"לדעת שגדל פה דור חדש של ילדים שהולך להסתכל על בעלי החיים באופן שונה משאר העולם זה סיפוק אדיר שקשה להסביר במילים" - לרגל היום הבינלאומי לספרות ילדים שמצוין היום, בחרנו לקיים ראיונות עם ארבעה סופרים טבעונים שהביאו לעולם תקווה, חמלה ואהבה.

ספר על כבוד לבעלי חיים

ספרי ילדים עיצבו את העולם שלנו וממשיכים לעצב את עולמם של ילדים גם היום. מעבר לקסם ולדמיון שהם מביאים, הם מסוגלים להפוך התנסויות ומצבים יום יומיים למרתקים, הם מציגים נקודות מבט חדשות ומפתיעות, ויכולים להעלות שאלות נוקבות בצורה תמימה ובגובה העיניים של ילדים.

 

לרגל היום הבינלאומי לספרות ילדים שמצוין היום, בחרנו לקיים ראיונות עם ארבעה סופרים טבעונים שהביאו לעולם תקווה, חמלה ואהבה.

 

 

"אביב אוהבת חיות" מאת רעות לוין

ספר קסום ותמים לגיל הרך, בו אביב ואבא יוצאים לטיול ופוגשים בעלי חיים שונים. באמצעות מפגשים אלה אביב לומדת להכיר את החיות, אילו קולות הן משמיעות והאם הן מרגישות.

 

למי מיועד הספר ומה הביא אותך לכתוב אותו?

הספר יועד בראש ובראשונה לילדים שלי, היה לי חשוב ללמד אותם על חמלה ואהבה לבעלי חיים, מה שלא היה לי קל למצוא בספרות הילדים הקיימת, שם לרוב בעלי החיים באים לשרת את בני האדם. כשהבת הבכורה שלי נולדה התחלתי להקריא לה כל מיני קלאסיקות שאני גדלתי עליהן, ומאוד מהר הבנתי שלא אלו המסרים שאני רוצה לחנך ולגדל את הבת שלי עליהם, חיפשתי ספרים שמספרים בכבוד על בעלי החיים, לא ממש מצאתי לכן החלטתי לכתוב ספר כזה בעצמי. הספר שלי מיועד לכל הורה שרוצה להנחיל לילדיו ערכים חשובים כמו חמלה ואהבה לבעלי חיים מתוך ההבנה שגם בעלי החיים מרגישים ועלינו לכבד אותם.

 

האם היו לך חששות לפני כתיבת הספר, ומי לדעתך הקהל של הספר?

היו לי בהחלט חששות כי מעולם לא כתבתי ספר ילדים ולא ידעתי מה יהיו תגובות הקוראים. כשהבת הבכורה שלי נולדה נפתח לי "ערוץ חדש" של כתיבת ספרי ילדים והספר "אביב אוהבת חיות" הוא הספר הראשון שלי. אחריו הגיע הספר "כל אחד מיוחד" ובימים אלו אני עומלת על הוצאת הספר השלישי שלי "קיפוד באמצע היום". הספר "אביב אוהבת חיות" נהדר עבור פעוטות וילדים קטנים, הוא ספר טהור בלי שום הטפות או ביקורת. את הספר מלווה גם פסקול מיוחד שהקלטנו אני ואלעד המלווה בסאונדים קסומים ובקריינות שלי, ניתן למצוא את הברקוד בתחילת הספר, לסרוק אותו מהסמארטפון ולהנות מעולם שלם שקם לתחיה. הספר "כל אחד מיוחד" הוא ספר קצת יותר ספציפי והוא פונה לקהל טבעוני, להורים שמעוניינים להסביר לילדים שלהם מהי טבעונות ומדוע בחרנו באורח החיים המיוחד הזה באופן פשוט ונעים. אני אוהבת לחלום חלומות, וכשאני מחליטה להגשים אותם כלום לא יעצור אותי בדרך, למזלי התברכתי במשפחה מדהימה שדוחפת אותי קדימה אז גם כשלפעמים לא קל יש לי את כל הכלים להמשיך ולהגשים.

