הקוף אפרים לא מרוצה מחייו. הוא רוצה כנפיים כדי שיוכל לעוף לשמים. הוא יושב כל היום ומתכנן תכניות, איך לעוף למעלה וכל הזמן שואל "למה?"

הקוף אפרים רוצה לעוף לשמים

הקוף אפרים רוצה לעוף לשמים
כתבה וציירה לימור טופז

 

הקוף אפרים לא מרוצה מחייו. הוא רוצה כנפיים כדי שיוכל לעוף לשמים. הוא יושב כל היום ומתכנן תכניות, איך לעוף למעלה וכל הזמן שואל "למה?"

הוא רוצה תשובה אמיתית וחכמה, למה הוא לא יכול לעוף לשמים כמו פרפר, דבורה, נשר או יונה.

 

הסיפור שובה הלב ומרהיב העין מספר על חלומות ושאיפות שלא תמיד ניתנים להגשמה בדרך צפויה ומקובלת, אך מדגיש שלא כדאי לוותר עליהם, כי לעיתים ניתן להגשימם בדרך אחרת. הוא עוסק ביכולת להיות שמח בחלקך, להינות ממה שיש ולא להיעצב בגלל מה שאין, לא לרצות תמיד את מה שיש לאחר, כי לא תמיד מה שמתאים לאחרים מתאים גם לך. לדעת לזהות את המיוחד שבך,  כי כל ילד ייחודי ומוצלח בדרכו שלו. ובלשון הספר: "לא לכולם יש הכל ולא כולם זהים... זה היופי בחיים".

 

הספר נכתב בהשראת חוויית ההורות של לימור, לימודי הקבלה בהם עוסקת בארבע השנים האחרונות ומתפישת עולמה - הצורך לתת לילד כלים  להעצמה אישית. אחד המוטיבים הלקוחים מן הקבלה המופיעים בספר, הוא החשיבות של ההתבוננות הפנימית וניטרול ההתבוננות החוצה אל האחר ואל מה שיש לו שאין לנו.

 

הספר מעלה נושאים, שלא תמיד ההורים מדברים עליהם עם ילדיהם ומציע להם דרך לפתח שיחה על התובנות והמסרים העולים מן הסיפור.

 

הציורים בספר הם ציורים קלאסיים ביד (גרפיט ופחם) ולא ציורי מחשב. על הדף הושארו במכוון עקבות החיספוס של מגע יד, כתמי ושאריות צבע, שרטוט השוליים (המסגרת) באמצעות העיפרון. כל אלה יוצרים תחושה של הצצה למחברת הציור של האמן, מעבירים תחושה אנושית חמה ולא בכדי יוצרים דמויות בעלות עיניים "מדברות", המעבירות תחושות ורגשות באופן בלתי אמצעי.

 

 

על המחברת לימור טופז:

סופרת, משוררת וציירת, בעלת משרד לעריכת דין המתמחה בפרוייקטים במקרקעין, דיני חברות, ייצוג יזמים בארץ ובחו"ל ובתחום התקשורת. בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, בהצטיינות דיקן. כיהנה כדירקטורית בחברת העובדים ובחברת נכסי ההסתדרות נדל"ן. פעלה כיועצת משפטית של פרוייקטים גדולים בתחום הנדל"ן. מגשרת מוסמכת ובוררת בבוררויות שונות.

היא החלה לכתוב בגיל 10. הפרסום הראשון שלה היה שיר במוסף לספרות של עתון "דבר", בעריכת פסח מיילין, שבעידודו ועריכתו הוציאה את ספרה הראשון – ספר שירים בשם "אשה של משי" (הוצאת רשפים, 1995). מיילין הגדיר אותה: "המשוררת, רגליה נטועות בקרקע אך ראשה בעננים".

ב-2003 ראה אור ספרה השני, ספר סיפורים קצרים למבוגרים "צריך לכבות את האור בירושלים" (הוצאת כנרת) – קובץ בן 16 סיפורים, מקורי, מפתיע ורווי הומור. "פשוט תענוג צרוף", הגדיר אותו רן בן נון, ידיעות אחרונות.

"הקוף אפרים רוצה לעוף לשמים" הוא ספרה הראשון לילדים, אותו החלה לכתוב לאחר הולדת בנה (היום בן ½ 4). באמתחתה שישה ספרי ילדים נוספים בשלב האיור.

היא מציירת כבר שנים רבות. למדה ציור במסגרות שונות. ציורה הראשון פורסם בהיותה בת 10 ב"מעריב לנוער". כמו כן, השתתפה בתחרות ציור ארצית, בה הוצגו ציורי ילדים במוזיאון ישראל. היא התפתחה לכיוון ציור אינטואטיבי העוסק בקשר והמתח בין חומר לרוח. מציירת בעיקר בשמן ואקריליק על בדי קנבס וכן עוסקת בצילום.

בסוף 2008 תחילת 2009 הציגה ב"צוותא" תל אביב תערוכת ציורים בהשפעת תורת הקבלה, בשם "התגלות" – תערוכה אינטראקטיבית שהזמינה את הקהל להשתתפות אקטיבית.

נולדה וגדלה ברמת גן. היא הבכורה בין ארבעה ילדים. את היצירתיות וכשרון הציור ירשה מאמה הציירת ואת הכשרון לעסקים מאביה.

היא תושבת נאות אפקה, תל אביב למעלה מ-15 שנה. בין לבין, התגוררה מספר שנים ברמת השרון.

 

הקוף אפרים רוצה לעוף לשמים
כתבה וציירה לימור טופז
"כותרי כסף"
גיל יעד 3-6, 68 ₪


עוד באותו נושא

איך תפחיתו את הסיכון למוות בעריסה?

מדי שנה נפטרים באופן פתאומי עשרות תינוקות, במה שמכונה מוות בעריסה. איך נפחית את הסיכון בצורה משמעותית?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!