מושג הזמן הינו לרוב מופשט וקשה להבנה עבור ילדים. כיצד ניתן למדוד את הזמן? כיצד ניתן לתכנן אותו? מדוע לפעמים נדמה לנו כי הזמן עבר מהר מאוד, מהר מדי, ומדוע לעיתים נדמה לנו כי הזמן "תקוע" ואינו חולף כלל? ספר הילדים החדש "בנק הזמן של איילת" עוסק בדיוק בזה, ובהצלחה מרובה.

הספר מסביר את פעולתם של מחוגי השעון, ומי מהם אחראי לסמן יחידות של שעה, דקה או שנייה. הוא נותן דוגמאות לתחושות שונות של ילדים הקשורות לנושא הזמן, ומבהיר להם כי יש לתכנן את חלוקת הזמן כך שיוכלו לעמוד במטלות היום אותן יש לבצע, הן המטלות הנעימות, והן המטלות הנעימות פחות.

 

איילת מבינה כי הוריה עמוסים בעבודה ומטלות, ונחלצת לעזרתם, כדי לאפשר לאביה לסיים מטלה, ולהקדיש לסבא זמן למשחק שש בש. אביה של איילת קיווה להספיק לתקן את מכונת הכביסה, אך מאחר ולא תכנן היטיב את הזמן, לא הספיק לבצע זאת, וסבא מחכה לבלות איתו מעט זמן במשחק שש בש בגינה.

 

הזמן הוא נושא חשוב אותו יש לתכנן בקפידה, ולבחור את סדרי העדיפויות לפעולות דחופות יותר ודחופות פחות. איילת הינה ילדה סקרנית, המעלה בעיות ושאלות, ואף מנסה למצוא פתרונות באופן עצמאי. שאלותיה של איילת ורעיונותיה נענים על ידי אמה בפן חיובי ואוהד.

 

נושא חלוקת התפקידים המגדריים במשפחה עולה אף הוא לדיון בספר ומאפשר לקורא הצעיר להבין ולהפנים כי גם אבא, וגם איילת נוטלים חלק במטלות הבית, כרחיצת כלים, עזרה עם התינוק, וקיפול כביסה.

 

איילת הינה ילדה יצירתית ועתירת דמיון, והיא מעלה רעיון, בעקבות הבנתה כי הזמן הוא חמקמק, ולא תמיד ניתן לתכנן אותו כראוי. איילת מציעה להקים בנק, שבדומה לבנק המלווה כסף לאנשים, ילווה להם יחידות זמן. יהיו אנשים שיתרמו מזמנם לאנשים שזמנם מועט. אמא של איילת מסבירה לה כי כל אדם יכול לתכנן את יחידות הזמן שלו, כדי שיוותר לו פנאי לדברים אותם הוא אוהב לעשות ולא רק חייב. וכך, איילת, מתגייסת מיד לעזור לאביה לסיים את מטלות היום ולעזור לאמה בשמירה על התינוקת.

 

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של הילה דאבי, שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו.

 

הכותבת, ד"ר עיינה פרידמן, הנה אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות, שזהו ספרה התשיעי לילדים.

 


עוד באותו נושא

מתכוננים לכיתה א'

התרגשות גדולה בבית. הילד סיים את השנים היפות, הכייפיות והלא מחייבות בגן ועולה לכיתה א'.

הכנה לכיתה א - בדיקת ראיה

האם ייתכן שילדכם סובל מבעיית ראייה, ומתי כדאי לעשות לו/לה בדיקת עיניים בפעם הראשונה?

התגובות שלכם ...

חוות דעת

קיבלתי את הספר "בנק הזמן של איילת" וקראתי אותו עם סיון החמודה בת ה 6.

 

סיון אהבה את הרעיון של הילדה איילת להקים בנק זמן, ואני אהבתי את העובדה שהילדה היא יזמית וחושבת מחוץ לקופסא.

 

בנוסף, הספר פתח לנו את הדלת לדיון בנושא תכנון זמן, משימות שאוהבים ופחות אוהבים לבצע ועוד.

 

להשלמת החוויה מומלץ להצטייד בשעון מחוגים...

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?