ימי הזיכרון הם תמיד קשים, אך השנה בגלל נגיף הקורונה וההתעסקות היומיומית עם מושגים כמו חולי, מוות וסכנה, מדובר בתקופה אפילו יותר קשה להתמודדות. כך תדברו עם הילדים על הנושא.

יום הזיכרון בצל נגיף הקורונה

יום הזיכרון ויום העצמאות הם ימים טעונים, מלווים בזיכרונות, חוויות אישיות, עצב אישי ועצב כללי. וכשהמצב כה מורכב וקשה להבנה אצל מבוגרים, אתם רק יכולים לתאר לעצמכם כמה הוא קשה אצל הילדים.

 

באופן כללי התקופה הזו מזמנת יותר דאגות, חששות, לחץ וגעגועים. אך השנה, בשל הנחיות משרד הבריאות לשמירה על ריחוק חברתי ובשל החשיפה של הילדים לתכנים קשים סביב נגיף הקורונה הכוללים מושגים כמו חולי, מוות, סכנה- מדובר בתקופה יותר קשה להתמודדות משנים קודמות.

 

זו אינה מציאות טבעית או מיטבית ועדיין יש לנו מחויבות להתייחס לימים אלה גם כעת, ולתווך את הנושא לילדנו באופן מותאם ורלוונטי.

 

כך תתווכו לילדים שלכם את יום הזיכרון ותתמודדו ביחד איתם:

* חשוב להימנע מחשיפת הילדים לתמונות ולשידורים שאינם תואמי גיל.

ילדים צעירים נחשפים לאירועי יום זה בדרגות שונות וקולטים קטעי מידע ללא יכולת קוגניטיבית מספיקה לתת להם פשר ומשמעות. בתוספת למידע שהם קולטים באופן ישיר ועקיף על הקורונה המידע הכללי יכול להתבלבל ולבלבל.

 

* הכנה מוקדמת לקראת סדר היום (שעות הצפירה לדוגמא) תסייע בהפחתת פחדים וחרדות בעת הצפירה.

ניתן לומר לילדים כי הצפירה היא רעש חזק כמו הצפירה ששמענו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. הצפירה היא סימן למבוגרים להפסיק את עיסוקם, לעצור ולכבד את כל האנשים שנלחמו על מנת שתהיה לנו מדינה. הסבירו להם כי כל הילדים בכל הבתים בארץ שומעים באותו הזמן את הצפירה. אין לצפות מהם לעמוד או להביע עצבות אבל כן לחדול מעיסוקם אם יכולים ובהתאם לגילם.

 

* אתם ההורים מכירים את ילדכם בצורה הטובה ביותר!

כדאי לשים לב לכך שבשיחות של בני המשפחה עמו לא יעלו תכנים מפחידים. הילדים הרכים עד גיל שלוש אינם בשלים לשיח על הנושא ולכן חשוב בעיקר להכין אותם לצפירה. השגרה חשובה מאוד לילדים הצעירים ולכן רצוי לאפשר לילדים לשחק, להיות שמחים ועליזים כתמיד גם ביום הזיכרון. לאחר הצפירה מומלץ לחזור לשגרת היום.

 

חשוב לאפשר הבעת רגשות על פני כל קשת הרגשות ומומלץ להקשיב לאמירות הילדים, להתייחס אליהן ולא להרבות בפרטים שאינם תואמים גיל. חשוב לפנות ולשוחח עם הילדים על רגשותיהם באופטימיות, להעביר מסר של תקווה ולהשתמש במילים המביעות רגש כמודל לילדים להגברת הביטחון העצמי ותחושת ההכלה. ביום העצמאות ניתן להדגיש מושגים הקשורים לכוחות, עצמאות, שייכות (למשפחה, לגן, לכיתה, למדינה) ותחושת מסוגלות.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
מנחת הורים, מלווה צוותי חינוך
מפתחת שיטת "הסמכו"ת להורות בטוחה רגועה ומהנה
https://www.facebook.com/groups/1490449927778990

 


עוד באותו נושא

איך לעבור את חג הפורים בבטחה?

לקראת חג הפורים, מזהיר ד"ר שוקרי קסיס, מנהל מחלקת הפלסטיקה במרכז הרפואי זיו, כי תחפושות ומשחקים שאינם עומדים בתקן...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!