 

מה היו תגובות הקוראים ומה את מאחלת לספר שלך?

התגובות שוות את הכל! אני מקבלת כל הזמן תמונות וסרטונים של ילדים מקסימים מדקלמים שורות מהספר, הורים נלהבים שמספרים לי שהספר הוא "הלהיט" של הבית והילד מבקש רק אותו לפני השינה. זה אושר וסיפוק שקשה להסביר במילים, לדעת שגדל פה דור חדש של ילדים שהולך להסתכל על בעלי החיים בצורה אחרת משאר העולם ולי יש נגיעה בדבר.

אני מאחלת לספר שלי שיגיע לכמה שיותר ידיים קטנטנות, אני מאמינה שהכל מתחיל בחינוך וככל שהספר יגיע ליותר ילדים יגדל פה דור מודע, חומל ומכבד יותר.

 

מה החיות מרגישות מאת שי יצחק הלוי

ספר פורץ דרך בספרות ילדים, שבא להראות את האומץ לקום ולתת תשובות אחרות מאלה שמלמדים את הילדים בימינו. העלילה מתרחשת בכיתה אחת, בה מספרת המורה בכל פעם על חיה אחרת והדמות (חופשיה ממגדר) קמה בכל פעם מחדש ומספרת על הדרך האחרת לראות את בעלי החיים. מעבר להשמעת קולם של בעלי החיים, היה לי חשוב גם להציג אומץ שמאפשר ביטוי עצמי ומערך לילדים.

 

מה הביא אותך לכתוב את הספר?

הכל מתחיל מחינוך. הערכים שהילדים לומדים בבית ובמסגרות החינוכיים, אלו אותם הערכים שילכו איתם גם בעתיד. אני בעצמי גדלתי על תכנים קלאסיים ומוכרים שהיום, במבט בוגר, נראים כתכנים שמציגים מציאות מעוותת. לכן ראיתי לנכון לתת תשובה אחרת לאותם הספרים.

כמו שהדמות בספר נותנת למורה תשובה אחרת ומוסרית יותר, כך גם אני נותן לאותם הספרים הישנים מענה. אני ממש שמח לגלות בכל פעם מחדש כמה משפחות מצפות לתוכן שכזה, זה משהו שנותן לי כח בכל פעם מחדש.

 

האם היו לך חששות לפני כתיבת הספר?

היו לי המון חששות, הספר נכתב אי שם ב-2016, ואז הייתי בטוח שלא יהיה מי שיקרא אותו, שהוא מקדים מדי את זמנו, אז פשוט השארתי את הטקסט בצד ולא נגעתי בו, עד שבסופו של דבר גיליתי שיש המון קהל שרק מחכה לתכנים חדשים בנושא הזה. האתגר הגדול היה אחרי הכתיבה עצמה, בגיוס הכסף להוצאה. זה היה מסע ארוך וסוחט ובסופו לא רק שגייסתי את כל הסכום, גם קיבלתי קהל גדול לספר. עוד לפני שהספר יצא כבר נמכרו למעלה מ500 עותקים במכירה מוקדמת. כיום שלוש שנים אחרי הכתיבה אני סוף סוף עומד להוציא את הספר הזה, וזה ממש מרגש אותי.

 

מי לדעתך הקהל של הספר?

כל אדם שאוהב ומחובר לבעלי חיים. מטבע הדברים, הראשונים שראו לנכון לקנות את הספר היו בעיקר הורים צמחונים וטבעונים, עם הזמן גיליתי שלא מעט הורים אוכלי כל גם ראו בספר כחשוב להתפתחות הילד ולפיתוח חשיבה ביקורתית. הספר מציג דברים לא פשוטים, יש שם שורה שהמורה אומרת על הפרות "וכשגופן יגדל, יהפכו חיש למאכל." לכן בעזרת אנשי חינוך ופסיכולוגיה, הספר הוגדר לילדים מגיל 4 ומעלה.

