אסטמה, אסתמה, גנחת הסמפונות וקצרת הנשימה כולם שמות לאותה מחלה הנקראת על שם המונח אסתמה - קושי בנשימה או נשימה כבדה, ביוונית.

אסטמה בראי ההומאופתיה - חלק א

באסטמה, דלקת שתוקפת את הסמפונות מערימה קשיים על כניסת האוויר לריאות ועל יציאתו. המחלה היא לרוב כרונית והתקפית, תוקפת את האדם כשחסימות שנוצרות במעברי האוויר גורמים לתחושת חנק.

 

באסטמה מיוצר הריר שקיים בגוף בצורה מוגברת– הוא מופרש ביתר באזור הריאות וגורם לחסימה של קנה הנשימה. מצב זה גורם לנשימה קשה, קושי בהוצאת או הכנסת אויר, צפצופים, שיעול וסיבולת לב ריאה נמוכים. עוד תסמינים שמלווים את התופעה הם שיעול טורדני, מועקה בחזה, שיעול בלתי פוסק, קושי בדיבור, נשימה מהירה ונשימה קשה מלווה במאמץ רב.

 

אסטמה היא מחלה שגורמת לתמותה

בשנים האחרונות רמת התמותה מאסטמה במגמת בעליה. אלרגיה היא הגורם הראשוני להתפתחות המחלה ומערכת חיסון חלשה באזור הריאות. גם אוויר מזוהם בעיר, חיסונים שניתנים בילדות ומזון מסוים כולם יכולים לגרום למחלה, כשנטייה תורשתית מגבירה את הסיכוי לחלות בה. 

 

שכיחות המחלה בילדים היא כ- 14%

שילוב הגורמים התורשתיים, התזונתיים והסביבתיים, עם נטיות נפשיות ופסיכוסומאטית וחולשה של מערכת החיסון, כולם יחד יתנו מצע נוח להתפתחות המחלה.

שלא כמו המקובל לחשוב ברפואה, שהאסטמה הנה תוצר דלקתי בלבד בריאות, בהומאופתיה מכירים בעובדות שמצביעות על הקשר ההדוק והנסיבתי המובהק בין מתחים מסוגים שונים, טראומות, פגיעות רגשיות ונפשיות במיוחד סביב נושא של הקשר בין הורים וילדים או הורים להוריהם הבוגרים, פחד ממוות של ההורים פחדי נטישה או איום בנטישה, פחד מאבוד אב או אם כתוצאה ממחלה או תאונה, גירושים.

 

אבחון האסטמה נעשה על ידי בחינת תפקוד הריאה באמצעות שאיפת חומר הנקרא מטכולין שגורם להתכווצות הריאות, ואפשרות בחינה נוספת היא לאחר מאמץ אם חלה נסיגה של 25% בתפקודי הריאה זה מראה על קיומה של אסטמה.

 

סימפטומים שמצביעים על התפתחות אסטמה:

* התקפים נשנים בעלי אופי של קוצר נשימה

* שיעול והפרשת ליחה עודפת ורירית דביקה סמיכה ולפעמים מסריחה

* נשיפה ארוכה מלווה בצפצופים רבים

* שיעול טורדני בלילה שמעיר משינה או אחרי מאמץ אפילו פשוט כמו הליכה, עליה או ירידה במדרגות

* רמה גבוהה של איאוזינופילים בדם, ו IgE בדם

* אלרגיה למזון ו/או אלרגיה ממרכיבים הקיימים באוויר ונשאפים לתוך הריאות כמו קרדית האבק

* דלקת בקנה הנשימה

 

על פי חוקי ההומאופתיה כל אדם או ילד שסובל מאסטמה, כאשר חוקרים ניתן למצוא אצלו קשת סימפטומים שונה ומיוחדת שמצביעה על המיוחדות שלו כאדם, החל בשעות ההתקפים, אורכם והסימפטומים הפיזיים הנלווים, וכלה בהתנהגות המלווה את ההתקף כמו רגשות מיוחדים או מחשבות מיוחדות הסובבות סביב המחלה, והנה כמה דוגמאות:

* יש אנשים שלאסטמה שלהם תתלווה התנהגות היסטרית, אם אותו אדם סובל מהתנהגות היסטרית סביב ההתקפה או באופן כללי הוא טיפוס היסטרי חשוב יהיה להבין ממנו בצורה מדויקת איזה קשת של מחשבות או רגשות מדויקים סובבים את ההתקפה האסטמטית ואת חייו סביבי המחלה.

