חלוקת התעודות זהו ציון דרך חשוב לילדים, בו הם מקבלים משוב על תפקודם בלימודים ובמשפחות רבות מדובר על יום טעון, משמעותי ואפילו חגיגי.

כיצד להתייחס לילדים הנרגשים המציגים לכם את התעודה?

אספנו עבורכם מספר טיפים והנחיות כיצד להתייחס לילדים הנרגשים המציגים לכם את התעודה:

  • התעודה היא של הילד – לא שלכם. בין אם היא טובה או מאכזבת, התעודה של הילד היא לא הציון שלכם להורות מצטיינת, היא לא הפרס שלכם לנפנף בו בפורום משפחתי מורחב והיא לא מעידה דבר עליכם כהורים. היא רק מעידה על יכולתו של הילד ועל מידת השקעתו בתחום הצר מאד של הנושאים הנלמדים בבית הספר.
  • התעודה לא מעידה על הילד כולו. נכון, היא מציגה סוג מסויים של יכולת ו/או השקעה מצידו של ילד, אבל היא לא מעידה על מגוון של מאמצים שהילד שלכם עושה מדי יום ביומו בבית הספר, ועליהם אין ציון. למשל: חברות טובה, השתדלות, מוטיבציה, התגברות על קשיים שונים, יכולות בתחומים שאינם נלמדים בבית הספר ועוד ועוד.
  • ערב לפני קבלת התעודות, שבו עם הילד, דברו על המאמצים שהוא השקיע השנה, מותר לדבר על הצלחות שהוא חווה, כשלונות או דברים שהפריעו לכם או לו, ציפיות מהתעודה וחששות שונים.
  • התעודה הגיעה, והיא לא משהו משהו... מה לעשות? איך להגיב? אם התעודה לא כל כך טובה ולא ציפיתם לכך, כנראה שמישהו נרדם בשמירה ולפני הכל כדאי לכם לבחון את ההתנהלות שלכם ואת מידת המעורבות שלכם במהלך השנה בלימודיו של הילד. צאו מנקודת הנחה שאף ילד לא נהנה להציג להוריו תעודה מאכזבת ושימו את הדגש על המאמצים של הילד ועל הפעולות שלו ולאו דווקא על המספרים הרשומים בתעודה. התמקדו במה שהילדים כן עשו ופחות במה שלא.
  • לתת מתנה או לא לתת מתנה? הילד הביא תעודה מצויינת או שהשלילי בחשבון הפך לחיובי, הורים רבים נוהגים לצ‘פר במתנה במקרים כאלה. את הצ‘ופרים החומריים עדיף אולי לשמור לימי הולדת, כי בסופו של דבר המסר צריך להיות שהילד לומד למען עצמו, מתוך מוטיבציה פנימית ולא על מנת לקבל הטבה חיצונית. אבל יכול להיות מאד נחמד בכל זאת לצאת ולחגוג יחד (בארוחה, בגלידה או בפעילות משפחתית משותפת ואהובה) את המאמץ, ההשקעה ולהביע בכך את ההערכה שלכם למאמצים של הילד ולהצלחות שלו.
  • שימו בראש מעייניכם את הדימוי העצמי והביטחון העצמי של ילדכם, לפני הציונים בתעודה. שימו את הדגש על ההצלחות שלהם, תנו להם לדעת שאתם רואים את המאמצים, ההשקעה, ההתמדה, המקוריות, היצירתיות והיכולות שהפגינו במשך המחצית. כך נטעו בהם את האמונה ביכולות שלהם לשפר את כל מה שטעון שיפור, עם הפנים למחצית הבאה.

 

 


עוד באותו נושא

טיפ השכמה

  כמה שהקימה וההתארגנות בבוקר לא קלה לנו המבוגרים, לילדינו היא מורכבת אפילו יותר.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!