יותר ויותר זוגות מוצאים עצמם מקבלים את החלטה, אולי הקשה מכל, עבור התא המשפחתי והיא פרידה ופרוק הבית. למה זה קורה ומה אני מציע? קראו.

גילוי נאות: כותב שורות אלה הוא בן להורים גרושים ועד להשפעות הקשות של הגירושים על החיים, ובהמשך אחזור לזה.

בשנות ה70 עמד אחוז הגירושין על 2 אחוז בלבד, ב2014 כבר עלה ל14 אחוז, וב2018, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נרשמו כבר מעל ל10,000 זוגות גרושים בישראל.

 

למה זה קורה?

הסיבות לגירושין הן רבות ושונות, אני רוצה לגעת באחת מהן שמעבודתי המקצועית אני מוצא אותה שכיחה, והיא מה שאני קורא לו: פינוק.

למה פינוק? כיון שאנו בוחרים בדרך של הרמת ידיים מהר מאוד. הויתור על התמודדות וניסיון להגיע לפתרון הופך להיות שכיח ובמהרה אנו בוחרים שלא לקחת ברצינות את השפעות הגירושין עלינו ועל ילדינו ולבחור בדרך שהפכה כאמור לזמינה מאוד.

אם בעבר קדושת המשפחה הייתה ערך עליון, הרי שהיום אנו משוכנעים שנמצא את המזור לבעיותינו באמצעות פירוד.

והאמת? רחוקה מכך.

 

פרק ב - עידן האושר

חלק מהאמונה שאימצנו לעצמנו היא שהחלפת בן/בת הזוג יסייעו לנו להיות מאושרים ולהתחיל מחדש.

כאיש מקצוע שמלווה לא מעט אנשים בפרק ב‘ אני יכול לספר שהנסיבות שהובילו לכישלון פרק א‘, שבות שנית בפרק ב. במילים אחרות, אתה לוקח את הבעיות שלך איתך, ואם הוא או היא היו משוכנעים שהבעיה לא בהם הרי שהמציאות טופחת על פניהם בשנית.

אנו חיים בעידן שמקדש את האושר וההגשמה העצמית האני המרכזי, החלק הפחות נוצץ של עידן זה מגלה שיכולת ההתמדה, הנחישות וההשקעה ירדה פלאים ואנשים שחשים לא מאושרים מיד מחפשים תחליף לערך האושר ולעיתים בכול מחיר.

הפרדוקס הוא ששמעתי על לא מעט מקרים בהם זוגות אמרו שהם לא רוצים להתגרש בשל סיבות כלכליות, גם כאן אומנם אין גירושין (בינתיים) אך הבחירה היא לא בעבודה קשה אלה באי רצון להתמודד עם מצב לא נוח. פינוק כאמור.

 

זוגיות היא עסק

אני אוהב לעשות את ההקבלה הזו, כמו בעסק, מדובר בשני שותפים שבחרו לשלב שני נתיבים לדרך אחת. כל אחד מתחייב להביא תשומות לתוך העסק (הקשר) ולעשות הכל בכדי שהעסק ישגשג ויישא פרי. כמו שעסק דורש, גם זוגיות מצריכה עבודה מרובה, יום יומית ואינטנסיבית. אומנות אחזקת הקשר מבקשת שכל אחד מאיתנו יתפתח ויהיה נכון להשקיע על בסיס יומי על מנת שמערכת היחסים תוכל להתמודד עם כל משבר וברקע תזרום חשיבה אופטימית מלאת אמונה.

כאשר אנשים פונים לעבודה זוגית/טיפול הם למעשה אומרים קשה לנו אבל חשוב לנו, וזו דרך נכונה ואופטימית להתגבר על קשיים ומשברים. ההכרה בכך שאנו צריכים עזרה היא אמירה אנושית וחשובה מן המעלה הראשונה.

 

בשביל עצמכם

מי מאיתנו לא ראה בעבר זוג אנשים מבוגרים יושבים על ספסל ואמר לעצמו איזה יופי! יש משהו ביכולת להתמיד ולחזק את הקשר לצד המורכבות שהוא משובב נפש, למעשה הרצון לשפר ולתקן הוא בנפשנו ולכן כאשר אנחנו לא ממהרים להרים ידיים ושואפים לאחות קרעים אנו עושים זאת בשביל עצמנו ובכך מטפחים חיים איכותיים יותר.

לא טוב היות האדם לבדו, הרי בני האדם תמיד חיפשו את תחושת השייכות, הקרבה והאהבה וכאשר אנו כבר במערכת היחסים לא צריך לוותר כל כך מהר על אף הקושי והמאמץ.

 

בשביל הילדים

עבור הילדים, פרידה היא טראומה של ממש, ניפוץ תפיסת עולם אידאלית ומשמעותית.

שוחחתי עם ילדים רבים לגבי פרידת הוריהם ולעיתים קרובות מרחפת תחושת אכזבה עצומה ואף התפתחות של רגשות אשם לא רציונליים.

אז נכון ישנם מקרים שהפרידה יפה להם אך הם מעטים, לרוב גם ההיבט של הילדים הינו משמעותי בצורה מכרעת למען שימור האווירה המשפחתית והליכוד הנפשי. ילדים רבים מפתחים בעיות תפקוד, ירידה ביכולת ללמוד, קשיים חברתיים ועוד ועוד בעקבות גירושים.

כפי שטענתי קודם העבודה הרבה המושקעת בקשר הזוגי היא מודל לחיקוי נהדר עבור הילדים, ובמקום שהילדים יצרו העברה בין דורית של פרידה חשוב שיקבלו מודל זוגי חזק ואיתן.

 

כילד שגדל בבית שעבר גירושין קשים אני מבין את חשיבות התיקון, הרצון העז לייצר מודל אחר מזה שאני גדלתי בו והרצון לראות בקשר ויחסים ערך עליון שיש ללמוד אותו ולהתפתח בתוכו, כאיש מקצוע שפוגש מאות משפחות בשנה אני יכול להגיד בבטחה, הבחירה שלכם בגירושין היא הבחירה הפחות טובה שיכולתם לעשות.

כן, לא תמיד הזוגיות מתאימה ונכון לפעמים אין ברירה, אך במציאות בה המספרים הולכים וגדלים קשה שלא להבין שברירת הגירושין הופכת אט אט להרמת ידיים מוקדמת וקצרת סבלנות.

 

 

על הכותב:
רועי אזולאי
מומחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות,
בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים ומתבגרים.
מאמן אישי, מרצה במוסדות חינוך, בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים,
בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.A בחינוך.
טלפון: 050-5410050  
פייסבוק:  רועי אזולאי – הדרכת הורים

 


עוד באותו נושא

ניכור הורי בעקבות גירושים

ניכור הורי בעקבות גירושים

ניכור הורי הוא מצב בו על רקע פרידת בני הזוג הילד חווה מסרים שלילים, הסתה ואף שטיפת מוח כנגד אחד ההורים על ידי ההורה השני.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?