אם את עומדת ללדת בקרוב וחוששת מפני הנקה, חשוב שתדעי שאת לא היחידה וכי יש נשים רבות שמרגישות כמוך.

טיפים להנקה מוצלחת

יש אימהות שמדברות על הנקה בעיניים בוהקות ומספרות בשבחה. הן מדברות על חיבור להורות, חיבור לתינוק, רגעים אינטימיים ואהבה אין סופית. לעומתן, יש נשים שיתארו את ההנקה כאחד הדברים הקשים והכואבים שיש, לילות ארוכים ללא שינה רציפה, כאבים בפטמות, תחושת תסכול ועוד.

 

אם את עומדת ללדת בקרוב וחוששת מפני הנקה, חשוב שתדעי שאת לא היחידה וכי יש נשים רבות שמרגישות כמוך. ההנקה היא תהליך של חיבור בין התינוק היונק ובין האם וכמו בכל תהליך בו מעורבים שני צדדים שלומדים להכיר אחד את השני לאט לאט, גם בהנקה לומדים התינוק והאם לפעול יחד ולהתחבר לגוף אחד.

 

להנקה יתרונות רבים לאם ולתינוק, מונעת השמנת יתר אצל ילדים, תורמת לירידה בתחלואה לאורך תקופת ההנקה ובשנות הילדות ומפחיתה את הופעתן של אלרגיות.

 

בואי נדבר על זה – איך מתכוננים להנקה?

ידע הוא כח. גם בהנקה ככל שתדעי יותר, כך תוכלי להבין טוב יותר מה קורה בגופך ותוכלי לעזור לתינוק לינוק כבר מההתחלה. על פי ה- CDC 83% מהאימהות מניקות במשך תקופה קצרה לאחר הלידה וכ- 57% מהן ימשיכו להניק גם לאחר חצי שנה. נראה שככל שהזמן חולף כמות הנשים המניקות יורד וזאת למרות שההמלצה העולמית היא להניק את התינוק זמן רב ככל הניתן.

 

את הידע הראשוני על ההנקה תוכלי לקבל מבנות משפחה וחברות, ואם תירצי מידע מקצועי והכוונה מגורם רפואי תוכלי לפנות את קופת החולים ולהתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת. היא תסביר לך על המבנה הביולוגי של השד, על התהליך הפיזולוגי של ההנקה, תיתן לך טיפים להנקה נכונה בימים הראשונים וכמובן, שהיא גם תעניק לך תמיכה לאחר הלידה במידה ויהיו סיבוכים.

 

לקראת הלידה עצמה מומלץ שתהיה בבית פינת הנקה, מקום נוח ושקט בו תוכלי לשבת ולהניק את התינוק. חשוב שבפינת ההנקה תהיה ארונית או שידה קטנה בה תוכלי להניח מעט אוכל ומים, כרית הנקה, ספר או מטען לנייד.

 

יוצאת לדרך – ימי ההנקה הראשונים בבית החולים

ימי ההנקה הראשונים בבית החולים הם ימים בהם מומלץ לבצע עם התינוק מגע עור לעור (סקין טו סקין) כלומר, להשכיב את התינוק עליך כששניכם ערומים וכך ליצור כמה שיותר נקודות מגע בין הגוף שלו לגוף שלך. המגע עם העור מסייע להזרים את ההורמונים המייצרים חלב אם ומחזקים את הקשר בינך ובין התינוק. ימי ההנקה הראשונים ידועים כימים לא פשוטים ולכן גם בתי החולים מציעים שירותי ייעוץ הנקה במחלקת היולדות. אם את חשה בכאב או נתקלת בקושי, פני אל האחות שמטפלת בך ובקשי ייעוץ.

 

בימים הראשונים לאחר הלידה הגוף מייצר חלב ראשוני הנקרא קולסטרום והוא מכיל את כל התזונה שהתינוק זקוק לה. התינוק הולד עם קיבה קטנה, היכולה להכיל רק 6 מ"ל ולכן הוא יצטרך לאכול פעמים רבות, גם ביום וגם בלילה. ככל שהתינוק יונק יותר בימים הראשונים, כך ייצור החלב יהיה מהיר ויעיל יותר החל מ-72 שעות לאחר הלידה ועד חמישה ימים.

 

מה עכשיו? – ימי ההנקה הראשונים בבית

בניגוד לבקבוק שנותנים לתינוק כל זמן קבוע, בהנקה אין זמנים קבועים (לפחות לא בהתחלה). לכן, הטיפ החשוב ביותר עבור אמא מניקה הוא להסתכל על התינוק ולראות את התגובות שלו ולא לבדוק את השעון כל כמה דקות. תינוק יונק יכול לבקש להתחבר אל השד גם פעם בשעה במשך כמה שעות רצופות. פעולה זו נקראת הנקה לפי דרישה בה התינוק שולט בכוחות עצמו במנגנון השובע ויבקש להתחבר אל השד רק כשיחוש רעב.

 

משך זמן ההנקה גם תלוי בתינוק עצמו, יש כאלה שינקו במשך רבע שעה בפעם הראשונה אבל בפעם הבאה ינק מהשד לשעה שלמה. חשוב לזכור שיש להניק את התינוק משני הצדדים וליצור גירוי לשני השדיים על מנת שייוצר חלב בכמות זהה בשניהם.

 

לאחר שסיימת להניק את התינוק, חשוב שתזכרו מאיזה שד הוא ינק. יש נשים שאף רושמות לעצמן תזכורת על דף או על אפליקצייה בנייד או שהן עונדות  צמיד על היד בצד שממנו ינק התינוק (הנקה משד ימין, צמיד על צד ימין). בהנקה הבאה, הציעו לתינוק את השד שלא ינק ממנו קודם (היד ללא הצמיד).

 

ימי ההנקה הראשונים עלולים להיות ימים קשים בייחוד אם בין היתר את מנסה לסדר, לכבס, לקפל ולבשל. חשוב לבקש את עזרת בני המשפחה והחברים עד שתצליחי ליצור שגרת הנקה יומית.  השיפור במצב מגיע לרב אחרי כשמונה שבועות אז התינוק פותח פער בין הנקה להנקה ומתחיל לישון יותר שעות בלילה.

 

חבל על כל טיפה – טיפ חשוב!

כאשר אישה מניקה מצד אחד, פעמים רבות בגלל הגירוי גם השד השני מטפטף חלב. מכיוון שחלב אם מכיל את כל התזונה המתאימה לתינוקות רצוי לאסוף את הטיפות הדולפות האלה אל כוס טפטופים. זוהי כוס שאוספת את הטיפות מהשד שאינו בשימוש ומאפשרת לאימהות לאגור את הטיפות לכמות גדולה ולשמור בהקפאה. כוס הטפטופים מונעת מהטיפות הדולפות ללכלך את הבגדים ולמנוע מבוכה. הכוס עשויה מסיליקון שקוף ורך המתחבר בוואקום אל השד שאינו בשימוש.

 

 

על הכותבת:
אנה קוגן,
אחות ויועצת הנקה מוסמכת MA
מותג התינוקות NUBY

 


עוד באותו נושא

כיצד הרגלי הנקה עשויים לגרום לתינוק שלך לישון יותר?

הנקה והרגלי שינה או אולי, "חוסר הרגלי שינה", הינן שתי סוגיות רציניות, אשר עלולות לחבל באושרה של האם החדשה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!