שינה טובה היא הכרחית להתפתחות תקינה, לכן ילדים עם בעיות שינה עשויים לסבול מעיכובים התפתחותיים ומקשיים שונים בגן, בביה"ס או בבית. מה עושים? המשיכו לקרוא.

כך תשימו סוף לבעיות השינה של ילדיכם!

קטנטנים רבים סובלים מבעיות שינה, כשהסיבות לכך רבות ומגוונות. כיוון ששינה טובה היא חיונית להתפתחות ברמה הביולוגית, ניורולוגית ופסיכולוגית, עשויים אותם ילדים לסבול מעיכובים התפתחותיים ומקשיים שונים במסגרת החינוכית או בבית.

 

על פי הרפואה המשלימה, ישנן הרבה סיבות לבעיות שינה אצל ילדים, אך שלוש עיקריות:

1. פחדים וסיבות פסיכולוגיות: סיבות אלה מאפיינות ילדים בגיל גן. ילדים מפחדים לעיתים ממפלצות, מהחושך או מלהישאר לבד.

2. האכלה בלילה: מתייחסת לפעוטות מעל גיל שנה. אם ההורים מרגילים את הפעוט לאכול גם בלילה, גופו ידרוש מזון מדי לילה מכוח ההרגל. במקרה כזה הגוף לא מצליח להיכנס למצב של שינת לילה רצופה, מה שפוגע באיכות השינה ובעקבות זאת בעירנות במהלך שעות היום.

3. דום נשימה בשינה: חלק קטן מהילדים סובל מתופעה של דום נשימה בשינה, הפוגעת ביכולת הטבעית להיכנס לשינה עמוקה ורציפה.

 

כך תייצרו אווירת שינה:

* טקס שינה: כדאי לאמץ טקס שינה קבוע ובו סדרת פעולות שהפעוט יכיר ויצפה לו מדי ערב לפני השינה. טקס כזה יכול לכלול בקבוק, אמבטיה וסיפור לפני השינה.

* חושך: מומלץ להחשיך את חדרו של הפעוט בעת ההרדמה ואף לעמעם את האורות שסמוכים לחדר. חשוב לא לייצר אצל הילד תחושה כי הוא נפרד מהחיים ושמחוץ לחדר שלו מתנהלת המולה בזמן שהוא מנסה להירדם. כמו כן כדאי לשמור על שקט יחסי בבית בעת ההירדמות.

* תאורה: תאורת לד מדכאת את הפרשת הורמון השינה אצל ילדים ולכן מומלץ להימנע משימוש בה בעיקר לפני השינה ובאופן כללי כדאי להימנע מתאורה כזו בחדרו של הילד. חשוב לדעת כי צפייה במסכים לפני השינה מעכבת את הפרשת הורמון הלילה ולכן יש להימנע מחשיפה למסכים שעתיים לפני זמן ההשכבה.

* סיפור לפני השינה: כבר מגיל כמה שבועות אפשר ואף מומלץ להקריא כל ערב סיפור לפני השינה. הסיפור מסייע בהעברת גלי המוח של הילד למצב "נים לא נים" או קדם שינה. כדאי לבחור בסיפור נעים וחיובי איתו ישקע אחר כך הילד אל תוך החלום שלו.

 

טיפולים משלימים לבעיות שינה אצל ילדים

אוסטאופתיה: טיפול זה מומלץ בפרט בשנת החיים הראשונה והוא מתאים ליישום כבר ימים בודדים לאחר התינוק הגיח לאוויר העולם. הידעתם כי תינוק שנולד בלידה רגילה, עבר בתעלת הלידה ושם נחשף ללחצים פיזיים שונים – אשר עשויים להשפיע עליו הרבה לאחר הלידה. מטרת הטיפול האוסטאופתי היא לשחרר לחצים במערכת העצמות והעצבים ובעמוד השדרה ובדרך זו להביא להרפיה הנדרשת לשינה טובה.

רפלקסולוגיה: טיפול רפלקסולוגי לבעיות שינה מתמקד בעיקר באזור "מקלעת השמש" משום שבאזור זה מרוכזים הלחצים שבגוף התינוק או הילד. נקודות לחיצה ועיסוי באזור זה מייצרים הרפיה עמוקה, מרגיעים וטובים לשינה.

ביופידבק: מתאים לילדים מגיל 8 ומעלה ומבוסס על טכניקה שבה מלמדים את הילד/ה להרפות. טיפול זה כולל גם לימוד טכניקות נשימה שמרגיעות, דמיון מודרך ושיטות המסיטות את הקשב ומאפשרות להרגיע את הגוף.

 

 

על הכותב:
ד"ר מוטי לוי,
רופא ראשי, כללית רפואה משלימה

 


עוד באותו נושא

שומר החלומות

מי לא מכיר את תחושת הבהלה כאשר חלום רע מקפיץ אותנו מהמיטה? כמה פעמים ילדינו מתעוררים עם דמעות בעיניים בגלל חלום מפחיד? שומר החלומות יספר לקוראים הצעירים שאין ממה לפחד , כי יש מישהו שדואג לנו בזמן השינה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!