"... קול אמיץ, מרשים ומעורר של אם, שהיתה למנחת הורים. קול ישיר, כשיחה אישית, עם מי שיודעת היטב מה קורה אצלנו ומנחה אותנו להבין את עצמנו, את ילדינו, ולקיים חינוך מודע ואחראי. מומלץ מאוד לכל מי שקרוב אל ילדים, ורוצה לדעת את ההשלכות הגורליות של הבחירות שהוא עושה בשדה החינוך..."
מיריק שניר, סופרת, מחנכת ואם לתשעה

"...תפיסת עולמה המיוחדת של המחברת ושלל התובנות, העצות והרעיונות, המובאים בספר זה, עושה אותו לנכס מעורר השראה עבור הורים. אני מאמין שבעזרת הספר יצליחו הורים להגיע קרוב יותר אל לב ילדיהם, ליצור מערכות יחסים מכבדות ולגדל ילדים מאושרים..."
גדי רוזן, מנכ"ל "מרכז משפחתי", מגיש פינות ייעוץ להורים בערוץ 10 וברדיו צפון

 

ההורה שבחרתי להיות
צרור מכתבים להורים
מאת: שני הורביץ
הוצאת אוריון

 

שני הורביץ, יועצת, מרצה, מאמנת מוסמכת (CPCC) להורים וילדים, ובראש ובראשונה אם לשלוש בנות, כתבה מדריך מסוג אחר להורים. מדריך בנימה אישית, מרענן ומעורר מחשבה.

המדריך הבנוי מאסופה של מכתבים קצרים ותמציתיים, כתוב כשיחה אישית ומלווה בדוגמאות וסיפורים אישיים. הוא מאיר לנו נקודות משמעותיות בהורות שלנו ומזכיר לנו שבידינו היכולת לשנות את הדרוש ביחסינו עם ילדינו. בנו – ולא בהם טמונה התשובה. הוא מעביר את תפישת עולמה המיוחדת של המחברת, הידע והנסיון האישי והמקצועי שצברה, כדי לסייע להורים ולאנשי מקצוע (אנשי חינוך, עובדים סוציאלים ומטפלים).

 

עיקרי תפישתה:

א. מהות תפקיד ההורה היא: לאהוב ללא תנאי, להאמין ביכולות ובמסוגלות הילד ולהיות נוכח בחייו במבט,בהקשבה ובחיבוק. (המכתב הראשון: "ילדים בעלי צרכים מיוחדים")

ב. הורות מאושרת, מספקת ומגשימה הינה בחירה ותלוייה אך ורק בהורה ולא בשום גורם אחר, לא אופי הילדים, לא אופי הסביבה ולא הנסיבות החיצוניות. (המכתב: "הורות מאושרת ושלווה")

ג. רגשות ההורה ותגובותיו הינם בחירות שלו והם תוצאה ישירה של נקודת מבטו על כל מקרה ומקרה. במידה והינו רוצה להרגיש או להגיב אחרת המקור לשינוי הינו השקפתו של ההורה ולא שינוי התנהגות או אופי הילד. (המכתב: "עוצמתו של אדם")

ד. רוב ההורים מאמינים כי הם האביר על הסוס הלבן של ילדיהם, כך גם הם מתנהגים כלפיהם. "כמצילים של ילדיהם – חסרי הישע, היכולת, התבונה והנסיון". השונה בהשקפתה הוא שהיא מאמינה כי הילד עצמו הוא האביר על הסוס הלבן של עצמו וכי אין ההורה עולה על ילדו בחכמה, יצירתיות, תבונה ותושייה. ברגע שההורה יבין ויפנים נקודת מבט זו, יקרו שני דברים: 1. עול כבד ירד מכתפיו 2. הבטחון והאמון שיפגין אל מול הילד יבוא לידי ביטוי בכך שהילד יאמין ויהיה בטוח בעצמו. (המכתבים: "הורות בגובה העיניים" , "איך לגדל ילדים בעלי בטחון עצמי גבוה")

ה. הורות נטולת אגו: כאשר בראש מעייני ההורה הוא להיות צודק, מחליט ובשליטה מופיעים שוב ושוב "קצרים" במערכת הייחסים עם הילדים. אך כאשר בראש מעייני ההורה הוא ראיית הילד, ההקשבה אליו, האהבה והנוכחות הוא יבנה מערכת יחסים מכבדת, אוהבת ומעריכה בינו לבין ילדיו. (המכתב: "מי צודק")

 

הספר נולד מתוך מסע אישי, מעולם כואב ועצוב של ילדות בודדה, דחוייה, חסרת הגנה ורצופת מכות, אל עולם של הורה החווה הורות מאושרת ומספקת.

