הורים רבים נוטים לוותר על רכישת משקפי שמש לילדיהם. האם הדבר נובע מהנחה שקרני השמש פחות מזיקות לילדים או מסיבות כמו נוחות, חשש מאיבוד המשקפיים וכו'? מאיזה גיל באמת חשוב להקפיד על הרכבת משקפי שמש?

משקפי שמש לילדים

בכל פעילות מחוץ לבית שמתקיימת בקיץ הישראלי, ניתן להבחין שרוב המבוגרים מרכיבים משקפי שמש. אבל לראות ילדים מרכיבים משקפי שמש, זה כבר פחות שכיח. האם זה בגלל ההנחה שקרני האור פחות מזיקות לילדים או שאנו פחות מקפידים על כך מסיבות כמו נוחות, חשש מאיבוד המשקפיים וכו‘?

 

מהן בכלל הסיבות להרכבת משקפי שמש, ועד כמה חשוב שילדים ירכיבו משקפי שמש?

קרני האור UVA ו- UVB שחודרות את האטמוספירה, עלולות, לטווח הרחוק, להזיק לעין.

למעשה יש לנו הגנה טבעית חלקית מפני קרני שמש, אך חשיפה ממושכת לשמש עלולה לגרום לפגיעה זמנית בעין ואף בטווח רחוק לנזק לראייה ממש.

כוויות יכולות להתרחש בחלק הקדמי של העין (קרנית) בעיקר לאחר שיזוף בים או סקי, שגורמים לכאב רב ופגיעה זמנית בראייה.

התבוננות ישירה בשמש גם היא יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך בעקבות פגיעה בחלק האחורי של העין (רשתית).

בנוסף, פגיעות כגון קטרקט, פטריגיום וניוון מקולרי, שמופיעות יותר אצל מבוגרים מעל גיל 50, קשורות גם הן לחשיפה מרובה לשמש שהתחילה כבר בגיל צעיר.

 

כאשר מבינים את חשיבות הרכבת משקפי השמש, ניתן להסיק שאצל ילדים, מוקדם ככל הניתן, רצוי אף יותר להרגיל ולהקפיד על יציאה מהבית עם משקפי שמש, שכן דווקא ילדים מבלים הרבה יותר שעות בחוץ וחשופים הרבה יותר לקרני UV.

לכן כבר מגיל צעיר (גיל גן), חשוב להרגיל את הילדים להרכיב משקפי שמש כדי להגן עליהם לטווח הרחוק.

היות והרכבת משקפיים לתינוקות היא מורכבת יותר, בגיל המאד צעיר נסתפק בחבישת כובע רחב שוליים ומריחת קרם הגנה בעת חשיפה ממושכת לשמש.

 

האם זה קשור לצבע העיניים של הילדים?

ילדים ומבוגרים עם עיניים בהירות חשופים יותר לקרני שמש מאחר והקשתית הבהירה (אזור הצבע של העין) סופגת יותר את קרני ה-uv לעומת עיניים כהות, ולכן גם הרגישות לשמש בעיניים בהירות גדולה יותר.

 

מה לבדוק כשקונים לילד משקפי שמש?

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של משקפי שמש גם לילדים, אך לפני הקנייה יש לוודא שהעדשות חוסמות 99-100% מקרינת ה-uv, אחרת הנזק מהרכבת המשקפיים אף גדול מהתועלת, מאחר שהאישון גדל בחושך ואם מרכיבים משקפיים כהים שאינם מגנים מפני קרני האור, האישון מתרחב ויותר קרני UV מגיעים לעין.

כמו כן, חשוב לשים לב שהמשקפיים יושבות בצורה נוחה על הפנים ולא זולגות למטה בחום, ושהמסגרת מכסה את העור גם מסביב לעין ונותנת הגנה גם על העפעפיים. כמובן שחשוב לשתף את הילד בבחירה כדי שירצה להרכיב אותם כמה שיותר.

 

האם יש פתרונות עבור ילדים שמרכיבים משקפי ראיה?

ילדים שכבר מרכיבים משקפי ראייה, יכולים ליהנות מעדשות שמתכהות בשמש ולהקל עליהם בשעות היום בחוץ. קיימות גם מסגרות שניתן לשלב בהם קליפונים שמתחברים על המסגרת בקלות ונוחות.

 

כל אחד יכול לבחור את הפתרון המתאים והנח לו. כמובן שצבע העדשה איננו משנה את ההגנה מפני קרני ה-uv, אך אצל ילדים מומלץ יותר הגוון האפור שנותן מראה טבעי יותר בהתבוננות דרכו.

 

 

מוזמנים להגיע לבדיקות אופטיקאים מוסמכים ולהתרשם משלל מסגרות למשקפי שמש איכותיים לילדים ברשת האופטיקה אופטימקס בנתניה וברמת גן.

לרגל פתיחת השנה והפתיחה החגיגית של החנות ברמת גן, כל דגמי משקפי השמש של שנת 2021 ב50% הנחה!

מוזמנים לראות מקרוב - https://optimax-optic.co.il/

 

 

על הכותבת:
אהובה שפיגלמן,
אופטומטריסטית ואורטופטיסטית,
רשת אופטימקס, סניף נתניה


עוד באותו נושא

סגר שלישי: כיצד נשמור על הילדים ועל עצמנו בסביבה הביתית

הבית נתפס כסביבה בטוחה, אך למעשה חלק ניכר מהפציעות והמחלות הפתאומיות הקשורות לתחום האף אוזן גרון עלולות להתרחש דווקא באותו קן משפחתי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!