איך תדעו אם חסר לתינוק שלכם ברזל? מהי רמת ההמוגלובין התקינה בתינוקות עד גיל שנה? האם אפשר למנוע אנמיה? מתי לבצע ספירת דם לתינוק? כל התשובות

הכל על ספירת דם לתינוק

לא פשוט להיות הורים טריים, במיוחד בשנה הראשונה ללידתו של התינוק.

לצד ההתרגשות הגדולה והאהבה לתינוק הקטן שגדלה יחד איתו, פתאום צריך ללמוד המון דברים: איך מחליפים חיתול, איך מקלחים, איך מניקים, איך חושפים אותו למזונות חדשים, איך מפענחים כל בכי ואיך מרגיעים את הבכי, איך מכינים תחליף חלב ביד אחת, איך מנענעים את העריסה ביד השנייה, מה אמור תינוק לדעת לעשות בכל גיל, ומתי יש סיבה לדאגה.

 

במהלך התקופה הזו מוטב לכם להיות בקשר רצוף עם אחות טיפת חלב ורופא הילדים, אשר יוכלו לסייע לכם לעקוב אחר ההתפתחות התקינה של התינוק וגם יסייעו לכם בשמירה על הבריאות שלו.

מלבד בדיקות ההתפתחות והחיסונים שיהיה על התינוק לקבל, קבעה מערכת הבריאות בישראל מועדים קבועים לבדיקות דם שמטרתן לזהות מחלות ובעיות שונות אצל תינוקות עד גיל שנה. את תוצאות הבדיקות תוכלו לקבל באתר האינטרנט של קופת החולים אליה אתם שייכים או באמצעות פנייה לרופא הילדים.

 

לפניכם רשימת בדיקות הדם שיש לבצע אצל ילדים עד גיל שנה והפירוש שלהן.

יש לציין שהמדדים אצל ילדים שונים מאלה של המבוגרים, ולכן לא כל מה שמסומן בגרף כחריג אכן חריג. והנה ההסברים.

 

בדיקות דם המבוצעות כבר בבית היולדות

על פי הנחיית משרד הבריאות נלקחת בדיקת דם מכל תינוק בימים הראשונים לחייו במטרה לאתר שתי מחלות מטבוליות:

* פנילקטנוריה (PKU): פנילקטנוריה היא הפרעה מטבולית תורשתית שמאופיינת באי סבילות לחומצת-אמינו בשם פֵנִיל-אַלַנִין ולהצטברות של החומצה בנוזלי הגוף. גילוי מוקדם של הפרעה זו חשוב מאוד משום שמקרים שאינם מטופלים עלולים להוביל לפיגור. הטיפול הוא באמצעות תזונה מתאימה.

* תת תריסיות מולדת: מדובר בהפרעה בתפקוד בלוטת התריס שעלולה לפגוע בהתפתחות התינוק. גם במקרה זה זיהוי מוקדם הוא חיוני משום שניתן לטפל בהפרעה זו באמצעות תרופות ובכך לתרום להתפתחותו התקינה של התינוק.

 

לפני השחרור מבית החולים נלקחת בדיקת דם מהעקב של היילוד והיא מועברת למעבדה המרכזית של משרד הבריאות בבית החולים תל השומר. אין טעם להטריד את האחיות במחלקת הילודים בשאלה האם כבר חזרה תשובה, התשובה אינה מגיעה לבית החולים. התשובות מגיעות בתוך כשבועיים לתחנת טיפת חלב אליהם אתם משתייכים (ושבה אתם אמורים לבקר בתוך כמה ימים עם שובכם הביתה מבית החולים). שתי התופעות נדירות יחסית והסבירות כי תינוקכם לוקה באחת מהן נמוכה.

במקרה שנמצא כי תינוקכם סובל מההפרעה, אחות טיפת החלב תיידע אתכם. לרוב יש צורך בבדיקת דם נוספת על מנת לבדוק את מהימנות התוצאות. 

 

ספירת דם לקראת גיל שנה

לקראת גיל שנה יפנה אתכם רופא הילדים לספירת דם (Complete Blood Count). זוהי בדיקה סטנדרטית שמטרתה לבדוק האם רמת הברזל בגופו של התינוק מספיקה. הפרמטר הראשון החשוב לצורך העניין הוא רמת ההמוגלובין. רמת ההמוגלובין מצוינת תחת הסימן HB, היא נמדדת בגרמים לדציליטר (100 מ"ל) דם ומייצגת את כושר הדם להעביר חמצן מהריאות לרקמות. רמת ההמוגלובין תלויה בכמות כדוריות הדם האדומות, בגודלן, בכמות הברזל בגוף ובגורמים נוספים.

