מצב רגשי, תורשה, זיהום האויר, מערכת חיסונית חלשה - מהם הגורמים לאסטמה? וכיצד מתמודדים עם המחלה הלא פשוטה הזאת?

אסטמה בראי ההומאופתיה - חלק ב

בהמשך לכתבה הראשונה בסדרת הכתבות אסטמה בראי ההומאופתיה, בה הסברתי מהי אסטמה ולמה היא גורמת, הפעם אתייחס לגורמים לאסטמה עצמה.

 

אין ספק שכל קשת המחשבות רגשות ו/או תופעות פיזיות הנלוות לאסטמה, כמו גם האסטמה עצמה, יכולים לנבוע ממצב תורשתי מולד שנרכש יחד עם מערכת חיסון במצב מסוים מההורים או דודים או סבים. לאסטמה קיים הן בסיס גנטי והן תורשתי שעובר מדור לדור.

לכן יש חשיבות עליונה לנקות את הנטייה לאסטמה מהמערכת הפיזית והרגשית לפני למשל שנכנסים להריון ורוצים להביא ילד לעולם– פשוט כדי לא להוריש לו את הנטייה.

יש לציין שעישון בזמן הריון, פאסיבי ו/או אקטיבי, כולל עישון של סמים אפילו של חשיש וגראס שיש אמהות ו/או בני אדם שרגילים לצרוך בקבוע– גם הם יכולים להוות גורם מקדם להתפתחות היווצרות הנטייה לאסטמה.

 

עוד גורמים המעוררים התקף אסטמה

בהומאופתיה, כשמאתרים את הגורמים שמעוררים התקף, יש אפשרות לחזק את מערכת החיסון ספציפית באותן נקודות חולשה המעוררת התקף ובכך למנוע מהאדם את הצורך להיות רחוק מאותו גורם ולהימנע ממנו לאורך כל חייו או לפחד ממנו. לדוגמא:

* אלרגיות לחומרים שונים – ניתן לקדם את מערכת החיסון בצורה הומאופתית כך שאותם גורמים לא יהוו בעיה ולא יגרמו לאלרגיה ויגרמו היווצרות של אסטמה. גורמים כמו אבקנים של פרחים, אבק בבית, קרדית הבית, חיות חתול כלב ציפור, תרופות, מזון ומוצריו, סבון ומיני תמרוקים, בושם.

* מצבים סביבתיים – שינויים במצבי מזג אוויר או מזג אוויר מסוים, רגישות לברקים ורעמים, רגישות לקור ואור כימיקלים עימם באים במגע, חדר בו מעשנים או מי שרוכב על אופניים למשל ונחשף מקרוב לעשן וחומרי פסולת שפולטות המכוניות ישירות לריאות שלו.

* השפעות הורמונאליות – נשים שלוקחות הורמונים או נשים שזמן המחזור החודשי משפיע על התקפות האסטמה שלהן.

* מתחים – התרגשות, לחצים בעבודה לימודים מבחנים הורות, כלכלה. 

* מאמץ פיזי – פעילות קלה או בינונית. הליכה עליה במדרגות ריצה. 

* נטייה להתקרר ולהצטנן – נטייה לאסטמה להיווצר בהמשך לצינון.

* הפרשות של בעלי חיים – מי שבא עימם במגע, למשל ילדים שמשחקים בארגזי חול בהם חתולים כלבים עשו הפרשותיהם.

* מגע עם חתולים, כלבים או בעלי חיים כמו סוסים וציפורים – שיש להם ביצי תולעים שחודרים למערכת הפיזית של הילד דרך העברה שלהם מהיד של הילד שנגע בחיה אל הפה, ומשם תהליך דגירה פנימי והתרבות של הפרזיט שגורמת למצב אלרגני במערכת החיסון לחולשה פנימית כולל עקב הפרשות של הפרזיט עצמו אותו הוא וצאצאיו עושים בתוך הוגף של הילד או המבוגר, כל אלו יוצרים גירוי ודלקות במערכת.