 

מה היו תגובות הקוראים ומה אתה מאחל לספר שלך?

התגובות מדהימות! מרגש אותי בכל פעם מחדש לשמוע על עוד ועוד הורים שמתרגשים מהטקסט והמסר. המון הורים ואנשי חינוך רואים חשיבות בספר שכזה, שמשקף את המציאות הטובה שאנחנו יכולים ליצור בחברה שלנו.

אבא אחד אמר לי "איזה כיף לראות ספר שבאמת נותן ביטוי לילדים והילדה שלי יכולה לקחת השראה מדמות אמיצה שלא מפחדת לדבר" ועוד אמא אמרה לי "בגנים ובבתי ספר מלמדים את הילדים דברים כל כך פסולים, אז אני ממש שמחה שיש מגמה של סופרים צעירים שבאים לעשות כאן סדר". אני מגלה כמה הורים וילדים נהנים לצטט מהספר ונמסים מהאיורים של המאיירת המדהימה דריה סינה.

זה נשמע מצחיק, אבל אני מאחל לספר להפוך להיות לא רלוונטי כי כולם כבר ידעו כמובן מאליו שאין לנו זכות לפגוע בבעלי חיים. אבל זה עדיין לא המצב וכל עוד יש לספר מה לתרום לחברה, אני אמשיך להפיץ אותו כמה שאני יכול בחנויות הספרים ובמוסדות. אני מאחל לספר לצאת גם בשפות נוספות ולהגיע לכמה שיותר בתים.

בזמן האחרון יש מגמה של התעוררות, זה בדיוק הזמן להפיץ כמה שיותר תכנים שישמרו את הערכים גם לדורות הבאים.

 

יואב ודג הזהב מאת דניאלה כהן

דניאלה כהן, מחברת הספר "יואב ודג הזהב" מדברת אתנו בהתרגשות לקראת סיומו המוצלח של גיוס הכספים לספרה. הספר מספר על ילד בשם יואב שיוצא לדוג דגים בנהר ומעלה בחכתו דג זהב. יואב מחליק למים העמוקים ואז מבקש מדג הזהב שיעזור לו לצאת. אחרי לבטים, דג הזהב וחבריו עוזרים ליואב לשוב לשפת הנהר וכתוצאה מהחוויה יואב מבין שגם לדגים יש רגשות והוא משחרר את הדגים שתפס בחזרה לנהר לזרועות אימם.

 

למי מיועד הספר ומה הביא אותך לכתוב את הספר?

הספר מיועד לגיל הרך, ואני מניחה שגם ילדים גדולים יותר יכולים להתחבר לספר. כשאמיליה ביתי הייתה במעון זה הוכרז כמעון צמחוני אבל הם היו אוכלים קציצות דגים. חשבתי הרבה איך להסביר לה שדגים הם גם בעלי חיים שרוצים לחיות, וכתוצאה מזה התחלתי לחשוב על הסיפור הזה. בנוסף, תמיד קומם אותי שבסיפור "הדיג ודג הזהב" ההתייחסות היא רק לרגשות הדיג, ולא מתייחסים בכלל לכך שגם דגים מרגישים. אז הכל התחבר אצלי וככה נולד הסיפור הזה, ונשאר לי פשוט להעלות אותו לכתב.

 

מי לדעתך הקהל של הספר ?

לפי דעתי הקהל של הספר זה בעצם כל אחד. אומנם עדיף ללמוד חמלה מגיל צעיר, אבל אני חושבת שאפשר ללמוד הרבה מהסיפור גם בגילאים יותר מבוגרים וזה ספר חובה בכל בית.

 

מה היו תגובות הקוראים ומה את מאחלת לספר שלך?

תגובות הקוראים היו טובות. קראתי את הסיפור פעם ראשונה לחברה והיא ממש התרגשה ועד דמעות. הקראתי את זה גם למשפחה שלי שמאוד אהבה. סך הכל התגובות טובות, לא רק של טבעונים. וזה נותן לי את הכוח לעשות.

