הצורך במגע הוא כה חיוני, עד שחוסר במגע יוצר חסך שעלול לגרום להידרדרות במצב הפיסי והנפשי. אז איך נגביר את המגע גם עכשיו בעידן הקורנה?

עד כמה המגע חשוב, גם בימי קורונה

עם הקדמה והטכנולוגיה החדשנית, נדמה היה שהצורך בקרבה אנושית הולך וקטן ושאנשים מעדיפים את המסך מאשר פגישה פנים מול פנים או המילה המודפסת. אבל הדגש הוא על ה"נדמה", כי כמה שחשבנו שבני האדם נהיו רחוקים ומנוכרים זה לזה, הגיעה מגפה עולמית שבודדה את כולנו והזכירה לנו כמה אנחנו זקוקים לקרבה ולמגע.

 

מגע הוא לא רק רצון. הוא ממש צורך ראשוני, כזה שמתחיל עוד אצל העובר ברחם. המגע מספק תחושה של ביטחון, של אהבה והגנה. רבים המחקרים שמראים כמה תינוקות שרק נולדו ממש נזקקים למגע, ואיך שונה ההתפתחות של אנשים אשר חיו לבד או לא קיבלו מגע בחייהם. 

הצורך במגע הוא כה חיוני, עד שחוסר במגע יוצר חסך שעלול לגרום להידרדרות במצב הפיסי והנפשי. למגע יש את היכולת לרפא! ממש כך- הוא בעל כוח עצום בריפוי של הגוף והנפש ולכן ככל שיש יותר מגע בחיינו- בהסכמה ומרצון כמובן- כך נהיה מאושרים יותר.

 

מגע בימי הסגר

התקופה האחרונה, גם אם היא קצרה יחסית לשאר חיינו- הבהירה לנו כמה אנחנו בתור אנשים צריכים את החברה. כמה לא מספיקה לנו החברות הווירטואלית והחיבוק מרחוק. ונכון, אנחנו לא יכולים כרגע ללכת לחבק את סבא וסבתא או להיפגש עם חברים לקפה, אבל אנחנו כן יכולים להשתמש במגע בכדי לחזק ולהתחזק- במשפחה הגרעינית שלנו.

בין אם זה מגע בעצמנו, בילדים שלנו או בבני/בנות הזוג שאיתנו בבית בתקופה הזו- ככל שניגע יותר, שוב- בהסכמה ובהדדיות ומרצון בלבד- כך נוריד את רמת החרדה והמתח שעולה על גדותיה בימים אלה, נתחבר ונרגע ביחד.

 

אז איך תגבירו את המגע בבית ותסייעו בהרגעה ובהעלאת מצב הרוח?

 

"כל שעה נשיקה כל שעתיים חיבוק..."

אחד השירים היותר יפים שנכתבו ולא סתם. תחשבו אם לפי השעון כל שעה הייתם מקבלים נשיקה וכל שעתיים חיבוק, כמה כיף זה היה, נכון?

אתם לא באמת חייבים לעצור הכל ולהתנשק ולהתחבק כל שעה שעתיים אבל כן החליטו על זמן חיבוקים בבית. זמן אמיתי בו עוצרים הכל ומשקיעים רק בחיבוק! חיבוק אוהב ומכיל, כזה שמעביר את כל האנרגיות מהאחד לשני. נשיקה כמובן שאפשר להוסיף אם אוהבים ואיפה שאוהבים- על הלחי, על כף היד או על הראש.

אם יש לכם ילדים קטנים בבית חבקו אותם כמה שרק אפשר- לא בצורה חונקת ומפריעה אלא בצורה שתעניק להם ביטחון שירגישו שאתם תמיד לידם ושומרים עליהם.

 

כל אחד והמגע שלו

כמו ששמים דגש על מגע מרצון, הדדי ובהסכמה- כך צריך להתחשב בסוג המגע.

יש שיאהבו חיבוק עדין ויש שיאהבו חיבוק חזק ויש שיבקשו בלי חיבוק בכלל. זה הזמן ללמוד מה כל אחד מבני המשפחה אוהב ואיך לגעת בו וכמה לגעת בו. גם ליטוף בשיער זה מגע נעים ומרגיע אם זה מה שהילדה מעדיפה ואם הילד רוצה רק להחזיק ידיים- אפשרו לו.

 

זמן לעסות

עיסוי זה מגע מומלץ בכל גיל. לא סתם כל יועצות ההורות ממליצות שבטקס שינה של התינוק אחרי מקלחת חמימה לעסות אותו בשמן ולאחר מכן להכניס לשינה נעימה ומרגיעה.

בכל בית תוכלו למצוא שמן המתאים לעיסוי- וקחו תורות בפינוק. אם זה עיסוי שכמות או עיסוי רגליים, יש שאפילו ישמחו לעיסוי בכפות הרגליים- חממו מעט את השמן, סדרו פינה מרגיעה עם מקום לשכב בנוח, מוסיקה שקטה ועסו אחד את השני בתורות. אם יש לכם בבית תינוקות או ילדים הקפידו לעסות אותם אחרי המקלחת ולפני השינה כל ערב.

 

בובת חיבוקי

הקטנטנים בעיקר זקוקים למגע- זו הדרך שלהם לדעת שהכל בסדר ולהרגיש מוגנים.

חוסר השגרה יכול להלחיץ אותם גם אם הם לא לגמרי מבינים מה קורה או מסוגלים להביע זאת במילים- הם חשים מכם שמשהו לא תקין מתרחש מסביב. ממש כמו בימי ההסתגלות למסגרות- קחו בובה או חפץ מעבר שהם אוהבים, אפילו שימו עליו מעט מהבושם שלכם שיהיה לזה ריח שלכם ותנו להם להיות איתו כאשר אתם לא לידם. המגע והריח המוכר ירגיעו אותם.

 

יחסים ביניכם

כן, אנחנו מדברים עליכם בתור זוג! גם אתם בני אדם וגם אתם צריכים מגע.

ודווקא בגלל שאתם לחוצים ומתוחים וחרדים וגם עובדים מהבית וגם מטפלים בילדים- זה בדיוק הזמן שלכם לא להפסיק לגעת אלא לגעת יותר. לישון מחובקים, לשבת מכורבלים על הספה ולצפות בסרט ביחד. להחזיק ידיים בזמן שיחה ולהתלטף. למצוא זמן לעיסוי רומנטי, מקלחת משותפת וגם זמן ליחסי מין- זה מגע שמאוד חשוב ורק יקרב אתכם בעיקר בתקופה הזו.

 

לכולנו יש את הרצון להרגיש אהובים, ולחיות עם תחושת רוגע וביטחון, בעיקר בימים טרופים שכאלה- ולכן הגדילו את המגע היום יומי שלכם עם מי שאפשר כמובן, כמה שיותר, ואל תשכחו להתחבק חזק חזק עם מי שתוכלו כשכל זה יגמר.

 

 

על הכותבת:
מור קדר
טיפול, אימון וייעוץ אישי זוגי ומשפחתי
כותבת הספר "על הפעם הראשונה - המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה"
https://nashiyut.vp4.me/paam1

 


עוד באותו נושא

האם לדבר עם ילדים על החטיפה?

הארץ כמרקחה בעקבות חטיפת שלושת נערי הישיבה והרבה הורים שואלים מה עושים? מה אומרים לילדים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!