* נטייה לעצירות – גם היא תגרום לאפשרות ללקות באסטמה ודלקות בריאות עקב ריבוי של רעלנים שמצטברים בגוף ולא יוצאים ומנוקזים החוצה.

* עובש – הצטברות של חשיפה מרובת שעות של הימצאות לצד אלרגן מסוים יכולה להניב תגובה מאוחרת עקב דלקת שתתפתח בפרק הזמן הזה.

* משקל יתר – גם יכול להוות גורם מגביר להיווצרות נטייה לאסטמה.

 

אם את/ה מצליחים לזהות מה מעורר את האסטמה, ומסוגלים לתאר את הגורם בצורה מדויקת בזמן התחקיר ההומאופתי – יש 95% שהמטפל יוכל בקלות יתר להתחקות אחר הרמדי המתאימה עבורך שתחזק את מערכת החיסון בדיוק באותן נקודות, ושנראה לאחר מספר טיפולים שינוי לטובה!

 

לכן, לפני תחילת תהליך הומאופתי רצוי לערוך ואפילו לרשום מעקב אחרי האסטמה ודרכי התנהגותה המיוחדים אצלך, גם בדיקות לקיום אלרגיה ובדיקות לגילוי רעלים בגוף הם בסיס טוב לדיוק במתן הרמדי ההומאופתי שתעזור לך לצאת מרשת התופעות שמלוות את האסטמה ובעקבות כך מהאסטמה עצמה.

 

שינויים במהלך האסטמה

לפעמים גם ברפואה רגילה וגם בהומאופתיה ניתן לראות שלאחר רגיעה לתקופה ארוכה האסטמה יכולה פתאום להופיע מחדש.

 

מצבים כאלו מיוחסים מבחינה הומאופתית למצבים בהם הילד או האדם נקלע למצוקה רגשית גדולה או מתח גדול במיוחד שעורר מחדש את הנטייה במידה והיא לא נעלמה לגמרי מהמערכת וההיעלמות שלה דיי טרייה, או אם הגוף חווה מצוקה קשה שגרמה להיחלשות מחדש ל מערכת החיסון, כמו גם מצבים בהם לא נשמרו ההוראות לאורך תקופה גם אחרי סיום התהליך ההומאופתי והמערכת של האדם נחלשה מהתקפה חוזרת של עודפי רעלים על המערכת.

 

לכן מבחינה הומאופתית רצוי תמיד להתמיד עוד קצת בתהליך ההומאופתי גם אחרי שנעלמו הסימפטומים, כדי לחזק את היתד של האיזון יותר עמוק לתוך המערכת. אפשרות נוספת היא לעשות הערכה מחודשת מה גרם להיחלשות ולהופעה המחודשת של האסטמה ולתת במידת הצורך רמדי הומאופתי מתאימה למצב או את הרמדי שהותאמה בתחילת התהליך אם היא תואמת לקשת התופעות שהתעוררו שוב, ולסיבות שגרמו לתופעה להופיע ולהתעורר לחיים מחדש.

 

מבחינה רפואית הסימנים העיקריים שאחריהם עוקבים הרופאים במצבים של התעוררות מחודשת של האסטמה הם:

* שיעול מלווה בקוצר נשימה שמעיר מתוך שינה.

* התקפת קוצר נשימה בזמן הקימה בבוקר.

* קוצר נשימה מכול מאמץ.

* פחד לבצע פעילות רגילה יומיומית והגבלה שלה.

 

חשוב לדעת, לכל מי שהתרגל לסבול מהתופעה ומהסימפטומים הנלווים לה, שלפעמים מתעוררים פחדים ותחושות קשות ולא נעימות לא רק במישור הפיזי אלא גם הנפשי.

