בחודשים האחרונים המוני הורים הציפו את האינטרנט בשאלות על תכנית חסכון לכל ילד, אנחנו נענה על 10 השאלות הכי נפוצות מתוכן. כל מה שצריך לדעת ומה עוד אפשר לעשות בקשר אליה?

תשובות ל-10 שאלות נפוצות על תכנית חיסכון לכל ילד

בלחץ המחאה החברתית יצר שר האוצר כחלון את תכנית חיסכון לכל ילד כדי לעזור למשפחות להתמודד עם יוקר המחיה. החל מ-2017 מופקדים מדי חודש 50 ש״ח לתכנית חיסכון על שם כל ילד מתחת לגיל 18 בקופת גמל או בבנק. את הגוף המנהל בוחרים ההורים, שיכולים גם להכפיל את החיסכון ב-50 ש״ח נוספים על חשבון קצבת הילדים. בין אם אהבתם את הרעיון ובין אם לא, התכנית מחייבת כל הורה להעביר לפחות 50 שקלים מתוך קצבת הילדים לטובת החיסכון לילדים.

 

עד המועד האחרון לבחירה, בתחילת יוני 2017, בחרו הוריהם של 70% מהילדים בני פחות מ-18 את התכנית המועדפת עליהם. עבור שאר הילדים שהוריהם לא בחרו, נבחרה תכנית חיסכון בקופת גמל עבור ילדים בני פחות מ-15 ותכנית חיסכון בבנק עבור ילדים בני 15-18. כשני שליש מההורים בחרו לפתוח את תכנית החיסכון בקופת גמל, וכמעט מחציתם בחרו בקופת הגמל של אלטשולר שחם.

 

האפשרות לבחור חסכון לכל ילד אמנם כבר הסתיימה, אך נראה שהורים רבים עדיין מעלים שאלות רבות בנוגע לתכנית. כדי לעשות קצת סדר ריכזנו כאן את השאלות הנפוצות שלכם.

 

1.    איך יודעים מה בחרתי ומה מצב החיסכון?

את פרטי התכנית שבחרתם תוכלו לראות באתר הביטוח הלאומי לתכנית חיסכון לכל ילד או לפנות למוקד הטלפוני של הביטוח הלאומי בטלפון 2637*. מדי חודש מרץ תקבלו מהגוף שמנהל את החיסכון של הילד שלכם עדכון שנתי על מצב החיסכון, כמה כסף הופקד ומהי התשואה שהושגה עד כה. ניתן לקבל מידע עדכני גם באתר הגוף שמנהל את החיסכון.

 

2.    איך פותחים תכנית חיסכון עבור ילד שנולד אחרי ינואר 2017?

אם זהו הילד הראשון במשפחה, תוכלו לבחור עבורו תכנית חיסכון בקופת גמל או באחד הבנקים המשתתפים בתכנית תוך 6 חודשים מיום שנולד. אם לא תבחרו בפרק הזמן הזה, יפתח עבורו הביטוח הלאומי תכנית חיסכון באחת מקופות הגמל באופן אקראי.

 

3.    אם נולד ילד נוסף האם צריך לבחור גם עבורו תכנית חיסכון או שתיפתח באותו מקום?

אם נולד לכם ילד נוסף אחרי ינואר 2017, תוכלו לבחור עבורו תכנית חיסכון בקופת גמל או בבנק המשתתפים בתכנית תוך 6 חודשים מיום שנולד. במידה ולא קיבלתם החלטה עד נקודת זמן זו, תפתח עבורו תכנית חיסכון על-ידי הביטוח הלאומי באותו מקום שבו נפתחה תכנית חיסכון עבור הילד הקודם במשפחה.

 

4.    האם אפשר להחליט באיחור להוסיף כסף לחיסכון וכמה?

אפשר לבקש להכפיל את החיסכון של ילדיכם, כלומר הוספה של 50 שקלים, או לבקש לבטל את הכפלת החיסכון באמצעות עדכון הבחירה באתר הביטוח הלאומי בכל עת. השינוי יעודכן בחיסכון של ילדיכם בחודש שלאחר העדכון שמסרתם. ניתן להוסיף רק 50 ש״ח נוספים לחיסכון עבור כל ילד על חשבון קצבת הילדים.

