כמה פעמים חשבת לעצמך "די, נמאס לי לעשות הכל בבית הזה, הגיע הזמן שגם אתם תעזרו...!" מה קרה לאחר מכן? משהו השתנה?

לכולנו מוכר הרגע הזה, בו אנחנו מיישרות את הגב אחרי ספונג‘ה או מנגבות ידיים אחרי שטיפת כלים או שומעות שהמכונה סיימה והכביסה ממתינה שנתלה אותה, ואז מסתובבות- ורואות ילד שקוע במחשב וילד מול הטלוויזיה וחושבות "די, נמאס לי לעשות הכל בבית הזה, הגיע הזמן שגם אתם תעזרו"!

 

ומה קורה ביום-יומיים-שבוע שלאחר מכן? חלקנו יושבות ומחלקות מטלות, חלקנו ממשיכות לעשות הכל בעצמנו, וחלקנו פשוט רואות פעם פעמיים מה קורה, וחוזרות לעשות ה-כ-ל לבד.

 

למה זה קורה? למה אנחנו כל כך ממורמרות לפעמים אבל לא מאפשרות ומרגילות את הילדים לבצע את מטלות הבית בעצמם, ומגיל צעיר?

 

אני עושה יותר מהר/טוב: נכון, אנחנו עושות הכל יותר מהר... זה מכיוון שאנחנו עושות את זה כבר המון המון שנים (גם אנחנו התחלנו לאט) ובינינו, יכול להיות שאם ניתן להם לבצע מטלות, נגלה שאולי הם יותר מוכשרים, ואפילו יותר יסודיים, כי יש להם הרבה יותר אנרגיה וזמן פנוי להשקיע בתפקיד בודד בבית, מאשר לנו שמשלבות את זה בעוד עשרות דברים אחרים.

 

הם ילכלכו/ישברו: נכון, הם אולי ישברו קצת כלים בהתחלה, ואולי ישפכו המון מים החוצה על הרצפה, וחלק מהכלים ישארו קצת דביקים, אבל אחרי כמה נסיונות הם ידעו את העבודה. אז אל תשללו כבר מהתחלה.

 

הם קטנים מידי: גיל זה עניין של הסתכלות, יכול להיות שגם ילדים קטנים ישמחו מאוד לקבל על עצמם תפקידים של גדולים, ואולי אפילו יתרגשו כל כך מהתחושה שהם בוגרים, עד שיעשו את המטלות בשמחה, ויבקשו עוד.

 

אין לי כח לבקש...: ולנקות יש לך כח? לעשות הכל לבד זה הרבה הרבה יותר מעייף, אז תנסי להקצות מטלות קלות, כאלו שיגזלו מכל ילד מעט זמן, אל תעמיסי בבת אחת המון דברים (תשאירי קצת לעצמך כן... ) אבל אם תבקשי מכל ילד משהו שיעמוד בסדר היום שלו, ולא יגזול המון אנרגיה, יש סיכוי שהם ישמחו לעזור.

 

מה כבר הם יכולים לעשות? הרבה מאוד, תתפלאי! הם יכולים לזרוק את הפח לפני שהוא נהיה כבד ועולה על גדותיו, הם יכולים לטאטא חול ושאריות פתיתים שהתפזרו על הרצפה, הם יכולים לחלק את ערימות הכביסה לכל חדר, לשטוף כלים, לנקות אבק, ועוד המון מטלות קטנות שכולן ביחד יחסכו לך המון זמן!

 

ואם הם לא יעשו? אל תתייאשי ואל תעשי בעצמך! העירי על מטלה שלא בוצעה בנימה נעימה ולא מאיימת, ונסי לראות אם היא תתבצע בפרק זמן סביר נוסף. בדרך כלל, אם המטלות לא מרובות מידי על כל ילד, אז גם אם שכחו הם לא יתעקשו לא לעשות משהו אחרי שהערת שוב.

 

ולסיכום - כולם! (כולל בן/בת הזוג) ישמחו שתבקשי עזרה במקום שתסתובבי כל היום ותיאנחי עם פרצוף חמוץ. הקפידי להדגיש בצורה יפה שכולם הם דיירי הבית, ולכן המטלות מוענקות לכולם, ולא שייכות אלייך באופן בלעדי, השתדלי לתת פידבקים חיוביים על דברים שנעשו, אל תעירי אם נשארה כוס מלוכלכת או אבק על השידה, נקי את זה בעצמך וקווי שעם הזמן הם לא יפספסו.

 

ובואי נקווה שאחרי כל זה, יישאר לך גם קצת זמן לנוח. שווה לא?

 

שלכם,

ליאת גולדשטיין,
האמא של אמאבא

 

רעיונות למטלות בית פשוטות שילדים יכולים לבצע:

* לסדר את החדר

* להוציא אשפה

* לנגב אבק

* להאכיל את חיית המחמד

* לערוך את השולחן

* לפנות את השולחן אחרי הארוחה

* לסייע בפריקת קניות מהרכב

* לסדר במקום את הקניות מהסופר

* להשקות עציצים

* לשטוף כלים

* להוציא מהמדיח / להכניס למדיח

* להוציא בגדים ממכונת הכביסה

* לקפל כביסה

* להכניס בגדים מקופלים לארונות

* לשאוב אבק באמצעות שואב

* לטאטא

* לזרוק בקבוקים למחזורית

* לסדר ארונות מטבח

* לסדר את המקרר שתמיד מבולגן

* אם יש אחים קטנים אז לסייע בטיפול בהם: להביא חיתול, לקרוא סיפור, להביא מוצץ, לסייע בשיעורים, לקחת/להחזיר מחוג וכו‘

* להכין כריכים לבי"ס (אפשר בערב קודם)

* לעזור בבישול, לחתוך ירקות לסלט (אפשר גם בסכין פלסטיק בהתחלה) וכו‘

 

יש לכם עוד רעיונות? אשמח לתגובות...

 


עוד באותו נושא

לשחק עם ילדים - להכין אותם לחיים

למעשה, משחק מעניק לילדים הרבה יותר מסתם הנאה, ולא רק בגיל הרך.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?