אני מאחלת לספר שלי להצליח ולהגיע לכל בית, בכל העולם, ושאפילו ילמדו אותו במקום הסיפור "הדייג ודג הזהב".

 

יום הולדת לג‘ירף מאת אביב ויינברג

הספר מספר על חבורה מגוונת של חיות, שמתכננת להכין עוגה לכבוד יום הולדתה של הג‘ירף. כל אחת מהחיות מציעה עוגה שונה לפי טעמה ובמהלך ניסיון ההכנה, מתפתה אותה חיה וטועמת את המרכיב העיקרי. ואז, צריכות החיות "לחשב מסלול מחדש" ולחשוב על רעיון אחר. בין החיות שוררת אחווה וסובלנות, ויכולת הכלה כגודל לב הג’ירף, וגם כשלא בדיוק מצליח התכנון המקורי, הן ממשיכות הלאה עם אופטימיות ותושיה. כדי להפוך את הסיפור לחווייה אקטיבית עם ההורה, הספר מכיל את 3 המתכונים מהעוגות שבסיפור - מאת עדי שפירא ואלו הם הצעדים הראשונים בהכרת המטבח הטבעוני.

 

מה הביא אותך לכתוב את הספר?

במקור, הסיפור פשוט יצא החוצה ממש כמו שיר שנולד. הוא לא היה טבעוני תחילה, כתבתי אותו ממש מזמן והוא נח הרבה שנים במגירה. לאחר שעברתי תהליך של טבעונות הרגשתי שאני כבר לא יכולה להוציא את הספר במתכונת הקיימת ולכן החלטתי לטבען אותו, כמו מתכון :) תוך כדי הכרתי את האתר. דובדבנים של טעם וממש התאהבתי וכך נולד הרעיון לשלב בסופו את המתכונים של עדי שפירא.

 

האם היו לך חששות או אתגרים לפני ובזמן כתיבת הספר?

ברווווווווור! היה לי מאוד קשה להוציא את הסיפור מהמגירה ולשחרר אותו לעולם, כעת הוא נמצא בתהליך הפקה בהוצאת ספרי ניב. יש המון אתגרים, מחסומי כתיבה, בעיקר החשש לשחרר והאם יאהבו אותו. הדבר ששינה עבורי את העיסוק בשאלות האלו היה היכרות עם האתר של חוות החופש. ברגע שקראתי את תוכן האתר וראיתי את התמונות הנוגעות ללב הבנתי שכבר לא מדובר בי או בסיפור שלי אלא שהסיפור יכול לשרת מטרה חשובה יותר, והחיות זקוקות לו כעת בזמן אמת. וכל פעם כשאני נתקלת בקושי, אני משתדלת להזכיר זאת לעצמי וזה הדבר שנותן לי מוטיבציה וכוחות מחודשים.

 

מה אני מאחלת לספר?

אני מאחלת לספר שיצא מהדף ויעבור למטבח של האוכלוסייה הטבעונית והלא טבעונית, שיפיג את החשש מעולם התזונה מהצומח ויגשר בין שני המטבחים והעולמות הללו.

אני מרגישה זכות גדולה להיות חלק מדור חדש שלוקח את משימת עיצוב הספרות לדור הבא ברצינות ובאחריות וכולי תקווה שדרך הצלחת הספרים של כולנו נצליח לתמוך בחוות חופש ובארגונים נוספים שמצילים בע"ח ועל ידי כך להפסיק את הסבל ולהביא לחמלה כלפי בעלי החיים.

 

 

על הכותבת:
מיכל קליש,
חופש לבעלי חיים

 


עוד באותו נושא

ליבי מגדלת מפלצת

בספר זה אנו קוראים על ילדה בשם ליבי ועל המפלצת שהיא, כמו ילדים רבים כמוה, מגדלת בתוכה - מפלצת בשם חרדה...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!