בקיץ 2020 כולנו נשארים בארץ ונהנים משפע של פעילויות באתרי מורשת ברחבי הארץ! פותרים את קוד הכספת בבית ילין, מנווטים בחצר בריחה ברחבי אתר הפרדסנות, יוצאים לסיור עששיות לילי ומרתק בחצר כנרת ומשטרת נהלל, מתצפתים על ציפורים בגן הבוטני במקוה ישראל, ועוד.

אוגוסט באתרי מורשת ישראליים

גם בעידן הקורונה מציעה המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל פעילויות קיץ מיוחדות ומרתקות, השופכות אור גם על מורשת המדינה, והקמתה.

בין הפעילויות תוכלו לצאת לסיורים מרתקים באתרי המורשת, לצפות בסרטים על האתרים השונים וגיבוריהם, ליהנות מסיורי עששיות, להשתתף במגוון פעילויות לכל המשפחה, ועוד.

 

הפעילויות מתקיימות בקבוצות קטנות, ומאפשרות בילוי אינטימי ומגבש במרחבים גדולים, כך שניתן לשמור על הריחוק החברתי שמחייבת התקופה.

 

פעילויות אתרי מורשת בצפון

 

מוזיאון הרעות

המבקרים במוזאון הרעות ברמות נפתלי יוכלו להשתתף בפעילות מיוחדת "אנו אנו הפלמ"ח", בה יצטרפו לפלמ"ח, יגלו סודות חשובים אותם יצטרכו לשמור, יתכננו מבצעים וייקחו חלק במשימות מיוחדות.

במוזיאון, בו נחשפים המבקרים לגבורת הלוחמים בקרבות נבי יושע במלחמת העצמאות ושומעים על סיפורי הרעות המופלאים שלהם, יתקיימו פעילויות לכל הגילאים: כתבי חידה, פעילות פלמ"ח, שחזור הקרב, סרט מרכזי ועוד. למעוניינים, מחוץ למוזיאון ניתן לראות את המצודה הבריטית עליה לחמו, ובתוכה תמונות ומיצגים שממחישים את הסיפורים הרבים.

כתובת: מצודת ישע, צומת ישע, לפרטים: 04-6432810.

 

משטרת נהלל

במשטרת נהלל יתקיימו סיורי עששיות, בהם מגלים את סודות הלילה של משטרת נהלל לאורן של העששיות, מתצפתים על כוכבים, לומדים איך לזהות את כוכב הצפון ונחשפים למה שקורה בטבע כשהחושך יורד וכולם ישנים.

בנוסף יוקרן הסרט "הציפור הכחולה" אשר מספר את סיפורו של מטוס מיג 21 שהוטס על ידי עריק מהצבא העיראקי ונחשב לאחד המבצעים המוצלחים של המוסד. במהלך הסרט נחשפים הצופים לתהליך ניהול המבצע, לאיסוף המודיעין,  לגיוסו של הטייס העיראקי והבאתו של המטוס ארצה.

כתובת: כביש 75 ליד נהלל, לפרטים: 04-6415073.

 

חצר כנרת

במהלך השבוע יתקיימו סיורים מודרכים באתר חצר כנרת המספר על חלוצים וחלוצות שתרמו רבות להקמת המדינה שבדרך. במהלך הסיור יעברו המבקרים בחדרים היסטוריים, ישמעו סיפורים מרתקים, יצפו בסרט "מחלונה של רחל" על רחל המשוררת ויתלבשו ויצטלמו ממש כמו בימים ההם. בנוסף, ייחשפו המבקרים לכמה מה"כוכבים" של התקופה כמו ברל כצנלסון, רחל המשוררת, חנה מייזל המורה, א.ד. גורדון - הזקן והמעדר ועוד.

בנוסף, יתקיימו פעילויות מיוחדות, בהן השקת ספרו של מוקי צור "100 שנה לעלייה השלישית" בשילוב סיפורים ושירה, סיור עששיות מרתק, ישמעו על סיפורי החלוצים והחלוצות, על הביצה שיובשה ועל שיבת התמר לארצנו, שבסופו יצפו בסרט על רחל המשוררת ובוקר תרבות עם הקרנת הסרט "שיבת ציון" וסיפורו של אבי הסרט העברי יעקב בן-דב, וגלגוליו המרתקים של הסרט. 

כתובת: בכניסה למושבה כנרת, לפרטים: 04-6709117.

 

רכבת העמק – כפר יהושע

במהלך חודשי הקיץ, מדי יום חמישי אחה"צ, תתקיים באתר "רכבת החופש הגדול". חגיגה לכל המשפחה, בה יושבים על אדני רכבת מקוריים, צופים בנסיעה של העתק מוקטן ומדוייק של רכבת העמק ההיסטורית ורואים את פעולתו של מנוע קיטור אמיתי, הממחיש את פעולת שאיבת המים ששימשו ל"תדלוק הרכבת".

במשך קרוב ל-50 שנה פעלה במקום תחנת אל–שמאם – אחת התחנות הראשיות והמרשימות של רכבת העמק המיתולוגית. הרכבת נסללה בראשית המאה ה-20, ושלוחתה של הרכבת בארץ ישראל כונתה רכבת העמק.

במקום יחכו גם משחקי הרכבה של רכבות, סרט אודות ההיסטוריה המיוחדת של המקום, תצוגה מרתקת של חפצים היסטוריים ועוד.

כתובת: רכבת העמק, כפר יהושע, לפרטים: 04-9866196.


