תחפושות, משלוחי מנות, רעשנים וכיף - חג פורים הוא חג הילדים! אבל, עבור ילדים הסובלים מקושי בויסות חושי או רגשי, מדובר דווקא בתקופה לא קלה. מה עושים?

פורים זה אחד החגים הכיפיים ביותר! הילדים זוכים להתחפש, לחלק ולקבל משלוחי מנות לעשות כיף ולזלול לא מעט ממתקים. אבל, לחלק מהילדים, בעיקר לאלו בעלי קושי בויסות חושי או רגשי, פורים יכול להיות חג מבלבל ואף מפחיד. הרעש, ההמולה, העובדה שכל ילד ומבוגר מחופשים לדמות אחרת, עלולה להקשות על אותם ילדים וילדים בכלל, להתמודד.

 

לפניכם חמישה טיפים שיעזרו לכם לסייע לילדכם להתמודד עם החג וליהנות ממנו כמו שצריך:

 

1. הסבירו לילדים מה צפוי

לפני החג דברו עם הילדים על מה הולך להיות בו. הסבירו להם מה הכוונה בלהתחפש, בלחלק משלוחי מנות, הרגיעו אותם לגבי הרעש של הרעשנים וההמולה ותאמו איתם ציפיות לגבי התחפושת, המסיבות והפעילויות. הכנה מראש מורידה את מפלס הלחץ ומרגיעה את הילדים לקראת מה שהולך לקרות.

 

2. ערכו חזרות

בחרו יום והחליטו שמדובר ביום חזרות לקראת החג. התחפשו כולכם בתחפושות, עשו שמח, אפילו קצת רעש עם הרעשנים. כך הילדים יוכלו להרגיש מה צפוי, למדוד את התחפושת ולהתרגל אליה. לראות אתכם מחופשים ולהבין שמדובר סך הכל בתחפושת.

 

3. מנעו סכנות

אמנם מדובר בחג שמח ועליז אבל טמונות בו לא מעט סכנות. החל מתחפושות מסוכנות שעלולות לגרום לחנק או פציעה או התלקחות חלילה ועד נפצים, אביזרים שעלולים לפצוע וממתקים מסוכנים. הסבירו לילדים שלכם מה מותר ומה אסור, מה מסוכן וממה להתרחק. קחו אותם לחנות ובחרו ביחד איתם את הממתקים, את האריזה, את האביזרים לשחק איתם וודאו שהם אכן בטוחים לשימוש של ילדים.

 

4. אפו ביחד אוזני המן

לילדים עם קושי בויסות חושי יש קושי עם מרקמים. לכן אפו איתם ביחד את אוזני ההמן - תנו להם להתנסות בבצק, בממרחים. שירגישו עם הידיים ויכינו את אוזני ההמן מההתחלה ועד הסוף וכך גם יחוו הרגשה של הצלחה בחוויה עצמה של האפייה.

 

5. זכרו שמדובר בילדים

אל תשכנעו אותם או תכריחו להשתתף בחגיגות או להתחפש. נכון, זה יכול קצת להיות מתסכל אם הילד מחליט לא להתחפש ברגע האחרון או נמנע מהחגיגות של החג - אבל הבינו אותו ודעו את הגבולות שלו. אם הוא מעדיף להתרחק מההמולה, אפשרו לו.

 

 

שיהיה חג פורים שמח ומבדח!

 

 

על הכותב:
אלעד דהן, MSW,
מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי בילדים,
מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה"
https://www.rimonclinic.com

 


עוד באותו נושא

ליצן שוקולד

גם לכם נמאס מהממתקים הקנויים והרגילים? הכינו ביחד עם הילדים ליצנים מ... שוקולד!

אוזני המן צבעוניות ללא אפייה

בלי שנתכוון או שנתכנן, בכל שנה במהלך חג פורים הבית מתמלא באוזני המן. עם שוקולד, פרג או תמרים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?