מיהם ועל מה כותבים סופרי הילדים של היום? הצצה לעולמם של שלושה סופרים בני זמננו.

ספרי ילדים

יש מי שממשיכים להתלונן על כך שהילדים של היום כבר לא קוראים ספרים, ויש מי שכותבים...

הסופרים של היום, ממש כמו "הילדים של היום", צריכים להמציא את עצמם בכל ספר מחדש, על מנת להצליח להתעלות על שלל הגירויים בחייו של ילד ישראלי ממוצע.

מגמה חדשה שסוחפת את ילדי ישראל בתקופה האחרונה היא הספרים המתכתבים עם חייהם של הסופרים עצמם, ומספקים לילדים לא רק אסקפיזם טהור לצד כמה תובנות או משלים, אלא ממש מאפשרים להם להכיר, בין השורות, את הסופר שעומד מאחורי היצירה.

 

שמואל דוד – אין עוד כלבה כזאת בכל העולם

כששמואל דוד ניגש לכתיבת הספר "אין עוד כלבה כזאת בכל העולם", הוא ניגש למשימה מתוך שליחות פנימית שלו, לכתיבת סיפורו האישי הפרטי – זה שהוא בעצמו חווה כילד והשתוקק לחלוק עם הילדים של היום, "הדור החדש" הזה, שברוב המקרים צמוד לטאבלט ולסמארטפון, וקצת מתקשה ביצירת קשרים חברתיים בשל כך.

שמואליק שוזר בתוך העלילה את המציאות שהוא בעצמו חווה כילד – כיצד מצא את הכלבה האהובה שלו כגורה בתוך פח אשפה, על האופן שבו היא נעלמה והפכה תעלומה שגרמה לו לנדוד בין הכפר לעיר, לגלות עולם קשוח וקשה בחוץ לכלבים מחוסרי בית, ועל הורים שלא מצליחים להגיע אל הילדים שלהם, ובדיוק במקום הזה שבו הם נכשלים – הכלבים מצליחים.

"אני באמת חושב שספרים מהסוג הזה יכולים לשנות תפיסה אצל ילדים ומבוגרים", אומר שמואליק, "ואין לי ספק שמי שיקרא את הספר הזה יגלה שכלב יכול להיות לא רק חבר אמת, אלא גם יכול להציל חיים ולהיות היצור הנכון בזמן הנכון – כמו שהיה עבורי ועבור ילדיי, בחיי האמיתיים."

 

 

ד"ר מאיה גז – המגדל של גוסטב

ספר נוסף המבוסס על דמות אמיתית הוא זה של הד"ר מאיה גז. מי שכתבה את "המגדל של גוסטב" ביססה את דמותו של גיבור הספר, על דמותו של הגיבור האמיתי שלה – בנה-בכורה, איתמר.

איתמר האמיתי ואיתמר של הספר חיו חיים מקבילים, ואת אחת מהסיטואציות שחוותה מאיה עם בנה כאמא, החליטה לתרגם לכדי ספר שילמד את כל ילדי ישראל על קוסם הברזל – אותו איש שבנה את המגדל היפה והמיוחד ביותר בעולם – גוסטב אייפל.

אז הספר מבוסס על סיפור אמיתי, אבל מאפשר לכולנו ללמוד את ההיסטוריה של אייפל, ועל הדרך לקבל בונוסים של תובנות על "תפקיד" האם בבית, ושינוי סדר היום ההוא, של אבא נוסע לעבודה ואמא נשארת בבית עם הילדים. במקרה הזה, היפוך התפקידים מייצר סיפור עוצמתי, חזק, מלא בהשראה ובעוצמה נשית, שמעלה על נס את החשיבות של משפחה מלוכדת, פתוחה ויצירתית.

 

 

עדית רונן סתר – מרחק שנת אור

את ספר הילדים המדובר מאוד לאחרונה "מרחק שנת אור", כתבה עדית רונן סתר כמי שחוותה רילוקיישן בעצמה כילדה וגם כאמא שעברה עם ילדיה למדינה זרה.

"האופן שבו הצליח גיבור הספר – מאור - להתמודד עם אתגרים שבמעבר המאוד קשה הזה, הוא האופן שבו אני נתקלת יום יום בקליניקה שלי כמטפלת משפחתית. היה חשוב לי לשקף בסיפור הזה את האמת לאמיתה, את הקשיים, האתגרים, החוויות המתסכלות וגם אלה מרוממות הרוח והמשמחות, שעוברות על כל מי שחווה מעבר משמעותי בחייו – וזה יכול להיות מעבר דירה, עיר, בית ספר או שכונה. כל המעברים הם קשים, גם למי שנשאר בבית והמציאות שלו משתנה במקביל. כילדה כזו, כאמא כזו וכאשת מקצוע – הצלחתי ליצוק את התוכן ולאפשר למאור, הגיבור של הספר, להביע את כל קשת הרגשות ושלל התרחישים שעוברים על כולם וללמוד מהניסוי והטעִייה שלו – כיצד להתמודד ולהתגבר."

 

 

הספרים האלו מוצאים דרכם החוצה מליבם של הסופרים, שלא פעם מעידים שבאופן הזה יוכלו לא רק להנחיל לקוראיהם ידע, ומנה של אסקפיזם, אלא גם לחבר אותם אליהם רגשית, לאפשר להם להבין שגם הם היו פעם ילדים ושבכל מקרה – המציאות תמיד מתעלה על עצמה.

"אנו מקבלים הרבה מאוד כתבי יד מסופרים צעירים וגם ותיקים", אומרת יעל שכנאי, מו"לית הוצאת הספרים רימונים – המתמחה בספרי איכות מקוריים ומתורגמים, "ולא אחת נכנס לסל השיקולים שלי, אם להוציא לאור ספר מסוים או שלא – הוא לא רק החיבור שיכול להיות לקורא לא רק עם הספר, העלילה והדמויות, אלא האם הקורא יוכל לחוש רגש כלשהו גם כלפי מי שעומד מאחורי היצירה. זה מעשיר את החוויה ומעניק לכל ספר ממד נוסף של איכות."

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

המלצות ספרים לחנוכה

מה חדש מה קורה? חג חנוכה אוטוטו מגיע! שימת ספרים לחג החנוכה בצירוף כמה טיפים בנושא קריאה, והרגלי קריאה של ילדים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!