ל"ג בעומר, הדלקת האש במדורה ושלל הפעילויות סביבה מהווה הזדמנות פז עבור ההורים והמחנכים לעזור בגיבוש חברתי בדרך חווייתית ומהנה הן בגן הילדים והן בכיתות ביה"ס. אספתי עבורכם רעיונות לכמה משחקי חברה נחמדים שאפשר לשחק מסביב למדורה...

משחקי חברה מסביב למדורה

קחו בחשבון שהורים רבים מעדיפים לחגוג את ל"ג בעומר בקרב המשפחה, ולכן עדיף לתכנן את הפעילות הכיתתית ליום או יומיים קודם לחג עצמו.

לפניכם כמה רעיונות לפעילויות נחמדות שניתן לעשות מסביב למדורה, הוסיפו קצת ממתקים, כמה תפוחי אדמה ושיפודי מרשמלו - והנה לכם מדורה לתפארת!

 

שירה מסביב למדורה

שירה ידועה מאז ומתמיד כמקרבת לבבות, למה לא לקחת את זה צעד אחד קדימה ולהפוך למשחק?

מה עושים?

מכריזים על מילה מסוימת, לדוגמא "אש" ועל הילדים למצוא שירים עם המילה שנבחרה. הילד שמצא הכי הרבה שירים – מנצח. כמובן שניתן להפיק המון וריאציות על בסיס המשחק הנ"ל, כולן טובות באותה המידה כל עוד נהנים.

 

חבילה עוברת

משחק ותיק ומוכר שגם בימינו לא נס ליחו, ושידוע ביכולתו להצחיק ולעזור ביצירת גיבוש חברתי.

מה עושים?

מכינים מראש חבילה שבמרכזה הפתעה (במקרה של מסיבה כיתתית ההפתעה יכולה להיות חבילת מטבעות שוקולד שיספיקו לכולם) עטופה כשמעליה שכבות שכבות של נייר עיתון ובין השכבות פתקים עם משימות שונות. בזמן הישיבה מסביב למדורה הילדים מעבירים את החבילה מיד ליד על פי הוראות שרשומות בין השכבות בחבילה (לדוגמא: "העבר את החבילה לילד הגבוה ביותר בכיתה", או "העבר את החבילה לילדה בעלת השיער הקצר ביותר" וכד‘), וכל ילד שמקבל אותה מבצע את המשימה שרשומה בפתק.

 

חידון ל"ג בעומר

כדי שחידון יעזור בגיבוש חברתי יש להפוך אותו למשחק חברה, לכן יש לפצל את הילדים לשתי קבוצות שיתחרו זו בזו.

מה לעשות?

הכינו מראש את שאלות החידון, רצוי שאלות שהתשובה עליהן היא נכון/לא נכון. אתם יכולים לשאול שאלות הקשורות לל"ג בעומר, כמו למשל: "האם נכון שבל"ג בעומר נוהגים לעשות תספורת ראשונה לילדים בני שלוש?" או כאלו הקשורות לכיתה שלכם, כמו למשל "נכון שאתם הכי שונאים את יום שישי כי הוא יום קצר ובלי שיעורי בית...?".

 

סיפורים מסביב למדורה

עוד דרך לגבש את החבורה היא לספר צ‘יזבטים וסיפורים מפחידים. אבל כמה כבר אפשר להפחיד חבורה של ילדי גן וכיתות היסודי? ומי ההורה שיתנדב לעשות את זה? אם תמצאו הורה כזה, מה טוב. ואם לא, הנה עוד רעיון נחמד: סיפור בהמשכים.

מה עושים?

המנחה פותח ומספר את משפט הפתיחה לסיפור כולו. לאחר פסקת הפתיחה הוא מפסיק והילד שיושב לצידו ממשיך בסיפור, מהנקודה בה הוא הפסיק. לאחר כמה משפטים המנחה נותן את האות והילד עוצר וזה שיושב לצידו ממשיך בסיפור, וכך הלאה...

 

משחקים ספורטיביים

אם התמזל מזלכם והמדורה שלכם ממוקמת בשטח מרווח, תוכלו לנצל את ההזדמנות גם למשחקים ספורטיביים ולריקודים.

מה עושים?

דוגמא למשחקים ספורטיביים יחסית היא משחק ה"לימבו": שני ילדים אוחזים במוט ארוך בשני הקצוות שלו, כל אחד מהמשתתפים עובר, בתורו, מתחת למוט כאשר ברקע מתנגנת מנגינה, עדיף קצבית… יש לעבור מתחת למוט כאשר הרגליים מוטות קדימה והגוף מוטה לאחור. ככל שהמוט נמוך יותר – המשימה קשה יותר. מי שמצליח ללכת מתחת למוט, כשהוא מצוי בגובה הנמוך ביותר – מנצח. דוגמא נוספת היא המשחק "מי הכי זריז": מניחים על הקרקע מספר פריטים הקשורים לחג, ולקול צלילי מנגינה שמושמעת הולכים הילדים במעגל בעקבות המנהיג שנבחר. כאשר המנגינה נפסקת – על כל אחד מהילדים להרים פריט אחד. מי שנותר ללא שום דבר ביד – מוצא מן המשחק. מפעם לפעם הולך מספר הפריטים על הקרקע וקטן, והמנצח הוא מי שנשאר אחרון במשחק. וכמובן שיש עוד הרבה משחקים ספורטיביים כמו תופסת, דג-מלוח וכד‘ שאפשר לנצל אותם גם במסיבת ל"ג בעומר.

 

 

אז- שיהיה חג שמח!!

ואשמח לתגובות ולרעיונות נוספים.... כתבו לי בתחתית העמוד....

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

לבלות בחנוכה בעלות סבירה

חופשת החנוכה הפכה בשנים האחרונות לעול כבד מאד עבור ציבור ההורים, כמעט כמו החופש הגדול.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!