 

5.    האם הורה גרוש יכול לבצע שינויים בתכנית החיסכון של הילד?

רק ההורה שמקבל את קצבת הילדים על שמו רשאי לבצע שינויים בתכנית החיסכון, זאת בהתאם לתנאים הכלליים של התכנית.

 

6.    כמה זה עולה לי?

אם הילד עוד לא בן 18 החיסכון לא עולה לכם דבר. אם תבחרו להמשיך את החיסכון בעצמכם, או להשאיר את הכסף בחיסכון ולא למשוך אותו, תתחילו לשלם דמי ניהול אחידים של 0.23% בכל קופות הגמל או 6 אגורות עבור כל שורת דיווח בבנק, כיוון שהחיסכון בבנק לא מושקע.

 

7.    האם אפשר להתחרט ולהעביר את החיסכון למקום אחר או לשנות את מסלול הסיכון?

אם החיסכון של הילד מנוהל בקופת גמל, תוכלו להעביר את החיסכון בין מסלולי ההשקעה השונים באותה קופת גמל, או בין קופות גמל שונות בכל עת. אם החיסכון של הילד מנוהל בבנק לא תוכלו לשנות דבר.

 

8.    הילד שלי כבר בן 18, האם הוא זכאי לחיסכון ומה יקבל?

צעירים שהיו בני 18 בין מאי 2015 ועד סוף 2016, בוחרים בעצמם את תכנית החיסכון המבוקשת (אפשר להתייעץ עם ההורים). לתכנית שנבחרה יופקדו 50 ש״ח עבור כל חודש שבו עדיין היו זכאים לקצבת ילדים במהלך תקופה זו. בנוסף יופקד עבורם מענק של 500 ש״ח המשולם בגיל 18.

 

9.    מתי אפשר למשוך את הכסף ומה קורה כשמושכים?

את הכסף אפשר למשוך החל מגיל 18 באישור ההורים או לאחר גיל 21 גם ללא אישורם. אם תמשכו את הכסף לפני גיל 21 תפסידו את הזכות למענק נוסף של 500 ש״ח בגיל 21. חוסכים בקופת גמל שיבחרו להמשיך את החיסכון עד גיל הפרישה יקבלו גם פטור ממס רווחי הון. במצב רפואי מסכן חיים או במקרה של פטירת הילד תוכלו למשוך את הכסף גם לפני גיל 18.

 

10. מתי יופקד לחיסכון הכסף שהובטח רטרואקטיבית עבור 2015-2016?

אם הילד שלכם נולד לפני מאי 2015 והיה בן פחות מ-18 בסוף 2016, יופקדו עבורו 1,000 ש״ח נוספים רטרואקטיבית, 50 ש״ח עבור כל חודש בתקופה זו שבו היה זכאי לקבל קצבת ילדים. 600 ש״ח כבר הופקדו בשלושה תשלומים במהלך המחצית הראשונה של השנה. ה-400 ש״ח הנוספים יופקדו במהלך 2018-2019, בהתאם לעדכון שימסור הביטוח הלאומי וישלח אליכם במכתב הביתה.

 

לסיכום, תכנית חיסכון לכל ילד היא הטבה שמטרתה לאפשר לילדיכם להתחיל את החיים עם כמה אלפי שקלים נוספים, וגם אם הייתם מעדיפים להשתמש בקצבת הילדים למטרה אחרת, הממשלה החליטה עבורכם להשקיע את הכסף בחיסכון עבור ילדיכם. ככל שהילדים צעירים יותר הסכום שייצבר עבורם בחיסכון עד גיל 18 יהיה גדול יותר ואם יושקע בקופת גמל בסיכון גבוה יותר, הסיכוי להשיג תשואות גבוהות יותר על הכסף יהיה גבוה יותר.

 

 

על הכותבת:
דסי ניר,
בת 36, אמא לשני ילדים,
מומחית לפיננסים ולחינוך פיננסי

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!