במסגרת שיתוף פעולה ייחודי של חברת מטרנה ורשת צומת ספרים יושק קמפיין אינטרנטי שבו סופרים מובילים מקריאים את ספריהם לקטנטנים. להלן טיפים לעידוד קריאת ספרים של הסופרת ומומחית לעידוד הקריאה ורד שלאוזר-אידה, ובאדיבות חברת מטרנה

" />

כך תגדלו ילדים שאוהבים לקרוא - הטיפים

במסגרת שיתוף פעולה ייחודי של חברת מטרנה ורשת צומת ספרים יושק קמפיין אינטרנטי שבו סופרים מובילים מקריאים את ספריהם לקטנטנים.

להלן טיפים לעידוד קריאת ספרים של הסופרת ומומחית לעידוד הקריאה ורד שלאוזר-אידה, ובאדיבות חברת מטרנה

 

מטרנה, החברה המובילה בתחום המזון לתינוקות ופעוטות, משיקה בשיתוף "צומת ספרים" פעילות ייחודית לעידוד קריאה בקרב ילדים – "מספרים לקטנטנים". במסגרת הפעילות, הוקמו פינות ייעודיות  לצורך קריאה, עיון, משחקים והפעלה לשימוש חופשי של הורים ופעוטיהם. בנוסף, הוזמנו סופרים ידועים, כגון: אבירמה גולן, אשכול נבו, שירלי יובל-יאיר, ורד שלאוזר-אידה, שולה מודן ויונתן יבין, לספר את סיפוריהם לקטנטנים. הסופרים הגיעו לפינות הקריאה המיוחדות בסניפי צומת ספרים ל"שעת סיפור", הקריאו את הסיפורים אותם כתבו, וצולמו לסרטוני וידאו אשר מופצים לאמהות וילדים להעברת החוויה המוחשית של קריאת הספרים.
הקמפיין המשותף לצומת ספרים ומטרנה עלה באתר מטרנה – http://www.materna.co.il/ ובעמודי הפייסבוק של שתי החברות.

 

שיתוף הפעולה בין מטרנה לצומת ספרים נעשה במטרה לעודד את התפתחות ההנאה מקריאה בקרב ילדים בגילאי הינקות ויצירת קשר בין חווית הקריאה והסיפור.

 

להלן טיפים מאת הסופרת ורד שלאוזר-אידה המשתתפת בפרויקט של מטרנה וצומת ספרים, מומחית לעידוד קריאה בקרב ילדים, הפעילה בפרויקטים עירוניים וארציים בתחום.

 

כך תגדלו ילדים שאוהבים לקרוא:

קריאת ספרים, מעשירה את השפה באוצר מלים וביטויים, מרחיבה את הידע הכללי, מפתחת את הדמיון ואת החשיבה היצירתית ומהווה שער לעולם שלם של ידע רגשי ואינטלקטואלי.

כדי לגדל ילדים שאוהבים לקרוא, צריך להשקיע בכך. ההשקעה נעימה ואף משתלמת, כך תרוויחו גם זמן איכות עם הילדים וגם תעודדו אותם לאהוב ספרים.

  1. את ספרי הקריאה בבית שימו במקום בולט ומרכזי. השתדלו להעשיר את הספרייה בספרים רבים ומגוונים.
  2. התחילו לקרוא לילדים ספרים כמה שיותר מוקדם. על הילדים לגדול יחד עם הספרים וכך תמיד ירגישו שהספרים הם חלק בלתי נפרד מחייהם. קראו לילדים כבר בהיותם ברחם (החל משבוע 22 שמיעתו של העובר מפותחת) או בימים הראשונים לחייהם, ואילך.
  3. אל תפסיקו לקרוא לילדים ספרים בכל גיל. גם בגיל בית הספר ילדים נהנים שקוראים להם ספרים. קריאה בקול הוכחה מחקרית כמעודדת קריאה. החל מגיל 5-6 כדאי לקרוא לילדים גם ספרים בהמשכים ולחשוף אותם גם לקלאסיקות שבבחירה אישית יתכן ולא יגיעו אליהן.
  4. חיקוי- אל תחכו עם קריאת הספר שלכם לזמן שהילדים ישנים. קראו לידם, ואף שתפו אותם במה שניתן. אבא ואמא קוראים מהווים דוגמה אישית לילדיהם.
  5. החשוב מכל, וזהו עיקר הסוד לעידוד אהבת הקריאה: פעם בשבוע לפחות, בשעות אחר הצהריים, הקדישו זמן לפעילות חווייתית עם ילדיכם בעקבות ספרים. לפני הפעילות המתוכננת, בחרו את הספר ואת הפעילות שמוצאת חן בעיניכם הכינו את כל החומרים הדרושים מראש ושבו עם הילדים למפגש חגיגי. חשוב להפתיע את הילדים כדי ליצור אצלם ציפייה לבאות. ספרו להם כי הם עומדים לשמוע סיפור שאחריו תעשו משהו כייפי שקשור בסיפור ושזו הפתעה. קראו את הספר שבחרתם, ולאחר קריאת הסיפור אמרו להם: "מה דעתכם שגם אנחנו נכין...", או: "הסיפור הזה עשה אותי רעב, מה דעתכם שנכין יחד חביתיות, או עוגיות..". כמובן כל פעילות צריכה להיות קשורה לסיפור שקראתם הכלל הוא פשוט, כשם שהקריאה תורמת להנאתנו, באותה דרך צריך לעודד אותה – בהנאה.
    טיפ: ילדים מאוד אוהבים לבשל ולאפות. אם הפעילות הראשונה בעקבות קריאת ספר, תהיה קשורה באפייה או בבישול תיצרו אצל הילדים זיקה וציפייה לפעילות הבאה וכן הלאה. אט-אט ייווצר אצל הילדים קשר בין ספר להנאה ואם תתמידו בכך, הקשר יהיה לתמיד.

 


עוד באותו נושא

"איי, נצרבתי!"

המדריך המלא להתמודדות עם צריבת מדוזה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?