מאיזה גיל תאפשרו לבתכם לקנות בגדים לעצמה? האם אתם מאפשרים לה ללבוש מה שהיא רוצה או שזה כפוף למגבלות כלשהן? ומה מבחינתכם חוצה את הקו האדום?

זה לא סתם הדפס של ארנב

בשבוע שעבר לקחתי את הבת שלי לסבב קניות. היא בגיל המבלבל והמבולבל בו אני כבר לא יכולה לקנות לה בגדים בלעדיה אבל עדיין לא יכולה לתת לה יד חופשית לעשות קניות בעצמה. אז יש לנו כמה כללי יסוד לגבי מה היא יכולה לקנות ומה לא ומה אני קונה לה ומה לא- מבחינת איך שזה יושב על הגוף (כמה זה חשוף וכמה זה צמוד) ומבחינת מחיר.

אבל למה שהיא ביקשה הפעם לא התכוננתי, פשוט כי הייתי בהלם.

 

ההסכם שלנו בקניות הוא שהיא לוקחת כל מה שנראה לה חמוד ומתאים ולפני שהיא נכנסת לתא ההלבשה אני עושה את המיון הראשוני של מה היא יכולה למדוד ומה לא, ואת המיון השני כשהיא מודדת את הבגדים.

וכך היה גם בפעם הזו.

היא אספה כמה פריטים וכשהגענו לתא ההלבשה עברתי עליהם ואז הרמתי חליפת פוטר של סווטסשירט ומכנסיים תואמים עם הדפס שהשאיר אותי בהלם ואמרתי לה שממש, אבל ממש לא.

"אבל זה סך הכל הדפס של ארנב חמוד", היא אמרה, "למה את לא מרשה?"

אז זהו, שהארנב ה"חמוד" הזה הוא הסמל המסחרי של פלייבוי. וכאילו זה לא מספיק, גם כתוב את שם המותג על החליפה באנגלית.

שיטוט מהיר בחנות גילה לי שיש כמה וכמה פריטים שעליהם מתנוסס בגאווה הלוגו של המותג עם השם באופן מפורש, ושיש לא מעט נערות ואפילו נשים שקונות את אותם פריטים בלי אפילו לחשוב פעמיים.

ואני שואלת את עצמי ואתכן- באמת?!

איך בעידן שמוגדר כעידן של העצמה נשית, וומן פאוור, מי טו- איך בעידן כזה אנחנו מאפשרות לחברת אופנה לייצר ולשווק בגדים הנושאים את הלוגו של מגזין שכל כולו מסמל ומסמן דיכוי והחפצה של נשים?

 

כמובן שהייתי צריכה להסביר לבת שלי למה אני לא מאפשרת לה בכלל למדוד את החליפה או כל דבר אחר עם הציור של "הארנב החמוד" וכמובן שגם הסברתי לה בקול רם, כי מספיק שאמא אחת או נערה אחת תשמע ולא תקנה את הבגד זה מספיק.

 

נכון, מגזין פלייבוי אמנם לא הוגדר אף פעם רשמית כמגזין פורנוגרפי אבל הוא בהחלט סיפק לא מעט תמונות ערום של נשים תחת הכותרת "בידור לגברים" וכלל מעבר למגזין גם אתר אינטרנט וערוץ טלוויזיה בתשלום.

אותן תמונות ערום צולמו והוצגו לא פעם בסגנון פורנוגרפי רך, ופורנוגרפיה זה משהו שהילדים המתבגרים שלנו צריכים להכיר, וצריכים להבין למה זה רע. ואם פורנוגרפיה, גם אם היא רכה, הינה הצגת גוף האדם או חלקים ממנו במטרה לגרות מינית את המתבונן, אז הרי שימוש בסמל שמייצג את אותה התנהגות על בגדי נערות או בגדי נשים הוא מזלזל, מקטין ומשפיל. 

 

אבל מילא חברת האופנה שלא חשבה מעבר לרווח המיידי ולטרנד המגניב שנוצר, ומילא הנערות שאולי לא מכירות את הסמל או לא עוצרות לחשוב לעומק מה הוא מסמל, אבל איפה אתן הנשים הבוגרות? האימהות שתסברנה לילדות שלכן למה אין מצב לקנות בגד עם הסמל פלייבוי?

 

 

על הכותבת:
חן קרופניק,
אמא לשניים ושותפה במשרד יח"צ 
www.facebook.com/chenikrupniklibbybergmanpr

 


עוד באותו נושא

Smile – סט גלוסים וצלליות לילדות

מארקווינס, יצרנית האיפור האמריקאית לילדים, השיקה סט איפור בדמותה של מיני מאוס החוגגת 72!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!