיגנו על ילדינו בבית, בגן, בביה"ס, במתנ"ס או בקניון ובכל מקום אחר שהם עשויים לשהות בו

 


עוד באותו נושא

מומלץ בחום: כללי זהירות לל"ג בעומר

ל"ג בעומר מתקרב - רגע לפני שמבעירים את האש, טיפים שיעזרו לעבור את ליל המדורות בשלום

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!