יש ילדים שמצליחים לתפקד נהדר במסגרת הלימודית, אך ישנם גם כאלה שהולכים בה לאיבוד, מתקשים ומתוסכלים. במקרים כאלה, הוראה מתקנת יכולה לעזור מאד.

הוראה מתקנת

מסגרת הלימודים הרגילה כוללת לימוד בכיתות גדולות, באווירה תחרותית, כאשר רמת התלמידים אינה בהכרח הומוגנית ותוכניות הלימוד קבועות מראש ע”י משרד החינוך.

במסגרת זו, קשה לתת יחס אישי לכל תלמיד או להתאים את שיטת הלימוד לצרכים הייחודיים של כל אחד.

 

ישנם תלמידים שמצליחים לתפקד בצורה טובה במסגרת הרגילה, אך יש כאלה ש"הולכים בה לאיבוד". תלמידים אלו יתקשו בלימודים ובעקבות כך גם עלולים לפתח תסכול, דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים או בעיות התנהגות.

כאן נכנסת לתמונה ההוראה המתקנת, שיכולה לסייע לילד להתגבר על הקשיים בלימודים.

 

הוראה מתקנת מהי?

הוראה מתקנת הנה תחום הוראה אשר בא לתת מענה לבעיות למידה של ילדים.

באמצעות הוראה אישית אשר מותאמת לצרכים הייחודיים וליכולות של הילד, ההוראה המתקנת מצליחה לשפר את תפקודו במקצועות הלימוד השונים: הבנת הנקרא, חשבון, אנגלית ועוד.

בכך מסייעת ההוראה המתקנת לילד לממש את הפוטנציאל הטמון בו, לצמצם את הפערים הקיימים בינו ובין בני כיתתו ובהמשך להשתלב יחד אתם בתכנית הלימודים הרגילה.

 

באמצעות יצירת חווית לימודים חיובית והעצמה אישית מצליחה ההוראה המתקנת לשפר את הדימוי העצמי של הילד.

 

שיטת הלימוד ורמת הלימוד מותאמים אישית לתלמיד, לאחר שנערך לו אבחון דידקטי. מטרת העבודה היא להנחיל מיומנויות ואסטרטגיות למידה נכונים בתחום הקריאה, כתיבה וחשבון. כלומר, לא משננים חומר לימוד בעל-פה אלא לומדים כיצד ללמוד.

 

דוגמה למיומנויות למידה שניתן לרכוש במסגרת הוראה מתקנת: יכולת להבדיל בין העיקר לטפל ולסכם טקסט, יכולת לארגן סדר יום, הבנת שאלות וניסוח תשובות ועוד.

 

למי מתאימה הוראה מתקנת?

הוראה מתקנת מתאימה לתלמידים אשר בשל קשיים שונים מתקשים בלימודים ואינם מצליחים להגיע להישגים בלימודים ברמה המצופה מבני גילם. במקרים רבים ניתן לראות שקיים פער בין האינטליגנציה של הילד לבין ההישגים בלימודים, כלומר התלמיד אינו מצליח לממש את הפוטנציאל שלו במסגרת הלימוד הכללית.

 

הוראה מתקנת מתאימה במקרים הבאים: ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, ילדים עם היפראקטיביות, ילדים בעלי לקויות למידה, ילדים עם קושי בהתארגנות, ילדים עם קושי לעמוד בלוח הזמנים, קושי לסיים משימה, ילדים שהיכולות שלהם אינן מצליחות לבוא לידי ביטוי במסגרת לימודים הרגילה, כאשר יש פער בין רמת ההישגים  של הילד לבין בני כיתתו, ילדים שהתפתח אצלם חוסר מוטיבציה או בעיות בדימוי עצמי.

 

מיהם אנשי המקצוע בתחום וכיצד להגיע אליהם?

הלימוד בהוראה מתקנת מתרחש בצורה פרטנית או בקבוצות קטנות. בחלק מבתי-הספר קיימות קבוצות לימוד בשיטות של הוראה מתקנת, או מה שנקרא "שיעורי עזר".

ההשתלבות בשיעורים אלו תהייה לאחר שהילד יעבור אבחון וימצא שהוא זקוק לכך. במידה ולא ניתן לקבל זאת במסגרת בית-הספר, אפשר לפנות באופן פרטי, לקבלת שיעורים פרטיים אשר יתרחשו בבית התלמיד או בבית המורה.

 

חשוב להבין שלא מדובר בשיעורים פרטיים רגילים.

לא כל מורה יכול ללמד הוראה מתקנת, בנוסף לתואר ראשון ותעודת הוראה נדרשים גם לימודי תואר שני בחינוך מיוחד. מדובר במורים שמתמחים בתחום של ליקויי למידה. קיימים מכונים שונים להוראה מתקנת, ניתן לחפש באמצעות האינטרנט ולמצוא מורים באזור המגורים שלכם.

 

בכל מקרה, כצעד ראשון מומלץ לפנות ליועצת בית-הספר, למצות את האפשרויות שבית-הספר יכול להציע או לקבל ממנה שמות של מורים באזור.

 

 

בהצלחה!

 

 

שלכם

צוות אמאבא


עוד באותו נושא

תיקי הגירה – אימהות מבקשות לעבור מדינה עם הילדים

נשים בתקופתנו אמנם צועקות ודורשות שוויון בהורות, אבל באותו זמן מנכסות לעצמן את הילדים באופן בלעדי. דוגמא טובה לכך היא תיקי ההגירה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!