ילדים רבים מזניחים את שגרת הטיפול וצחצוח השיניים, עד כדי כך שכל שנה עוברים אלפי ילדים בארץ טיפולי שיניים נרחבים בטשטוש או הרדמה כללית. אלה טיפולים שאינם גזרת גורל - כך תמנעו מהם בעזרת מספר פעולות פשוטות יחסית!

10 כללי זהב לשמירה על בריאות השיניים אצל ילדים

כפי שקבע משרד הבריאות, ילדים עד גיל 18 יכולים לקבל את טיפולי השיניים בקופות-החולים בהשתתפות עצמית סמלית. אך לצערנו, רבים מזניחים את הטיפול המונע והשגרתי ומגיעים למצבים של תחלואה נרחבת כבר בגיל קטן, ואלפי ילדים אף מגיעים מדי שנה לטיפולי שיניים מורכבים שמתבצעים בטשטוש או הרדמה כללית.

 

שימו לב: טיפולים אלה אינם גזרת גורל – וניתן להימנע מהם בעזרת מודעות לנושא ומספר פעולות פשוטות יחסית! הנה כמה טיפים:

 

1. מותר לתת לילד להירדם עם בקבוק, אך עם מים בלבד. כל נוזל אחר עלול לגרום לעששת דוהרת בשיניים.

75% מהילדים עם בעיות שיניים ימשיכו לסבול גם כמבוגרים, למרות שעששת ומחלות חניכיים הן בעלות רקע גנטי זניח. רוב המבוגרים חוו בעברם כאבי שיניים וטיפולי שיניים לא נעימים. בהקפדה שלנו על היגיינת הפה של הילדים בדרכים מאד פשוטות ויעילות נוכל לחסוך זאת מילדינו האהובים.

 

2. יש לצחצח שיניים לילדים כבר מגיל חצי שנה, עם בקיעת השן הראשונה. הקפידו במיוחד בערב לאחר האוכל ולפני השינה.

המסגרות החינוכיות נועדו ללמד, אך גם להשלים החינוך, ההכוונה וההדרכה שהילד מקבל בביתו ממשפחתו. גם ילד שמגיע לרופא שיניים לטיפול, זקוק בעיקר לחינוך לבריאות הפה והשיניים, והדרכה כיצד להימנע מבעיות שיניים בעתיד.

 

3. כדאי להביא ילד לבדיקת רופא שיניים לילדים כבר מגיל שנה.

וזה על מנת להכיר, להרגיל, ולקבל הדרכה וטיפול לפי הצורך.

 

4. סכמו עם הגננת שבבוקר תשאל את הילדים האם בערב צחצחו להם את השיניים. נסו לארגן בגן צחצוח שיניים בהשגחת הגננות לאחר הארוחות. נסו לגייס רופא שיניים או שיננית לקידום הנושא.

אין להפריז באכילת דברי מתיקה, וחשוב לצחצח שיניים מייד לאחר מכן. מאכלים מתוקים ודביקים שנותרים זמן רב על השיניים הם המזיקים ביותר, ולמשל דגני בוקר עתירי סוכר בדרך-כלל מזיקים יותר מגלידה.

 

5. בבוקר חשוב לצחצח השיניים לאחר הארוחה.

אנו שואפים להקנות לילדינו ונכדינו הרגלים נכונים של תזונה, פעילות גופנית, זמן מסך, היגיינה גופנית ועוד. לכולנו ברור שעדיף לחנך מגיל צעיר ולאורך שנים, ולפי איינשטיין הכי טוב לשמש להם דוגמה. אך מדוע אנו משקיעים זמן רב יותר בעור, שיער וציפורניים שמתחדשים כל החיים, ביחס לשיניים שכידוע אינן מתחדשות?

 

6. ילד לא מצחצח שיניים לבד!

צחצחו השיניים של הילדים בכל גיל שאתם רוחצים אותם במקלחת. הסתכלו בפיהם ובדקו בעצמכם את איכות הצחצוח.

 

7. הדגימו לילדיכם כיצד אתם מקפידים על היגיינה אורלית ובמידת האפשר – צחצחו ביחד.

שיניים נשירות (חלביות) הן קטנות והתקדמות העששת בהן עלולה להיות מהירה. שיניים נשירות שאינן מטופלות בזמן עלולות לפגוע גם בשיניים קבועות, ומטופלים אלה נוטים לאחר בטיפול גם בטוחנות הקבועות הראשונות שבוקעות כבר בגיל 6.

 

8. המיתוס שאין צורך לטפל בשיניים חלביות כי הן נושרות - מופרך לחלוטין! חשוב מאד לטפל בשיניים נשירות כדי למנוע סבל ונזק עתידי למשנן הקבוע.

כאשר שן קבועה מאחרת לבקוע או שן נשירה נעקרת טרם זמנה, השיניים הסמוכות עלולות לזוז ולתפוס את מקומה או שהשיניים הנגדיות תבקענה ביתר, וייפגע סדר וכיוון בקיעת השיניים הקבועות. לעיתים נדרש שומר מקום ו/או טיפול אורתודונטי, שבדרך-כלל מומלץ להתחיל בגיל 12-13, עם סיום בקיעת המשנן הקבוע. שיני הבינה (טוחנות שלישיות) צפויות לבקוע סביב גיל 18, אך לעיתים גורמות לבעיות וכאבים בגלל חוסר מקום.

 

9. בכל יום הולדת (מגיל שנה ועד 13) יש לספור השיניים בפה.

מעקב אחר הבקיעה והנשירה של שיניים יקל על הטיפול בבעיות שנגלה מוקדם.

 

10. בגיל 18 חשוב להתייעץ עם רופא השיניים לגבי הצורך בעקירת שיני הבינה גם אם טרם בקעו ו/או אינן כואבות. דחייה לעיתים עלולה לגרום לבעיות וכרוכה בסיכונים רבים יותר.

טיפול שיניים הינו טיפול שגרתי, וילד שעבר טיפול ללא טראומה - אינו גיבור. יש להתייחס אליו באופן דומה לבדיקה רפואית, קבלת חיסון, טיפול בכינים וכד‘. ככל שנקפיד להביא הילדים לבדיקה וטיפול לפני שהתפתחו כאבים עזים – כך נחסוך מהם סבל וטיפולים תרופתיים כאנטיביוטיקה, והטיפולים יעברו בצורה קלה ויותירו חוויה חיובית.

 

 

על הכותב:
ד"ר שלמה מזרחי
מומחה בכירורגית פה ולסתות, רשת כללית סמייל


עוד באותו נושא

פוסט קורונה - בניית נרטיב של תיקון בגיל הרך

אנו חיים בתקופה חריגה שלא הייתה כמותה, שהשפעתה על ילדי הגיל הרך בולטת במיוחד. איך נזהה את הפער שצברו הילדים מבחינה לימודית, התנהגותית ו/או מוטורית? איך נזהה שהילד פיתח חרדה? וכיצד נטפל בכל זה? קראו כאן.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!