במובנים רבים מהווה עידן הקורונה גן עדן עבור ילדים ובמיוחד עבור תינוקות. קראו מדוע.

עידן הקורונה – גן עדן לתינוקות

מגפת הקורונה הציבה אתגרים עצומים ולא פשוטים בפני האנושות, אך אין לשכוח שהתקופה הזו גם הצליחה ליצור מיקוד והתייחסות אינטנסיבית אל המשפחה הגרעינית.

לפני הקורונה, כללה שגרת היום של כולנו ג‘אגלינג אינסופי בין העבודה למשפחה. העבודה התמשכה לשעות ארוכות ובלתי מוגבלות, ובמקביל חיי המשפחה תבעו מאיתנו לעשות סידורים שגרתיים – הקפצות לחוגים, שיעורי בית, קניות, בישולים, ביקור אצל הרופא וכדומה. לזמן האיכות המשפחתי המועט שנותר הפריעו באופן שיגרתי אימיילים והודעות ווטסאפ בלתי נגמרות, וכדי להתאוורר חייבים לתאם יציאה לסרט טוב או ארוחה, ואם אפשר גם להספיק לתפוס את הדיל הבא לחו"ל.

ופתאום, בעקבות מגפת הקורונה, הקצב התזזיתי הזה השתנה. מתוך האפשרויות האין-סופיות להעסיק את עצמנו, התבקשנו להאט את הקצב, להיות בבית ולהתמקד באלה שאיתנו.

 

במובנים רבים ימי הקורונה מהווים גן עדן עבור ילדים ובמיוחד עבור תינוקות, שחייבים את הקירבה הפיזית והמנטאלית של ההורים. קירבה שנותנת להם תחושת ביטחון, תחושה שמישהו נמצא איתם בכל רגע, קשוב אליהם, רואה אותם, קורא את צרכיהם ומגיב אליהם בזמן אמת.

 

תינוקות נולדים עם מנגנונים מופלאים המאפשרים להם לקלוט מידע, לעבד ולזכור אותו. הם נולדים עם היכולת לחקות את האחרים- יכולת חשובה ללמידה מהירה והתפתחות. יחד עם זאת, התינוק מגיע לעולם עם מערך יכולות מתקדם וזקוק יותר מכל לסביבה החברתית, ובראש ובראשונה להורים, שברשותם המשאבים לממש את הפוטנציאל של כל תינוק ללמוד ולהתפתח.   

 

כיצד גדל תינוק להיות אדם מצוין? מדוע הנוכחות ההורית היא כה משמעותית עבור התינוק?

תינוקות באופן טבעי אינם יכולים לדבר, ולכן הם משתמשים בקולם ובתנועותיהם כדי להביע את צרכיהם ורצונותיהם. על כן נדרשת תשומת לב לתינוק, וקשב רב לסימנים ואיתותים עדינים.

תשומת הלב מפתחת אצל ההורה רגישות המאפשרת לו להכיר ולהבין את מערך הסימנים התקשורתיים של כל תינוק ולהיענות אליהם באופן מותאם. התגובה המותאמת והנכונה של ההורה נוטעת בתינוק יציבות וביטחון בסביבה, ביטחון שיבנה את חוסנו הרגשי והקוגניטיבי.

חוסן רגשי הוא שמאפשר לתינוק לעזוב את ההורה לזמן מה ולצאת לחקור את הסביבה והעולם. ההורה הוא זה שיכול לדאוג לכך שהסביבה תהיה מעניינת, מאתגרת ומלמדת עבור התינוק. בתקופת הסגר, הורים נשארו ימים רבים בבית ונאלצו לחשוב מחוץ למסגרת על מנת להפעיל את בני הבית והדבר תרם להתפתחות תינוקות, פעוטות וילדים.

יחד הם גילו כי המשחקים והחפצים האמיתיים שיניחו ההורים לפני התינוק הם הבסיס להתפתחות יכולות קוגניטיביות חשובות כמו משחק ושפה. תינוק שקיבל לידיו את החפצים הפשוטים ביותר המצויים בכל בית, כמו קערות, כפיות וכוסות יצבור ידע על משקל ומרקם של חפצים. זהו ידע שהוא חיוני להתפתחות המשחק.

 

משחק ממשי עם חפצים הוא כלי חשוב עבור תינוקות וילדים ללמידה והתפתחות.

משחק הוא קרקע פורייה לפתרון בעיות מוטוריות ואחרות, עימם יצטרך התינוק להתמודד ולמצוא להם פתרון. לדוגמא, איך בדיוק להחזיק את הכפית כך שאפשר יהיה להאכיל את הבובה בכאילו. משחק הוא גם מסגרת מעולה לפעילות עם האחים. האחים הבוגרים משמשים דוגמא עבור הקטנים והם אלה שמציבים לאחאים הצעירים את עובדות המציאות כמו הצורך לחכות בסבלנות לתור, ומלמדים אותם להיענות לקודים חברתיים החשובים לקידום כישורים של שיתוף פעולה, החיוניים להצלחתם בעתיד.

לאחר החזרה לשגרה, הורים רבים מספרים כי תינוקם התפתח באופן משמעותי בזמן הזה, וזה מרגש לראות את ההשפעה המדהימה של נוכחות הורית על התפתחותם של ילדינו.

 

כעת, אני מציעה שנשמור את הטוב מהתקופה שעברה, נזכור את חשיבות הנוכחות הרגועה והמלאה שלכם ההורים. נזכור שתינוקות וילדים צריכים קשב, תשומת לב, הכוונה. הם זקוקים לנו שנדבר, שנצחק, שנשגיח, שנשחק איתם. התפתחותם של התינוקות שלנו תלויה רק בנו.

 

 

על הכותבת:
ד"ר עדנה אור,
מומחית בפסיכולוגיה התפתחותית,
מחברת הספר "תינוקות נפלאות תבונתם" בהוצאת מכון מופ"ת,
מרצה בכירה במכללה האקדמית גורדון חיפה

 


עוד באותו נושא

שעון חורף? לתינוקות אין שעון

הקיץ חלף, מזג האויר מצטנן מיום ליום ובקרוב אנו צפויים לזכות בשעת שינה נוספת כאשר נעבור אל שעון חורף. אבל אלו מאיתנו שיש להם תינוקות או ילדים קטנים, עשויים להיתקל במעט קושי להמשיך לישון.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!