תקופה ארוכה התקשתה שני לשאת את המחשבה על לידת ילדים. נדרשו לה עשר שנות נישואין כדי להשתחרר מהפחד לחזור על טעויות הוריה ולהאמין ביכולת שלה להיות אמא טובה. ההבנה שתוכל להיות הורה אחר לילדיה, שחררה אותה לחופשי.

לאחר שנים של דיאלוג פנימי, הצליחה להבין למה כמהה כילדה, ומשם החל להבנות השלד לספר ולעקרונות שינחו אותה בהורות.

חוויית ההורות המאושרת והרגועה, הולידה את הרצון להשפיע ולתמוך בהורים, מחנכים וילדים כאחד. לאחר שהוכשרה כמאמנת מוסמכת על-ידי בית הספר הבינלאומי לאימון CTI והפדרציה הבינלאומית לאימון ה-ICF, התחילה לעבוד כמאמנת וכמנחת סדנאות בתחומים שונים. זמן קצר לאחר מכן החלה לכתוב. את המכתב הראשון שלחה לכ-300 הורים ואנשי חינוך. תגובותיהם היו חמות, מעודדות ונלהבות. כיום, מונה חוג קוראיה כ-1500 איש, ומאמריה מתפרסמים באתרי אינטרנט, עיתונים ומגזינים שונים.

 

הספר מטפל במגוון נושאים: הורות בגובה העיניים; נקודות רגישות אצל הורים; דאגות וחששות של הורים; הדרך שאנו מחנכים בה; אחריות אצל ילדים; למי ולמה אנו מקשיבים; המצפן שלך בהורות; מי צודק?; ילדים טלויזיה ומחשבים; הורים בפורים; מעברים והתחלות חדשות; סקרנות של ילד; איך מעסיקים ילד; איך לגדל ילדים בעלי בטחון עצמי גבוה; עוצמתו של אדם; ילדים ואוכל; ילדים מכבדים; תינוק חדש בבית; הורים וילדים בחופשת הפסח; רגשות אשם של הורים; פרידות בוקר; ילדים וגבולות; ריב בין אחים; "חוצפה" של ילדים; נוכחות הורית; "לא רוצה"; ילדים בעלי צרכים מיוחדים; הורות מאושרת ושלווה.

 

על המחברת שני הורביץ:

ילידת קיבוץ עין הנציב (עמק בית שאן), 1973. בוגרת תיכון במגמת כלכלה וסוציולוגיה. בצבא שימשה כמדריכת ספורט בסיירת צנחנים, לאחר שעברה הכשרה בוינגייט. כמו כן סיימה קורס מצילים וקורס מדריכי שחייה. במשך שש שנים, אחרי הצבא, היתה בעלת עסק עצמאי בדרום אפריקה בתחום השיווק – הנחייה והדרכה, וכן למדה לימודי מנהיגות אישיים ועסקיים.

בשנת 2000 חזרה ארצה והתגוררה, במשך שלוש שנים, בקיבוץ יטבתה, שם עבדה כמדריכת נוער וסייעת לגננת. לאחר מכן עבדה כמאמנת כושר אישית במשך שנה וכן טיפלה בילדים באופן פרטי.

בין 2008 ל-2010 עברה הכשרת מאמנים בעלי תואר CPCC  (הסמכה בינלאומית ולימודי מנהיגות מאמנים באירופה).

כיום, מתגוררת בבת חפר, נשואה 17 שנים לנמרוד ואם לתאומות צליל ומשי  בנות השבע  ולכרמל בת הארבע. מאמנת ילדים והורים, קבוצות וסדנאות. בשנה האחרונה כותבת מאמרים בנושא הורים וילדים, יועצת ומרצה בתחומי הורות ומנהיגות אישית.

