בתים חכמים חוסכים באנרגיה ובהוצאות. את זה אנו כבר יודעים. הם גם בטוחים יותר לאלו החיים בתוכם, עם יתרון ברור לבני הגיל השלישי. וכן, הם גם יסייעו לכם לשמור על אחד הדברים הכי יקרים לכם: הילדים שלכם.

5 הדרכים בהן הבית החכם ישמור על ילדיכם

כל הורה יודע את הסוד הבא: לא משנה כמה טוב תתכננו, המציאות תמיד תגבר עליכם. החיים פשוט קורים להם בסדר ורציונל משלהם.

 

כך גם עם ההשגחה על הילדים. אי אפשר להשגיח עליהם (גם אם מאוד רוצים) 24 שעות ביממה ותקלות תמיד קורות. גם כשהם מאוד צעירים ונמצאים בבית רוב הזמן, אי אפשר לשים עיין עליהם סביב השעון וכשהם גדלים קצת, וצריכים להשאר בבית לבד, לפעמים, המצב נעשה אפילו קשה יותר...

לעזרת ההורים מגוייסים כיום אינספור עזרים טכנולוגיים והמצאות מהמצאות שונות, כשאחד הבולטים שבהם הוא מושג ה"בית החכם", המאפשר לבעליו לרכז את כלל הפעולות היומיומיות הכרוכות בהפעלת חלקים שונים בבית, לממשק אחד פשוט לתפעול. מדובר על תהליך של שליטה על מכלול מכשירים חשמליים ואחרים, המקושרים לרשת, כשבניהם ניתן למצוא את מערכות החשמל של הבית (תאורה), מערכות שמע והקרנה (קולנוע ביתי), מצלמות אבטחה ומערכת אזעקה, כמו גם תת המערכות הכפופות אליהן, דוגמת דלתות, תריסים, מיזוג ואחרות. על כל אלה ניתן לשלוט מרחוק.


אז לטובתכם, הורים יקרים, הנה 5 טיפים שיסייעו להשגיח טוב יותר על הילדים, בכל שלב של חייהם (כן, גם כשהם כבר בני 30...):

 

1. "בייבי מוניטורינג"

אולי ה"פטנט" הכי מוכר כשמדברים על בית חכם: מערכת בית מקושר, המצוייד במצלמה חכמה, יכולה בקלות לשמש גם כמערכת ניטור מרחוק לתינוק שבחדר הסמוך. תודות לטכנולוגיות חישה מתקדמות, המצלמה יכולה להתחיל לעבוד עם כל תזוזה של הצאצא ולשדר וידאו חי בזמן אמת היישר לסמארטפון של ההורים. אפשר כמובן ם לבקש, באופן פרואקטיבי מהמערכת לשגר אל הנייד את השידור החי בכל נקודת זמן שהיא. קל ופשוט לביצוע, גם עבור מי שממש נמנע מ"טכנולוגיה מתקדמת".

 

2. הקץ לאובדן המפתחות

במקרה והילדים חוזרים מבית הספר כשההורים עדיין לא בבית, ובמקרה המפתח נשאר על הספה בסלון, ערב קודם, אין צורך לדאוג. ובכלל, אין כל סיבה לשלוח את הילדים לחוג עם מפתח תלוי על הצואר, עם סיכוי יותר מטוב שזה יאבד בהזדמנות הראשונה (מה שכמובן אומר תמיד להחליף מנעול ולחיות בלחץ עד אז...). כל שצריך, בבית חכם הוא לזכור קוד אבטחה פשוט, אבל, גם במקרה שהילדים לא זוכרים את הקוד, ההורים יכולים לאפשר להם כניסה הביתה בקלות רבה באמצעות שימוש בסמארטפון. לחיצה על כפתור בנייד והדלת נפתחת.

