כמעט כל הילדים אוהבים משחקי מחשב ובמיוחד בגילאים הקטנים. משחקי מחשב לבנים ולבנות בגילאי 6 עד 10 הם פופולאריים מאוד והתעשייה הזו פורחת בעשור האחרון. אבל האם יש הבדל בין משחקי הבנים לאלה של הבנות, ומדוע?

משחקים לבנים ולבנות

משחקי מחשב רבים מתאימים גם לבנים וגם לבנות, ישנם "משחקי בנים" שגם בנות אוהבות לשחק בהם ולהיפך, אך עדיין, גם בעשור השני של המאה ה- 21, ישנה הפרדה מסויימת בין משחקים המיועדים במיוחד לבנים לבין משחקי מחשב המתאימים לבנות.

בכתבה זו נפרט על הנושא הפופולארי - משחקים לבנים ולבנות.

 

משחקי מחשב לבנים

רוב המחקרים והנתונים מראים כי בנים משחקים במשחקי מחשב יותר מאשר בנות.

רוב מכשירי הסוני פלייסטשיין ומכשירי אקס בוקס, נקנים על ידי ההורים על מנת שהבנים שלהם יוכלו לשחק בהם משחקי כדורגל, כדורסל, טניס, משחקי מלחמה, מרוצי אופנועים וכו‘. לכן, בדרך כלל, קהל היעד של משחקים בתחומים הללו (ספורט, קרבות, מלחמות, משחקי אסטרטגיה וכו‘) הוא קהל הבנים. בחלק מהמשחקים הללו משחקים גם אנשים מבוגרים (שוב - בעיקר גברים), אך נראה כי בשנים האחרונות המגמה התהפכה מעט, ובמשחקים רבים שנוצרו במיוחד לבנים, מתעניינות גם בנות. דווקא בתחום המחשבים, בו במשך שנים רבות היתה הפרדה מגדרית ברורה למדי, החלו להצטמצם ההבדלים בין בנים לבנות, אך עדיין ישנם משחקי מחשב המתאימים יותר לבנות.

 

משחקי מחשב לבנות

חלק לא קטן מהבנות אוהבות לשחק במשחקים הקשורים לספורט ולקרבות, אך ישנן כמה נישות גדולות למדי של משחקים, אשר פותחו במיוחד למין היפה. למשל - כל הז‘אנר של משחקי בובות, הלבשת בובות, משחקים עם דוגמניות מפורסמות וכו‘, מתאים הרבה יותר לבנות מאשר לבנים.

משחקים נוספים המתאימים יותר לבנות הם משחקים הקשורים לעולם הבישול, העיצוב, האיפור והצביעה. יש גם קבוצה שלמה של משחקי אגדות (עם מלכות, פיית ונסיכות) המתאימה במיוחד לבנות וכמובן גם משחקי פנטזיה מסוגים שונים (אם כי במשחקי פנטזיה משחקים גם בנים רבים). חשוב להדגיש כי חלק גדול ממשחקי המחשב הם משחקים שיש לרכוש מהחברה המייצרת אותן, אך בעשור האחרון התפתח תחום שלם של משחקי רשת, המאפשר לבנים ולבנות בכל הגילאים לשחק באין ספור משחקים באמצעות רשת האינטרנט (כלומר בקלות רבה ללא צורך ברכישת המשחק). בגילאים הגדולים יותר, כאשר לילדים יש טלפונים סלולאריים, ניתן גם לשחק במשחקים באמצעות מכשירים חכמים.

 

משחקים לימודיים

בכל הנוגע למשחקים הקשורים לתחום הלימודים (כלומר משחקים אשר לומדים באמצעותם) נראה כי החלוקה היא שוויונית בין שני המינים ותלויה בעיקר בילד עצמו ולא במין שלו. יש בנים רבים האוהבים לשחק במשחקים שגם מלמדים משהו (שפה, חשבון, מדע וכו‘) ויש גם בנות רבות המתעניינות במשחקי לימודים. הכל תלוי כמובן בילד, וגם, לא פחות חשוב, בהורים של הילד ובהשפעה שלהם על ילדם.

 

לסיכום, גם בעידן הליברלי והפתוח בו אנו חיים, בהם כל המשחקים נגישים לכולם, ניתן להבחין עדיין בהבדלים בין משחקי מחשב לבנים לבין משחקי מחשב לבנות (אם כי ההבדלים הללו הולכים ומצטמצמים עם השנים). ישנם משחקים מפורסמים ופופולאריים מאוד (כמו אנגרי בירדס, טמפל ראן ומשחקי חשיבה רבים) המתאימים לשני המינים, אך עדיין - ניתן לראות די בבירור כי בנים עדיין מעדיפים משחקי ספורט, פעולה וקרבות, לעומת בנות המעדיפות משחקים מעולם הבובות, ההלבשה, הנסיכות והאיפור (ויש אין ספור משחקים כאלה).

 

 

שיהיה בהצלחה בכל המשחקים לבנים ולבנות!

 

 

שלכם,
צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

הבנת ההתנהגות המינית בגיל הילדות – מה טבעי ובריא?

רוב ההורים במבוכה רבה בקשר למשמעות...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!