ערכי המוגלובין בטווח הנורמה בגיל שנה: למעלה מ- 10.5-14 גרם לדציליטר דם.

רמת המוגלובין נמוכה מהנורמה תעיד במקרים רבים על אנמיה שנגרמת ממחסור בברזל.

רמת הברזל אצל תינוק בן יומו גבוהה יחסית, אולם במהלך השנה הראשונה לחייו, החל מגיל ארבעה חודשים, יורדת רמת הברזל, עד שבמקרים מסוימים עלול להיווצר מחסור בברזל – בעיקר לקראת גיל שנה. לכן נקבע גיל זה כגיל בו נערכת הבדיקה שמטרתה לאתר מקרים של מחסור בברזל.

 

על מנת לקבוע האם התינוק אכן סובל מרמה נמוכה של ברזל יסתכל הרופא גם על פרמטרים נוספים, כגון גודל כדוריות הדם וצורתן. הערך MCV: מעיד על הנפח הממוצע של כדורית הדם האדומה.

MCV נמוך מעיד על כך שכדוריות הדם של התינוק קטנות מהנורמה. הערך RDW: מודד עד כמה שונות כדוריות הדם האדומות זו מזו.

RDW מעיד על כך שהכדוריות אינן אחידות בגודלן באופן משמעותי. אם רמת ההמוגלובין נמוכה ויש MCV נמוך (למשל מתחת ל-70) ו-RDW  גבוה (למשל יותר מ-15 אחוז), כנראה שלפנינו מקרה של חסר ברזל. במקרה בו הפרמטרים MCV ו- RDW תקינים, יחפש הרופא סיבה אחרת לאנמיה.

 

כואב אבל פחות

זה לא כל כך נעים לראות ילד בוכה אחרי זריקה. הנה כמה טיפים שיכולים לקצר את הבכי:

* אם התינוק ניזון מבקבוק הכינו את הבקבוק מבעוד מועד והאכילו אותו בזמן הזריקה או מייד לאחריה.

* תנו לתינוק מוצץ בזמן הזריקה על מנת להקל עליו את ההתמודדות עם הכאב.

* נסו להסיח את דעתו של התינוק באמצעות דיבור, שיר או משחק אהוב. יש תינוקות שצלצול בפעמון יסיח את דעתם.

* מתן תמיסת סוכרוז או גלוקוז לפני הזריקה: תנו לתינוק כמות קטנה מאוד של סוכרוז (חצי סמ"ק) או גלוקוז בריכוז של 24 אחוזים ומעלה. הסוכרוז והגלוקוז ידועים כמפחיתים כאב אצל תינוקות.

 

האם אפשר למנוע מחסור בברזל

לברזל חלק חשוב בהתפתחות התינוק. מחסור בברזל עלול להשפיע על ההתפתחות השכלית וכן הוא גורם לחולשה, עייפות וחוסר תאבון.

לכן, לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתת לתינוק מגיל ארבעה חודשים 7.5 מיליגרם ברזל ביום ומגיל חצי שנה ועד שנה 15 מיליגרם ברזל ביום. לפי הנחיות משרד הבריאות אין להסתפק במתן תזונה עשירה בברזל.

 

קיימים בשוק כמה תכשירים המיועדים למתן ברזל לתינוקות. אחד מהם הוא טיפטיפות פריפול. כאמור בגיל שנה תבוצע ספירת דם שתבטא את רמת הברזל בדם. אם יתברר כי רמת הברזל בתחום הנורמה תוכלו להפסיק את מתן הברזל. חשוב לזכור שגם ברמת המוגלובין תקינה קיימת אפשרות של חוסר בברזל אותו קובע הרופא ע"י הפרמטרים של MCV וrdw. אם רמת הברזל תמצא נמוכה מהנורמה ירשום לכם הרופא ברזל במינון רפואי.

 

 

על הכותבת:
אירית אפק,
מנהלת תחום תינוקות וילדים בחברת התרופות כצט,
יצרנית ומפתחת סדרות התרופות לתינוקות טיפטיפות.
טיפטיפות
מבית כצט- סדרת תרופות שפותחו והותאמו במיוחד לתינוקות ופעוטות מגיל לידה.

 


עוד באותו נושא

לקראת שינה

השתדלו להגדיר את שעות האמבטיה והשינה. היו עקביים בשעות, עקבו אחר סדר יום מאורגן. זה עוזר לילד להבין את סוף היום ומכניס אותו לאווירת השינה של הלילה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!