מחצית מהנשים לאחר לידה (החל מההיריון ועד לשנה לאחר הלידה) חוות דכדוך, ואילו אחת מכל שמונה נשים חווה דיכאון אחרי לידה.

דיכאון אחרי לידה

הדכדוך, "בייבי בלוז", או "הדכדוך האימהי", מופיע ימים ספורים או אפילו מספר שעות אחר הלידה. הוא מתבטא בבכי בלתי נשלט, חרדות, רגישות יתר, רגזנות וחולשה וחולף מעצמו לאחר כשבועיים-שלושה. לרוב אין צורך בעזרה רגשית-מקצועית, אך חשוב לתמוך באם, להקל בעזרה קונקרטית (בישול, כביסה, טיפול בתינוק), להיות קשובים אליה ובעיקר – לאפשר לה לבטא את מגוון רגשותיה ללא שיפוט או ביקורת.

 

דיכאון אחרי לידה (postpartum depression) מאובחן על-פי הקריטריונים לאבחון כל דיכאון קליני אחר: מצב רוח ירוד, ירידה בהנאה ובעניין, ירידה או עליה משמעותית בתיאבון, פגיעה בשינה, אי-שקט או פאסיביות, חוסר אנרגיה, תחושות אשמה, ירידה ביכולת הריכוז, מחשבות חוזרות על מוות ועל אובדנות. במידה וקיימים לפחות חמישה מהסימפטומים וכן פגיעה בתפקוד החברתי, תעסוקתי או משפחתי, ניתן לאבחן דיכאון.

במקרה זה, חשוב לפנות לאבחון מקצועי, טיפול רגשי ובמקרים מסוימים אף לשקול טיפול תרופתי.

 

לצד שתי התופעות האלו, קיים אחוז גבוה של נשים המתמודדות עם מצוקה רגשית שאינה מתאימה לאבחנה של דכדוך לאחר לידה מאחר והסימפטומים מתמשכים זמן רב, ויחד עם זאת, אינן עונות לאבחנה של דכאון אחרי לידה על-פי הקריטריונים המקובלים.

 

"משהו לא בסדר"

נשים רבות בהיריון או לאחר הלידה, מרגישות ש"משהו לא בסדר". מחד, הן שמחות עם האמהוּת, מרגישות צמיחה ואושר במערכת היחסים עם התינוק, ומאידך, מצב הרוח שלהן ירוד ולעיתים מלווה בחרדה. נשים רבות מרגישות חוסר ביטחון באמהוּת שלהן וקושי להחליט כיצד לנהוג. הן מתמודדות עם עייפות רבה אשר מגבירה את הרגישוּת והפגיעוּת שלהן. לעיתים קרובות עייפות זו נמשכת תקופה ארוכה וגורמת לשחיקה פיזית ורגשית.

 

רוב הנשים מצליחות לגייס כוחות בכדי לשמר את רמת התפקוד שלהן, בעיקר בטיפול בתינוק, אך לצד הנאה מהקשר עם הילדים או תחושת מימוש עצמי סביב האמהוּת, הן חשות שאין להן זמן לעצמן, אין להן אוויר לנשימה, שהן-עצמן נעלמות בתוך הזהות האימהית. תחושה זו עלולה להימשך תקופה ארוכה, גם לאחר חזרה לעבודה, שנתפסת כחזרה לשגרה, ומתווספים אליה רגשות אחרים: כעס, תסכול, קנאה בבן-הזוג או באמהוֹת אחרות.

 

התחושות השליליות הללו יוצרות רגשות אשמה כבדים. מצד אחד, הולדת תינוק ואמהוּת נתפסות חיוביות ורצויות וישנה ציפייה חברתית מהאם שתתאהב בתינוק ותהיה מאושרת. גם לנשים עצמן יש ציפיות וחלומות בנוגע להיריון, ללידה ולאמהוּת. מצד שני, המציאות לרוב שונה מהפנטזיה ונשים שלא עומדות בציפיות (החברתיות והאישיות) עלולות לחוש שאינן אמהות מספיק טובות או שהזהות האימהיות שלהן פגומה.

 

המורכבות הרגשית נוכח האמהוּת ורגשות האשמה עקב כך, יוצרות מעגל שמזין את עצמו ומגביר את הקושי.

טיפול רגשי לנשים בתקופה משמעותית זו של הריון, לאחר לידה ואמהוּת, עשוי לסייע להן בהפחתת רגשות האשם החרדה והעצב, בהגברת המודעות לצמיחה שבאמהוּת ובמציאת דרכי התמודדות אישיות.

 

לסיכום, קשיים רגשיים סביב אמהוּת הם תגובה נורמלית ונפוצה – חשוב להכיר בהם, לזהות אותם ולטפל בהם.

 

 

על הכותבת:
אפרת גרדי, MSW
טיפול רגשי באמהות ובאמהות שבדרך
ליצירת קשר: 054-5419121, efrat.gardi@gmail.com 
http://www.efrat.gardi.co.il

 


עוד באותו נושא

תנוחות מומלצות ללידה

ברב הלידות נשכבת או מושכבת היולדת על גבה, לנוחות הצוות והחיבור למוניטור. אבל חשוב שתדעי, שזו לא התנוחה...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!