מחנה המעפילים עתלית

במהלך הקיץ, בימי רביעי, יהפוך מחנה המעפילים עתלית למעין קולנוע מיוחד בו יוקרנו הסרטים "צדיק כתמר יפרח", "הבריחה הבייתה" וסרט קצר המתאר את פועלו של משה סנה, בדגש על תרומתו הרבה למפעל ההעפלה. בימי שלישי יתקיים סיור מיוחד אשר שם דגש על פריצת הפלמ"ח למחנה לפני 75 שנה. במהלך הסיור המשתתפים יתכננו את המבצע באמצעות מפה ותצלום אוויר ויתמודדו עם הדילמות שהיו ללוחמי הפלמ"ח. בסיום הפעילות יצפו בסרט המתאר את פריצת הפלמ"ח לעתלית.

במהלך השבוע, בימים א‘-ה‘, יתקיימו סיורים מודרכים במחנה אשר נודדים בין הצריפים המקוריים והמשוחזרים, בין גדרות התיל ומגדלי השמירה, כניסה אל צריף החיטוי וצריף המגורים, צפייה בסרט המתאר את פריצת הפלמ"ח למחנה באוקטובר 1945, כניסה לצריף "בנתיבי העפלה" - מאגר מידע ממוחשב המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים, בנוסף למידע מקיף הנוגע לתקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ, וביקור מרגש וחווייתי באנייה המדמה מסע בים וממחישה את תלאות ההפלגה והתקווה הגדולה של המעפילים בדרכם לארץ ישראל.

כתובת: מחנה המעפילים עתלית, לפרטים: 04-9841980  

 

פעילויות אתרי מורשת בירושלים

 

בית ילין במוצא

בימי רביעי בחודש אוגוסט המבקרים באתר מוזמנים לאמץ את המוח ולנסות ולפצח את קוד הכספת של ילין, וגם לפתור תשבצי ענק וסודוקו בחצר. וכדי לשפר את החשיבה, במקום יחולקו גם גלידות מצננות.

בית ילין במוצא הוא המקום בו הקימה בית המשפחה היהודית הראשונה במרחב הכפרי שממערב לירושלים, וממנה צמחו ועלו כל הישובים בסביבה. בימי ראשית החקלאות בארץ ישראל, כאשר החל היישוב הישן לצאת מגבולות ירושלים, המשפחה נטעה באזור כרם ובוסתן, ניסתה את מזלה בייצור רעפים ורכשה אדמות להמשך ההתיישבות במוצא.

כתובת: בית ילין, סיבוב מוצא (כביש 1), לפרטים: 02-5345443 ,052-2534776.

 

פעילויות אתרי מורשת במרכז

 

מקוה ישראל

בימי שני של חודש אוגוסט, ייערך סיור צפרות מודרך בגן הבוטני, בו פותחים את העיניים לסביבה ומחדדים את כל החושים, מגלים דברים חדשים בטבע, סוגים שונים של ציפורים בעזרת מגדירי ציפורים ואפילו מתצפתים עליהן. בימי שלישי של חודש אוגוסט, יצאו המבקרים לסיור בעקבות סיפורה של הכרם העתיקה, בו יכירו מקרוב את שלבי הכנת היין, ילמדו על חשיבות המים בחקלאות ואיך נעזרו תלמידי בית הספר בעבר בבורות ובארות המים. בביקור בכרם הענבים הגדול, יתנסו המטיילים בתהליך הפקת היין. במהלך חודשי הקיץ יתקיימו בערב טיולים רגליים במקוה ישראל, בהם יעברו המבקרים במבנים מהמאה ה-19, ליד שער ירושלים בו יש פסלים חדשים המספרים את סיפורי פגישת הרצל עם הקיסר הגרמני וילהלם השני, שדרת הדקלים המפורסמת, פיקוס בנגלי ליד בית הכנסת הבולט בייחודו הארכיטקטוני וסדנת מכניקה משוחזרת שבה הומצאה המרגמה הישראלית הראשונה.

כתובת: כניסה דרך רח‘ קראוזה, חולון, לפרטים: 03-5030489.

 

מכון איילון

במהלך יולי אוגוסט יצאו סיורים מודרכים בתיאום מראש. בסיורים יכירו המשתתפים את אחד הפרקים המרתקים והמסתוריים בתולדות המאבק על הקמת מדינת ישראל. ממש מתחת לאפם של הבריטים, הקימו מפעל לייצור כדורי 9 מ”מ המפעל נמצא בעומק של שמונה מטרים מתחת לאדמה וגודלו כמגרש טניס. המקום פעל בסודיות גמורה מ-1945 עד 1948, ובמהלך שנים אלו ייצרו למעלה מארבעה מיליון כדורי תחמושת.

כתובת: פארק המדע, דוד פייקס 1, רחובות, לפרטים: 08-9406552 שלוחה 1.

 

אתר הפרדסנות

בחודש אוגוסט, בימים א‘-ה‘ יקיימו באתר הפרדסנות ברחובות "חצר בריחה", חוויה לכל המשפחה הכוללת ניווט ברחבי הפרדס תוך כדי פתירת חידות וביצוע משימות. בנוסף, בימי ראשון ושני בערב יתקיימו באתר סיורי עששיות ובימי רביעי - פעילות יצירה שבה כל משתתף מקבל ערכת יצירה עצמית. בימי חמישי מתקיים סיור מבוגרים הכולל סיפורי מושבה, טיול ברחבי הפרדס והצצה אל חיי החלוצים.

כתובת: אבינועם נחמני, רחובות, לפרטים: 8-94691970.

 

 

כל הפעילויות הן בהרשמה מראש בלבד, ותחת מגבלות התו הסגול.

לפרטים נוספים: https://shimur.org/events/קיץ-כמו-פעם

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!