זכרתן לרכוש טיולון מתוחכם ולבצע את כל בדיקות ההריון המתבקשות? ברכות. השלב הבא הוא ללמוד שפה חדשה: את זו של הרופאים בחדר הלידה. הרי היא לפניכם.

מילון הלידה השלם: המושגים שכל הריונית צריכה להכיר לפני הלידה

תקופת ההכנה ללידה טומנת בחובה התרגשות רבה, אך גם לא מעט חששות ואתגרים, במיוחד בהריון ראשון.

היא כוללת בדיקות רבות, קורסי הכנה ללידה או הנקה, קורסי הכנה להורות ובישול לתינוקות ואפילו קורס DIY להכנת צעצועים לתינוקות, וביניהם גם לא מעט כלים ואפליקציות מעקב שונות דוגמת עלוני ידע שונים ומחשבון הריון, המסייעים לעבור את תקופת ההיריון עם ודאות ותחושת שליטה.

אם כבר ערכתן במהלכה השוואה בין כיסאות בטיחות והכנתן טבלת אקסל שמשווה בין יתרונותיהם וחסרונותיהם של עגלות וטיולונים, אתן לגמרי מוכנות לרגע הלידה המיוחל ולאתגר הבא – הכרת כמה מונחי לידה מקצועיים נפוצים אותם תשמעו לא מעט בחדר הלידה.

 

אז מהם פתיחה, ספינה, זירוז ואפגר? לפניכן מילון הלידה המקצועי השלם.

אל תהססנה להדפיסו ולהביא אותו איתכן לחדר הלידה, אף פעם אי אפשר לדעת מתי תזדקקו לו. שנתחיל?

 

מדדי התקדמות הלידה

פתיחה

שם מקוצר לפתיחת צוואר הרחם המתרחשת בלידה. הפתיחה נמדדת במספר הסנטימטרים: לרוב מתחילה לידה מפתיחה של 5-3 סנטימטר, פתיחה מלאה היא כזו של 10 סנטימטר ואז מתחיל שלב הלידה השני – יציאת התינוק המלווה בצירי לחץ, זהו הזמן בו יש להתחיל וללחוץ. בשלב בו הפתיחה היא של 9-10 ס"מ מדובר בכזו שכמעט מלאה והיא נקראת גם פתיחה לשוליים. פתיחה גמורה היא פתיחה מלאה של 10 ס"מ.

 

מחיקה

מידת התקצרותו של צוואר הרחם והיא נמדדת באחוזים. מחיקה מלאה היא כזו של 100%, ומשמעותה היא שישנה מוכנות מלאה ללידה או במילים אחרות: התינוק מוכן לצאת. צירי הלידה הם אלו הגורמים לפתיחה ולמחיקה.

 

ספינה

אם פתיחה ומחיקה לא מספיקים, דרך נוספת למדידת מידת התקדמות הלידה היא ספינה. ספינות הן בליטות טבעיות בתעלת הלידה שמסמנות את החלק הצר ביותר בה ומה שנמדד בעצם הוא מיקום ראש התינוק ביחס לבליטות אלה. ספינה מינוס מציינת כי ראש התינוק עדיין גבוה בתעלת הלידה וספינה פלוס לעומת זאת, שראש העובר כבר עבר את החלק הצר בתעלת הלידה.

 

זירוז

זוהי התערבות יזומה לזירוז והתחלת תהליך הלידה. ישנן התערבויות שונות שניתן לעשות: בלון, שימוש בתרופות המדמות הורמונים טבעיים המופרשים בלידה כמו פיטוצין (מתחיל ומזרז את הצירים) או פרוסטגלנדין (מזרז את מחיקת צוואר הרחם), פיקוע מים – פקיעת שק מי השפיר או סטריפינג – הפרדה ידנית של קרומי שק מי השפיר מדפנות הרחם. זירוז נעשה במצבים שונים דוגמת רעלת הריון, הריון עודף, או בכאלו בהם נשקפת סכנה לעובר.

 

ניטור מצב העובר

יולדות מחוברות למוניטור העוקב לאורך זמן אחר הצירים ואחר דפיקות לב העובר. הניטור יכול להיות פנימי או חיצוני. כאשר המוניטור לעובר הוא פנימי הוא נקרא סקאלפ ובו מוצמדת אלקטרודה לראשו עם סיכה קטנה. שינויים במוניטור או בסקאלפ עלולים לרמוז על הליך לידה לא תקין הדורש התערבות רפואית דחופה.