* יש אנשים שלאסטמה שלהם תתלווה התנהגות דיכאונית, גם כאן חשוב לחקור ולדעת במדויק איזה קשת מחשבות ורגשות דיכאוניים מלווים את החיים שלהם ואת המחלה. האם אלה מחשבות של דיכאון עמוק שיכול להוביל אך לרצון למות למשל או שאלה מחשבות דיכאוניות שעוברות מיד אחרי ההתקפה, או אולי הן מופיעות בין ההתקפות– מה בדיוק חושב ומרגיש האדם תוך כדי הדיכאון כי גם בתוך הדיכאון יש אלפי סוגי מחשבות שונות שיכולות להיות חלק מקשת המחשבות של אותו אדם-ולכול אחד ואחד יהיו מחשבות אחרות דיכאוניות.

* יש אנשים שלאסטמה שלהם תתלווה התנהגות חרדתית, ואז המטרה תהיה לגלות איזה סוגי מחשבות חרדה עוברות להם בתודעה בזמן התקפה או בין ההתקפות, האם הם פוחדים ממוות פתאומי או אולי פוחדים בכלל מה יקרה לילדים שלהם אם הם ימותו, אולי הם פוחדים מהכאב של המוות, או אולי מהמוגבלות שיכולה להיגרם להם ומהתלות אם ההתקפה תגרום לכך שהמוח לא יקבל חמצן למספר דקות והם יישארו במצב של חוסר הכרה מתמיד.

 

כפי שניתן לראות, כל מחשבה רגש והתנהגות תוביל למתן של רמדי הומאופתי שונה בתכלית, וכך התהליך כולו אינו מכוון לאסטמה שהיא סימפטום אלא לאלמנט החבוי מאחורי האסטמה שגורם ומעורר את האסטמה. לאותו גורם שתומך בהיווצרות והישארות האסטמה בתוך המערכת.

 

כך שחיזוק מערכת החיסון מבחינה הומאופתית תעבוד על שני מישורים שנתמכים ותלויים לחלוטין אחד על השני- אחד המישור של הנשמה הרוח ההתנהגות הרגש והמחשבה, והשני המישור הפיזי לחזק את המערכת למשל מרגישות לקור או רגישות למזון מסוים או קרדית האבק שיכולים להוות גורמים משלהבים את המחלה ברובד הפיזי. 

 

 

לכן, בהגיעך לטיפול הומאופתי, יש למטפל צורך לעקוב בצורה מדויקת אחרי כל קשת התופעות המלוות ספציפית אותך ואת האסטמה שלך בכל תחומי החיים. כל תופעה המלווה את האסטמה וכל סימפטום מיוחד השייך רק לך יעזרו למקד את התהליך, כי האסטמה שלך היא בעצמה סימפטום של מצוקה עמוקה יותר המיוחדת רק לך ומסתתרת בתוך האני שלך ואת אותה תופעה נסתרת צריך לתקן ולנקות מהמערכת.

 

 

על הכותבת:
אדית דניאל
דוקטור ברפואה משלימה
 ND. DAM. PhD. הומאופתיה ונטורופתיה, תזונה וניקוי רעלים
מפתחת שיטת ניקוי התאים והפסיכו – הומאופתיה
להתקשרות  03-5165923  077-9613596 dita10000@gmail.com

אין בכתוב לעיל משום המלצה או התוויה רפואית או אבחון או טיפול או תחליף לטיפול רפואי משום סוג. בכל מצב ובו חשד למחלה מכל סוג יש לגשת ולקבל חוות דעת רפואית מרופא המשפחה בקופת החולים או בבית החולים.

 


עוד באותו נושא

10 טיפים לקניית נעלי ילדים

האתגר המורכב של בחירת נעליים לילדינו מחייב הקפדה יתרה, היות והתפתחות תקינה של כף הרגל, משפיעה על הגוף כולו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!