כתמים, פצעונים, עור רגיש - מהן התופעות שמשפיעות על עור הפנים במהלך ההריון ולאחר הלידה ואיך אפשר לטפל בהן?

שמירה על העור בזמן ההריון

תקופת ההריון מלווה בשינויים הורמונליים כה רבים שמשפיעים על כל אספקט בגוף, משיער דרך משקל ועד העור. ומכיוון שהפנים הן החשופות ביותר, בטח בשילוב ההורמונים, לכן הן מושפעות בתקופה זו מתופעות לוואי פחות נעימות שחלקן עוברות עם הזמן וחלקן נשארות לאורך זמן.

 

מהן התופעות שמשפיעות על עור הפנים במהלך ההריון (ולאחר הלידה) ואיך אפשר לטפל בהן?

 

ישנה חשיבות גדולה להקפדה על שגרת טיפוח יום יומית כזו שתאפשר למנוע את רוב התופעות או להפחית מחומרתן, וכמובן לטפל כמה שניתן במהלך ההריון ולאחריו.

 

מה התופעה? כתמי עור

נשים רבות סובלות מהופעתם של כתמי עור חומים ללא קשר להריון אלא רק מהחשיפה הלא מוגנת לשמש, אך בזמן הריון, השינויים ההורמונליים שהגוף עובר, עלולים לגרום לפיגמנטציה שנקראת פיגמנטציה הורמונלית - כתמי עור חומים שיכולים להופיע באזורים מסוים של הפנים כגון המצח, הלחיים והשפם, ולפעמים היא מופיעה בכל הפנים בצורת פרפר.

איך מטפלים?

כמה שפחות חשיפה לשמש ואם חשיפה- וזה כולל גם טיול קצר בחוץ- קרם הגנה באופן קבוע. יש לא מעט קרמים ואפילו מייקאפ בהם יש מקדמי הגנה וחשוב להשתמש בהם כל השנה. חשוב גם לוודא שמדובר בתכשירים שמתאימים לסוג העור וגם למצבו (רוב המוחלט של נשות ישראל סובלות מעור מיובש), ולא למרוח כל תכשיר.

חשוב מאוד לא להתפתות להשתמש בכל מיני קרמים ותכשירים המוצעים ברשת ומבטיחים העלמת כתמים- ובאופן כללי לא לטפל ללא התייעצות עם קוסמטיקאית או רופא.

 

מה התופעה? פצעונים

תקופת ההיריון מאופיינת בשינויים הורמונליים הגורמים לא מעט שינויים במראה העור, במרקם וגם ברגישות שלו. פצעים בעור הפנים, בגב, בחזה, בישבן הינם רק חלק מהתופעות הנפוצות במהלך ההריון ולרוב הן חולפות לאחר הלידה, אם לא כבר אחרי השליש השני של ההיריון.

איך מטפלים?

יש להקפיד על ניקוי עדין של העור. יש לזכור כי ניקוי יתר לא ימנע הפרשת סבום (שומן) מבלוטת החלב ואף יכול להחמיר את המצב. שימוש בערב בסבון ניקוי עדין, יסיר את השומן העל עורי. תכשיר בעל ריכוז נמוך של חומצה סליצילית לשימוש פעמיים עד 3 בשבוע, יעזור לשמירה על מראה נקי של העור.

כמו כן, יש להשתמש בתכשירי לחות המותאמים לא רק לסוג העור אלא גם למצב העור הנוכחי- גם פה לא כדאי לרכוש תכשיר ללא התייעצות מוקדמת.

יש להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת ובנוסף שתיית מים תסייע רבות בשמירה על עור הפנים ולכן מומלץ בהריון באופן כללי להפחית בצריכה של משקאות אחרים בעיקר ממותקים ומוגזים ולשתות כמה שיותר מים.

 

מה התופעה? עור רגיש

העור כולו הופך לרגיש יותר בתקופת ההריון ועור הפנים בפרט. נשים רבות חוות גירודים באזורים שונים בגוף ובעור הפנים, בעיקר רגישות יתר ותגובות שונות לתכשירים שלא חוו קודם, גם אם זה תכשיר שהשתמשו בו באופן קבוע לפני ההריון.

איך מטפלים?

חשוב לשמור על שגרת ניקוי יומיומית לפנים ויש להשתמש בתכשירים עדינים מאוד מחשש לגרימת סטרס לעור (פריחה, אדמומיות, פצעים וכו‘). ניתן לעבור טיפולי שיקום והרגעה אצל קוסמטיקאית עם ניסיון בסוג ומצב עור כזה.

 

 

על הכותבת:
דליה מקס- עובדיה
קוסמטיקאית PME DMD
קליניקה לקוסמטיקה מתקדמת
https://www.facebook.com/deliamaxyourself/

 


עוד באותו נושא

ייעוץ זוגי לפני בוא הילדים - למה זה חשוב?

לפני שמחליטים להביא יחד ילד לעולם, זהו הזמן המתאים לשאול את עצמכם האם אתם מרוצים מהתקשורת ביניכם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!