 

משככי כאבים

אפידורל – הרדמה אזורית הניתנת באמצעות החדרת צינורית (אין סיבה של ממש להיבהל מאורכה של המחט הארוכה) לחלל הנמצא בגב התחתון ליד עמוד השדרה ונקרא אפי-דורה הממוקם מעל קרום הדורה, ומכאן הגיע שמו של האפידורל.

טשטוש או פטידין – חומר מטשטש המקל על הכאבים אך לא מעלים אותם. הוא ניתן בזריקה או בעירוי בעיקר בשלבים הראשונים של הלידה.

גז צחוק - זהו חומר נוסף באמצעותו ניתן להקל על כאבי הלידה והוא בטוח יותר ליולדת ולעובר.

 

התערבויות רפואיות

אפיזיוטומיה – או במילים פשוטות יותר חיתוך החיץ, שנעשה לפעמים בפרינאום – החלק המחבר את הנרתיק לפי הטבעת, בעיקר במקרים בהם הראש גדול במיוחד או בלידות מכשירניות.

ואקום – משאבה עם כיפה שמוצמדת לראש התינוק ומסייעת במשיכתו. מלקחיים היא דרך נוספת למשוך את התינוק בעזרת שתי כפות מתכת שעוטפות את ראש התינוק.

ניתוח קיסרי – ניתוח בהרדמה מקומית או מלאה שבו התינוק מוצא דרך חתך הנעשה בדופן בטנה של היולדת. פעמים רבות לידת מכשירים מומלצת לאחר שנצפים מים מקוניאלים, מי שפיר המעורבבים במקוניום – הצואה הראשונה של העובר, דבר שיכול להעיד על מצוקתו.

 

מושגים ממחלקת הילודים

אפגר – המבחן הראשון שילדכם יעבור במהלך חייו. הבדיקה בוחנת חמישה מדדים: דופק, צבע העור, נשימה, טונוס שרירים ותגובה לגירוי במגע. כל מדד יכול לקבל ציון של 0-2 וביחד, ציון של 0-10. הבדיקה נערכת פעמיים: בפעם הראשונה מיד לאחר הלידה ובפעם השניה כחמש דקות לאחריה, במטרה לראות שיפור במדדים.  ציון של 3 ומטה מצריך התערבות רפואית ואילו ציון של 7 ומעלה נחשב כטוב ותקין.

מרפס או פונטנלה – חלקים רכים בראש התינוק שמייצגים מקומות בהם העצמות אינן מתחברות כדי לעזור בלידה וצפויות להתחבר עד גיל שנה. ישנם שני מקומות כאלו – חיבור עצמות המצח לקודקוד שנקרא מרפס קדמי והמרפס האחורי הוא בחיבור עצמות הקודקוד לעורף.

ורניקס – שכבה לבנה המכסה את התינוק עם היוולדו ומגנה עליו ובעלת יתרונות רבים גם לאחר הלידה. לעיתים נהוג שלא לרחוץ את התינוק ביממה הראשונה ולתת לורניקס לממש את ייעודו – להגן על טמפרטורת ועור התינוק.  

 

מושגים ממחלקת היולדות

לוכיה – הפרשה דמית לאחר הלידה, דומה לווסת חזקה, ויכולה להימשך עד שלושה שבועות.

קולסטרום – החלב הראשוני שמופרש לאחר הלידה. הוא סמיך יותר מהחלק שמופרש לאחר מכן ובצבע צהבהב וכולל רכיבים תזונתיים חשובים ואת כלל הנוגדנים המצויים במערכת החיסונית של האם.

 

לסיכום, מושגים רפואיים יכולים להיות מעט מלחיצים כאשר הם נזרקים לחלל האויר, ובדיוק כפי שמחשבון הריון לפי שבועות, למשל, יכול לסייע בהפחתת מפלס החרדה בזמן תקופת ההריון, כך צפויות הכנה והכרה של מונחי הלידה המקצועיים הנאמרים בחדר הלידה סביבכן להוריד אף הן את רמות הלחץ והחששות ולאזן את העליה ברמת ההורמונים.

 

לידה קלה ומוצלחת!

 

 

על הכותבת:
רויטל מור,
בת 37, אמא לשניים,
מדריכה בקורסי הכנה ללידה

 


עוד באותו נושא

להגיע ללידה רעננה ומוכנה

תמיכה משולבת המתייחסת לגוף ולנפש יכולה להקל על הגוף המשתנה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!