 

הטיפול הרפואי שניתן לאסטמה

* שאיפת ונטולין ארובנט או בריקלין: מודיפיירים של לויקוטרינים מנטרלים פעולתה של הלויקוטרינים בעלי תפקדי בקידום הדלקת.

* תרופות נוגדות דלקת: קורטיקוסטרואידים מפחיתים דלקת, גורמים לתופעות לוואי דיכוי בלוטת יותרת הכליה, פטריות בעור, השמנה, אוסטואפרוזיס.

* סטרואידים בשאיפה בודיקורט, פליקסוטייד, מונטלוקאסט סינגולייר: מדכאים הפרשת היסטמין למי שסובל מאלרגיות.

* אגוניסטים לקולטני בטא-2 מעוררים פעילות סימפתטית מרחיבה את דרכי הנשימה בריאות. נלקחים בזמן התקף או לאחר פעילות גופנית.

* אגוניסטים לקולטני בטא בעלי טווח פעולה ארוך למצבים בינוניים וחמורים.

* אנטיכולינרגים מרפי שרירים, מונעי התכווצות בשרירים חלקים. 

* תרופות מפחיתות דלקות בסמפונות מורידות נפיחות ועודף רירית.

 

הטיפול האלטרנטיבי באסטמה כולל:

* תהליך הומאופתי אישי על פי מכלול התופעות באדם או בילד.

* השלמות תזונתיות – שמן דגים (אומגה6-9 3), מוריד רמת הדלקתיות בגוף ומרחיבות את דרכי הנשימה.

* תוספות מינראלים על פי הצורך רצוי על פי בדיקת חסרים.

* תוספות ויטמינים גם הם על פי בדיקת חסרים בדרך כלל קשת ויטמין B עוזרת.

* תוספת ויטמין C מחזק את מערכת החיסון ואינו מצטבר בגוף עודפים יוצאים בשתן, הוויטמין C מפחית עוויתות בסמפונות.

* המנעות ממזונות מעוררי אלרגיה חומרי טעם שימור ריח צבע. עודף מלח סוכר. מוצרי חלב פרה גורמים להיווצרות עודף ליחה ומוקוס במערכת בדרכי האוויר. כמו גם מוצרים כמו קמח מחיטה רגילה גם רגישות לגלוטן באנשים מסוימים יכולה לעורר נטייה אסטמטית.  

 

 

כהומאופתית, אני עדה למצבים רבים של תיקון מלא של האסטמה בעור ובריאות בילדים או מבוגרים באמצעות ההליך ההומאופתי.

 

יש לציין שההליך ההומאופתי אינו מונע מהילד או המבוגר להשתמש בוונטלין או משאף בזמן הצורך, אך לאורך התהליך הצורך במשאף פוחת לאט ובהדרגה עד שנעלם בכלל. ביחד עם זאת, הפחתת תרופות תיעשה בהשגחה צמודה בלבד של הרופא המטפל ולא על דעת החולה עצמו קרובי משפחתו או מטפל בתחום הרפואה האלטרנטיבית. 

 

 

על הכותבת:
אדית דניאל
דוקטור ברפואה משלימה
 ND. DAM. PhD. הומאופתיה ונטורופתיה, תזונה וניקוי רעלים
מפתחת שיטת ניקוי התאים והפסיכו – הומאופתיה
להתקשרות 03-5165923, 077-9613596 dita10000@gmail.com

אין בכתוב לעיל משום המלצה או התוויה רפואית או אבחון או טיפול או תחליף לטיפול רפואי משום סוג. בכל מצב ובו חשד למחלה מכל סוג יש לגשת ולקבל חוות דעת רפואית מרופא המשפחה בקופת החולים או בבית החולים.

 


עוד באותו נושא

הילד נחבל בעין – מה עושים?

ילדים בכל גיל נמצאים בסיכון לפציעות בעיניים, שהן אמנם שכיחות אך תמיד מעוררות דאגה עקב המיקום הרגיש. איך נזהרים וכיצד מטפלים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!