הצורך בבידוד ביתי מעורר מגוון של רגשות אצל הילדים והן אצל ההורים. הנה כמה עצות שחשוב לזכור וליישם על מנת להקל על השהות עצמה.

10 עצות שיעזרו לסייע לילדכם להתמודד רגשית עם בידוד ביתי

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, הורים וילדים רבים מוצאים עצמם נאלצים לשהות בבידוד ביתי, לעיתים הילד בבידוד, לעיתים ההורים ולעיתים כל המשפחה. הצורך בבידוד הביתי מעורר מגוון של רגשות הן אצל הילדים והן אצל ההורים.

 

הנה כמה עצות שחשוב לזכור וליישם על מנת להקל על השהות עצמה:

 

1. הבידוד הרפואי עלול לעורר רגשות של חרדה ואשמה כלפי אפשרות של הדבקות בנגיף. כדי להתמודד עם רגשות אלה, מומלץ לעדכן את הילדים באופן מותאם לגילם בדבר הסיבה לשהות בבידוד ביתי, תוך מתן מידע ענייני ועובדתי. כך תחזקו את תחושת השליטה של הילדים במצב.

 

2. רגשות של תסכול, דאגה, קשיי שינה לצד שמחה על אפשרות לחופשה בלתי צפויה וקשת רחבה של תגובות נוספות עשויות להופיע. לכן חשוב לשוחח עם הילדים על רגשותיהם ולתת להם תוקף, תוך שמירה על אופטימיות ודגש על הפן החיובי במצב. נסו לגלות הבנה וסובלנות כלפי המצב אליו נקלעה משפחתכם.

 

3. ככל שניתן, צרו עם ילדכם שגרה יומית. צרו עמם שיח משותף המותאם לגילם, על חלוקת הזמן בין משימות שהם נדרשים לבצע לבין זמן פנוי. שמירה על שגרה תהווה עוגן עבור הילדים ועבורכם ותסייע להקל את השהות בבידוד. ניתן ומומלץ לכוון את ילדיכם לפעילות אקטיבית מגוונת, כולל פעילות גופנית במרחב החדר. הדבר יסייע להשבת תחושת ביטחון, חיוניות ושליטה.

 

4. נסו לשמור על אוירה ביתית מקבלת ומקרבת למרות קשיי הבידוד. מומלץ לנצל את תקופת הבידוד לבילוי זמן איכות עם ילדיכם גם מאחרי הדלת הסגורה. הרבו לשוחח עמם, שחקו יחד במשחקים מקוונים ואחרים. תנו להם אפשרות לצפות בסרטים או אפילו חשבו על פרוייקטים משותפים שניתן לבצע.

 

5. זכרו, הבידוד הנו רפואי ובשום אופן לא חברתי! הקפידו לשמור עם ילדיכם על קשר רציף, פנו זמן לדבר איתם, אפילו טלפונית, ועזרו להם לשמור על קשר עם חבריהם באופנים מקוונים. כך תישמר תחושת התמיכה החברתית שלהם. בידוד אין פרושו בדידות.

 

6. דאגו לעדכן את צוות ביה"ס, ואם הצוות החינוכי כבר מעודכן בנוגע לבידוד הרפואי של ילדיכם בקשו לשלוח להם חומרי למידה באופן מקוון. חשוב שיישמר קשר עם מחנך/כת וילדי הכתה.

 

7. דאגו לתמיכה רגשית גם עבורכם, כדי שתוכלו לתת תמיכה לילדיכם באופן מיטבי. שוחחו עם בני משפחה על המצב או חברים קרובים. במידת האפשר, דאגו לפעילויות הפגתיות במרחב הביתי גם עבורכם.

 

8. לימדו היטב את הנחיות משרד הבריאות המופיעות באתר המשרד והקפידו על מילוי ההוראות גם כאשר הילד ללא כל תסמינים. יש להשלים את 14 ימי הבידוד הביתי על מנת לוודא מניעת המשך התפשטות הנגיף לבני הבית ולחברים.

 

9. במידה והבחנתם בשינוי בהתנהגות הילדים במהלך התקופה או במידה ונותרתם עם שאלות בנוגע למצב הרגשי של ילדיכם ניתן לפנות להתייעצות טלפונית עם השרות הפסיכולוגי.

 

10. משרד החינוך פתח קו להתייעצות, אנא אל תהססו להיעזר בו במידת הצורך:

 1800-25-00-25, 073-3931111.

 

 

קבלו בהבנה את הדרישה לבידוד וזכרו כי הוא נועד לשמור על בריאותכם ולמנוע הדבקה נוספת. אנא, השמעו להוראות הצוות הרפואי.

 

 

בברכת רפואה שלימה וחזרה מהירה לשגרה,

צוות השרות הפסיכולוגי החינוכי ברחובות

 


עוד באותו נושא

הטרדה מינית בילדים

מהי בכלל תקיפה מינית בילדים? איך נזהה האם ילדנו חווה פגיעה כזו? ואיך נהיה בטוחים שאם יקרה לו משהו הוא...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!