 

3. הרתעת זרים

כמה שנזהיר את הילדים לא לפתוח את הדלת לזרים, תמיד צריך לזכור שבסוף היום, ילדים הם קצת נאיבים ובוטחים בכולם. עם פתרון בית חכם ניתן תמיד לקבל קריאת התרעה בכל פעם שהדלת בבית נפתחת, גם כשההורים רחוקים משם כשבמקביל, מלמה ייעודית המכוונת אל הדלת נכנסת לפעולה. כמובן שאפשר למקם את המצלמה דם מחוץ לדלת וצלצול חיצוני יהווה את ה"טריגר" למשלוח ההתרעה.. במצב כזה אפשר לקבוע מרחוק ובאמצעות הסמארטפון, האם כדאי באמת לפתוח את הדלת, או לא, ובמידה ומישהו כבר נכנס, תמיד נשארת האופציה של לחייג למשטרה או לשכן ממול.

 

4. עצמאות, עצמאות

אנו רוצים כולנו, כהורים, לתת לילדים תחושה של בטחון בעצמם וידיעה שהם עצמאיים, ככל שהם גדלים. עם פתרון של בית חכם, אפשר לתת לילדים את החופש (היחסי) ובכל זאת תמיד תמיד לדעת מה באמת קורה בבית כשאתם לא שם. כך לדוגמה, אפשר לדעת תמיד מתי הילדים חזרו הביתה מבית הספר, ולוודא שהם בטוחים, גם אם הם שכחו לחייג אליכם ולהודיע שהגיעו בשלום, כפי שביקשתם בבוקר... כמובן שניתן, תוך שימוש במצלמה, לבדוק בכל שלב ושלב, מה הם עושים כשהם לבד בבית: מכינים שיעורים? משחקים בגפרורים?. כך, ניתן תמיד להיות בשליטה בלי לנדנד לילדים ועם לתת להם תחושה שהם אדונים לגורלם.

 

5. להגן על הילדים מפני עצמם

הבית שלנו אמור להיות אחד המקומות היותר בטוחים עבורנו ועבור ילדינו, אבל, די ידוע שהבית טומן בחובו גם סכנות, במיוחד עבור ילדים, שלעתים אינם מודעים להשלכות של מעשיהם ונוטים, לעתים, לבדוק את הגבולות. הסיפור של ההורים שנסעו לנופשון ביוון וחזרו לגלות שארון האלכוהול ׳נשדד׳ אינו המצאה של סופרים בעלי דמיון פרוע. וכן, לפעמים צריך להגן על הילדים מפני עצמם. עם פתרון בית חכם, ניתן להתקין בארונות מסויימים, בארון התרופות, או בצמוד למגירת האקדח, חיישני תנועה שיתנו לכם קריאה, בזמן אמת, כל אימת שמישהו ינסה לפתוח אותם. חיבור למצלמות שבבית יאפשר לכם גם לראות מייד מה בדיוק קורה בצמוד לאוסף הוויסקי הסקוטי המיושן שלכם.

 

אלה רק כמה רעיונות לדרך בה בית חכם יכול לסייע לכולנו, ההורים, להשיג עוד קצת שלוות נפש. בבית חכם ניתן לארגן מראש לא מעט חוקים "חכמים" ותרחישים שונים שמתאימים לצרכי המשפחה שבשעת הצורך ייכנסו לפעולה ויניעו מערך של תגובות אפשריות: מהפעלת מצלמות ועד להזעקת סיוע חירום. אבל, לא רק בחירום. אם הילד יורד בלילה לשירותים, ניתן לסדר שחיישן יעודי ידליק לו את האור, כדי שלא יילך בחושך, אול היפך, אם הגדולה חזרה הביתה והדליקה את כל האורות האפשריים, המערכת תדע לכבותם אחרי זמן מסויים.

 

האפשרויות הן כמעט אינסופיות.

 

 

על הכותב:
רוני ניר,
סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אסנס (Essence)  
ספקית גלובלית של טכנולוגיות IoT המייצרת פתרונות וטכנולוגיות בתחומי ה-Connected Home וה- Smart Security

 


עוד באותו נושא

מטיילים נכון וחוזרים בשלום – 7 כללים שמצילי"ם חיים!

תקופת הקיץ והחופש הגדול מאופיינת במטיילים רבים ברחבי הארץ אך לצערנו, גם במקרים רבים של פציעות. הנה שבעת הכללים שיסייעו לכם להיזהר!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!