" />

ללידתו של תינוק חדש השפעה מאסיבית על כלכלת הבית. גיל אורלי, מנכ"ל יבולים – יעוץ פיננסי ועסקי ממליץ להיערך בטרם עת לבואו של הילד גם מבחינת תקציב הבית וההוצאות.

לידתו של ילד חדש היא אירוע שמשנה את התא המשפחתי במובנים רבים, בין השאר במובן הכלכלי. השנים הראשונות של הקמת המשפחה הן המרגשות והמאושרות ביותר אך גם הקשות ביותר מבחינת כלכלת המשפחה.

בשנתיים הראשונות לחייו של הרך הנולד ההורים מוציאים סכום ממוצע המגיע לכדי 100,000 ₪. ההוצאות מתחילות עוד לפני הלידה והן כוללות את הבדיקות הגנטיות, קורסי הכנה ללידה וביגוד הריון. לאחר הלידה מתווספות הוצאות על ריהוט לחדר הילדים, עגלות, מנשאים ועוד הוצאות חד פעמיות. אל ההוצאות הללו מתווספות הוצאות קבועות בסכום הנע בין 600 ל-1,000 ₪ לחודש המחייבות תכנון מחדש של כלכלת המשפחה.  הוצאות אלו כוללות טיטולים, מגבונים, מזון תינוקות, הוצאות חשמל ומים שגדלות משמעותית, בגדים, צעצועים וכן הלאה.

לאחר הלידה, חווה חשבון הבנק זעזועים - מצד אחד ההכנסות יורדות עקב מעבר האם למשרה חלקית או אף הפסקת העבודה, מנגד ההוצאות עולות גם בשל הצורך במעון, מטפלת ובייביסיטר. אבל יש קרן אור – תקופת ההוצאות הגדולות מסתיימת עם הגעתו של הילד לגיל חובה שכן אז כמות ההוצאות קטנה וההורים יכולים לחזור שניהם לעבודה בהיקף משרה מלא או קרוב לכך ולהגדיל את ההכנסות, עד אז צריך פשוט להתאים את תקציב הבית לתנאים החדשים ולקבל באהבה והבנה את השינויים בסגנון, דרך ורמת החיים.

השנים הראשונות מביאות הורים רבים ללחץ כלכלי שניתן למניעה באמצעות יצירת תכנון מחדש של כלכלת המשפחה בהתאם לתנאים החדשים. הדרך הטובה ביותר להערך כלכלית ללידתו של ילד היא להתחיל לחסוך כבר בתקופת הרווקות ליצירת רזרבות כלכליות ולהמנע מהוצאות מיותרות. במידה ומתכננים לקחת משכנתא כדאי לוודא שגובה ההחזר אפשרי עבורכם, מבחינת תקציב הבית, גם בתקופות בהן תחיו על מקור הכנסה יחיד.

על ידי תכנון ארוך טווח של כלכלת המשפחה והבנה כי הבאת ילד לעולם תחייב שינוי בסדר העדיפויות ואף ברמת החיים, תוכלו להבטיח לעצמכם שקט כלכלי גם בשנים הראשונות שלאחר הלידה. אלו שיקפידו על תכנון ובנייה של תקציב הבית יוכלו להבטיח לעצמם קצת פחות חרדות ולהקצות יותר זמן להתמוגגות מהאושר שהתווסף לחייהם.

בכדי לבנות בצורה טובה והמקצועית ביותר את תכנון כלכלת הבית תוכלו להתייעץ עם מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה שיעזור לכם לתכנן את 10 השנים הקרובות ולמצוא את כל הדרכים לחסוך ולשמור על תקציב הבית באופן מאוזן. 

על הכותב:
גיל אורלי
מנכ"ל "יבולים יעוץ פיננסי"
שירותי יעוץ ואימון בתחומי כלכלת הבית והעסק


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?