המלצות על ספרים לפי גילאים לרגל שבוע הספר העברי

ספרים רבותי, ספרים

שבוע הספר בפתח וזוהי הזדמנות מצוינת להעשיר את הספרייה הביתית. בין אם יש לכם בבית פעוט חובב קריעה על פני קריאה או מתבגר סרבן, אין כמו ספר טוב כדי לפתוח בפניהם צוהר לעולם קסום של מילים ודמיון.

 

ליקטנו עבורכם שלל המלצות לספרים מוצלחים במיוחד, קצת שונים, קצת אחרים, חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות, באדיבות צוות "בתרי זוזי", חנות לספרים משומשים ברחובות.

 

ספרים לפעוטות ולילדי הגן:

 

גברת אחת מרחוב בצלאל / יורם טהרלב - בסיפור המחורז שנתן לספר את שמו יוצאת גברת אחת לטיול, קונה משהו, ואז עוד משהו, ועוד אחד עד שהכל נופל ונשבר.

ספר מצחיק ונפלא המכיל שירים מצחיקים ונפלאים נוספים.

 

 שאלה של שועלה / נגה אלגום - סיפור על שועלה שלא יכלה להפסיק לשאול ולחקור. סקרנותה האינסופית התישה את כל מכריה עד שמצאה את החבר המתאים.

 

הגן על הקרחת / אפרים סידון - שירי אי-גיון יוצאי דופן שבהם גנן מתאהב בצנונית ומתחתן איתה, עצים מדברים זה עם זה, ולאיש אחד יש גנה שלמה על הקרחת.

 

.לימפופו / קורניי צ‘קובסקי - סיפור הרפתקאות מחורז לילדים ובו דברים נפלאים ומפחידים קורים לשני ילדים במסעם לאפריקה, בתרגומו הנפלא של אלתרמן.

 

איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבב הרומני / מאיר שלו - תולדות הקבב הרומני. ספר שיצחיק ילדים והורים כאחד, ואפשר למצוא בו פנים מוכרות.

 

בארץ סין / לאה גולדברג - אגדה סינית עדינה על מלחמות, חרקים וסנדלי זהב.

 

חרוזים נלוזים / רואלד דאל - סופר הילדים הנודע שיכתב אגדות מוכרות באופן מאוד לא פולטיקלי קורקט, והתוצאה משעשעת וגם הרבה יותר הגיונית.

 

שירים רעים לילדים טובים / אפרים סידון - עוד שירי אי-גיון מבית אפרים סידון. מתאים במיוחד לילדים לא שגרתיים.

 

מקס ומוריץ / וילהלם בוש - תעלוליהם המרושעים של שני ילדים, מחורזים ומצויירים באופן משעשע ביותר.

 

יהושע הפרוע / היינריך הופמן - סיפורים בחרוזים על הילד הרע שהתעלל בכלב ולבסוף בא על ענשו, על הארנב שגנב את רובהו של הצייד וניסה לצוד אותו, ועל יהושע הפרוע שסירב להתרחץ.

רוב השירים בספר מזהירים את הילדים מפני התנהגות רעה, אבל מאיימים בעונשים אכזריים.

 

אריה הספריה / מישל קונדסן - אריה אחד הלך לספריה. הוא לא רצה לטרוף ילדים, הוא לא רצה לשאוג, הוא רק רצה לטייל בין הספרים ולהשתתף ב‘שעת סיפור‘. בספריה, כידוע, יש המון כללים אבל אף אחד מהם אינו מתאים לאריות. ספר מקסים ומפתיע על קבלת השונה.

 

דב דובוני בן דוביים מצחצח נעליים / לאה גולדברג - ספרה המשעשע של לאה גולדברג על דב שהחליט לפתוח עסק לצחצוח נעליים, ועשה חיל עד שהגיע לקוח שאינו משתלם.

טוסברהינדי הגיבור / שמעון צבר - אגדה נהדרת על האיש הגיבור ביותר בעולם ועל מה שעשה כדי לזכות בנסיכה.

 

אני וטלי בארץ הלמה / אברהם שלונסקי - טלי שואלת ואברם משיב / כדאי גם לכם לבוא להקשיב. אברם הוא אברהם שלונסקי, וטלי היא נכדתו חמוטל ששואלת כל מיני למה, ויש לו תשובות מעניינות ומשעשעות בשבילה.

 

פרדיננד / מונרו ליף - סיפור אנטי-מלחמתי קטן ויפה על הפר פרדיננד, שאף שהיה הגדול והחזק בפרים, רצה רק להריח פרחים.

 

סבתי לשוק יצאה / סטלה בלקסטון - ספר צבעוני על מסעותיה של סבתא בעולם, דרכו אפשר ללמוד על מדינות שונות וגם לספור.

 

ספרי ראשית קריאה, לילדי גן חובה והכיתות הנמוכות:

 

דברים שאני לא מגלה / גדי טאוב - ספר טרום התבגרות מתוק ורגיש.

 

שרה פשוטה וגבוהה / פטרישיה מקלקלן - קלאסיקה על התמודדות עם שינויים ועל חמלה.

 

נסיכה על סוס – קובץ אגדות פמינסטיות שבהן נסיכות אינן מחכות לנסיך שיציל אותן אלא עושות זאת בעצמן.

 

ספרי נוער:

 

מר שועל המהולל / רואלד דאל - מר שועל גונב את תרנגולותיו של האיכר. בתגובה חוסם זה את מחילותיו של השועל. כתוצאה מכך, נמצאות חיות היער במצור ואינן יכולות להשיג מזון.

מר שועל לקוח אחריות ומקים עיר תת-קרקעית. רואלד דאל בספר שהוא חצי פנטזיה וכולו הומור

 

הרוח בערבי הנחל / קנת גרהם - משל חכם על חברות וחברה דרך סיפורם של בעלי החיים שעל הנחל, כולם בעלי תכונות אנושיות, באנגליה של המאה ה-19.

 

השמנפופים והחדחוטים / אנדרה מורואה - נודע פעם בשם "המשמנאים והמרזנאים" ומספר את סיפורן של שתי ממלכות עוינות ואיך השלימו בעזרתם של שני אחים, אחד שמן ואחד רזה. מצחיק וחכם.

 

חוות הקסמים / א.ב. ווייט - סיפורו של וילבור החזיר התמים, שמגלה יום אחד מה צופן לו העתיד, ועל שרלוט העכבישה שמחליטה להציל אותו. האם תצליח להערים על בני האדם?

 

שלושה בסירה אחת / ג‘רום ק. ג‘רום – אמנם הספר הודפס במספר מהדורות שונות, אך שווה לקרוא את התרגום עם ההערות. ספרות בריטית במיטבה על שלושה חברים שיוצאים למסע בסירה על נהר התמזה, על הרפתקאותיהם וכל מה שעובר עליהם בדרך.

 

קריאה נעימה!

 

יש לכם המלצות נוספות לספרי ילדים? כיתבו לנו ונוסיף אותם לרשימה!


עוד באותו נושא

כתיבת ספר לילדים – יציאה למסע מופלא

כאשר ניגשים לכתיבתו של ספר ילדים, המטרה היא ברורה, אולם הדרך? לעתים היא בהחלט יכולה להתגלות כרצופה באתגרים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!