אתר המחברת:http://www.shani-lifecoach.com/

 

הספר זוכה לתגובות נלהבות מהורים ואנשי מקצוע, להלן מקצתן:

-         אתר tooty, זואי: "הספר ממש מקסים".

-         מרכז "פינה חמה", קבוץ גבעת חיים: "הספר נפלא. כל דבר שאי פעם חשבתי עליו נמצא בספר. נוגע בפשטות בכל דבר... נפלא, נפלא..."

-         אורלי מכלוף, גננת מוסמכת, גן ורדים בת-חפר: "זהו ספר שכתוב בשפה פשוטה אך אמיתית ומדוייקת עם דוגמאות אישיות, וזו גדולתו. הרבה הורים שרוצים לקרוא על הורות נתקלים בספרים שקריאתם עלולה להיות מייגעת, מלאה מונחים מקצועיים ועמוסת מלל. לא כך הוא ספרך. הוא כתוב פשוט אך אמיתי, מדוייק ועם דוגמאות אישיות... את חולקת את תורתך ממקום משתף ואותנטי לחלוטין".

-         גלית בן-חמו, גננת מוסמכת ומטפלת בילדים בשיטת רביב: " הספר קולח ונותן מבט על כל הדברים היומיומיים שכולנו נתקלים בהם. כאמור, אני רוצה לאמץ הרבה דברים ממנו. החלטתי להניח אותו ליד המיטה שלי, כך שבכל ערב אוכל לקרוא שוב פרק רלבנטי ואולי לקום לבוקר אחר".

-         מעיין בשן, ליווי, ייעוץ, קורסים, הדרכות והרצאות לארגונים: "קראתי 'בשלוק' את הספר. מקסים, נכון ופראקטי... לדעתי, כל הורה צריך לקרוא אותו!!!"

-         יהודית איס, מנהלת גני ילדים, אחראית חינוך הגיל הרך עמק חפר: "קראתי את המאמרים שכתבת בהנאה מרובה. הם ענייניים, מקצועיים ומעניינים... בהחלט סייעו לי בהנחיית גננות וסייעות... ".

 

ביקורות מהורים:

"את מעבירה מסר חשוב וזה אכן עובד" (ראובן נעמה)

 

"מקסים, חכם, רגיש ומרגש וכל כך כל כך נכון." (נעמה)

 

"איזה יופי. מאוד אוהבת את סגנון הכתיבה שלך, השיתוף מהמקום האישי. מעשיר, מחזק,

ונותן הרבה נקודות למחשבה. תודה" (רעות. )

"מקסים מרגש מדוייק .את כותבת מקסים אותנטי ומאוד מחבר" (שרונה נאור)

"כל מילה בסלע תענוג לקרוא" (סיגל)

"מקסים, אהבתי. מעורר מחשבה בכל גיל, ולא רק כלפי ילדינו..תודה!!" (אורית)

"בתוך ים המידע שאני מקבל לעבודה זה נותן שתי דקות של עצירה ומחשבה על מה ובעיקר איך קורים הדברים בבית. רגע של בדיקה במקום רק לרוץ קדימה.   תודה" (בועז)

"עזרת לי בכל כך מעט מילים. תודה" (ליאורה היימן)

"אהבתי את הראיה השונה,אני אאמץ את הגישה הזאת, (קורין)

"שני יקרה, שוב הצלחת לדייק לי את הדברים, עד לקצה של עיפרון מחודד..תודה רבה רבה לך. את עוזרת לי לחדד את עבודת האמהות ברמה הקונצפטואלית, לראות את מסע ההורות במקרו, ולתפקד עקב כך ברמה היומיומית, מתוך מחשבה ולקיחת אחריות בכל רגע ורגע, בכל עשיה או אי עשיה.זכיתי לך.תודה". (ניקי)


עוד באותו נושא

התעמלות נכונה בהריון ועד ללידה – המדריך המלא

תרגילים נכונים יכינו את גוף האישה למאמץ הקשה, הן בעת הלידה עצמה, והן בתקופה שלאחר מכן בחזרה מהירה יותר למצב גופה הקודם.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?