מצב בטחוני מעורער, אזעקות וריצה למרחבים מוגנים אינו חדש בארצנו הקטנטונת ובכל זאת, מפחיד כל פעם מחדש. הנה כמה טיפים שיעזרו לילדים להתמודד.

טיפים להתמודדות במצב חירום

המצב הבטחוני הנוכחי הוא לצערי לא מצב חדש, אבל עדיין מלחיץ. גם אנחנו המבוגרים שעברנו את המצב הזה לא פעם ולא פעמיים נלחצים אז בטח ובטח שהילדים שלנו מפחדים. גם אלה שנולדו לזה, גם אלה שמתורגלים, זה מלחיץ ומפחיד תמיד.

 

יש כמה דרכים להתמודד עם המצב ולהקל על הילדים כמה שיותר:

 

1. המנעו מחשיפת מידע מיותר לילדים. הם לא צריכים לדעת מה קורה בכל רגע נתון. גם אם אתם רוצים להישאר מעודכנים, מצאו דרך שלא חושפת אותם. בלי טלוויזיה או רדיו ובלי לדבר לידם על דברים שקורים. יש אפליקציות ועדכונים בנייד והם לא צריכים לראות או לשמוע מה קורה מעבר.

 

2. אל תשקרו ואל תתעלמו מהמצב. נכון שאת האזעקות ואת היירוטים והנפילות אי אפשר לפספס אבל אל תנסו להרגיע אותם ב "עוד רגע זה יגמר" או "בנו זה לא יפגע" כי אתם לא יכולים להבטיח כלום או להתחייב על כך. דברו על דברים אחרים, תרגיעו אותם שאתם ביחד ובמרחב מוגן. אל תאמרו דברים שלא תוכלו לקיים ושילחיצו יותר.

 

3. ודאות במצב של חוסר ודאות היא חשובה. כמה זמן יש באזעקה? איפה הממ"ד או המקלט? מה עושים אם האזעקה תופסת אתכם בחוץ? כמה זמן לשהות במרחב המוגן? מאוד חשוב לוודא שהם יודעים את החוקים והכללים ומה לעשות בזמן אזעקה וירי.

 

4. מותר להראות לילדים שאנחנו חוששים ולחוצים. זה אנושי ולגיטימי. זה מעביר להם מסר שמותר לפחד כי המצב באמת מפחיד. עם זאת חשוב לא להתפרק ולהדגיש להם שהכל בשליטה ושאתם פועלים לפי כל ההנחיות להגן עליהם ועל עצמכם.

 

5. הראו אמפתיה. מותר לבכות, להילחץ, לפחד. מותר להם לישון אתכם, לישון בממ"ד. מותר להם להיכנס ללחץ ולהביע את הפחד שלהם- תנו לזה מקום.

 

6. דוגמא אישית. כמו בכל דבר ובכל מקום- תנו דוגמא אישית. כנסו למרחב המוגן, תסגרו את הדלת והחלון ושהו שם כמה שצריך. אל תפגינו אדישות ואל תצאו לצלם. ילדים לומדים ממעשים ולא מדיבורים.

 

 

מאחלת לכולנו ימים שקטים,

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
מנחת הורים

https://dorit-h.co.il

 


עוד באותו נושא

חרדות אצל ילדים – מתי חובה לטפל?

כהורים, כולנו חוזים מעת לעת בחרדה שאוחזת בילדינו בגיל ינקות ואף כפעוטות במקרים שונים. אבל מתי צריכה להידלק לנו נורה אדומה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?