הבריונות ברשת הפכה להיות תופעה נפוצה. באינטרנט הילדים חשופים להשמצות, הפחדות ואף הטרדות. איך נוכל לדעת האם ילדנו נחשף לפגיעה כזו?

בריונות ברשת – כיצד נזהה אם הילד נחשף לפגיעה באינטרנט?

הבריונות ברשת הפכה להיות תופעה נפוצה. הקלות בה האצבע יכולה להיות מהירה על המקלדת ולגרום לפגיעה ועוגמת נפש היא מטרידה. לצערנו, דרך האינטרנט קל לבצע פעולות פוגעניות וקל היום להעביר את האלימות מהכיתה לתוך העולם הוירטואלי וחזרה לעולם האמיתי בעוצמה גדולה יותר.

 

ברשת האינטרנט הילדים שלנו חשופים להשמצות, הפחדות ואף הטרדות. הבריונות יכולה להתבצע בכל אחת מהמדיות הדיגיטליות, בפייסבוק היא יכולה להתבטא על ידי כתיבת פוסטים, העלאת תמונות מביכות, כתיבת תגובות פוגעניות, חרם, לייקים ועוד, בווטסאפ ילדים יכולים לפתוח קבוצות ולא להכניס ילד מהכיתה ואז לכתוב עליו דברים ולרקום פעולות נגדו, כמו כן ילדים יכולים לצלם ילד בוידאו ולשתף ללא ידיעתו. ברשת האינסטגרם הפופולרית בקרב בני נוער, ופחות מוכרת אצל ההורים שלהם, הילדים יכולים להעלות תמונות וגם וידאו מביך, ליצור פרופילים מזוייפים של הילד בכיתה ועוד.

 

איך אנחנו כהורים יכולים לזהות מצב בו ילדנו נחשף לפגיעה כזו?

באופן כללי, כדאי להיות בתקשורת טובה עם ילדכם בצורה שוטפת, להכיר את החברים שלו, לדעת מי מלמד אותו ומה הוא לומד, להכיר ולעודד טיפוח תחביבים ויצירת חברויות גם מחוץ לבית הספר. כדאי להכיר מה הילד עושה בשגרת היומיום ועם מי הוא מסתובב ולהיות בשיח פתוח וכל הזמן להיות ערניים ולשים לב אם יש שינויים.

 

שינויים בדפוסי התנהגות: בדקו האם הילד ישן כמו שצריך, האם השתנו בצורה קיצונית הרגלי האכילה שלו, ממעט לצאת מהבית או אפילו לא רוצה ללכת לבית הספר בתירוצים שונים.

 

אני והחבר‘ה: האם אתם יודעים מי החברים של הילד, כיצד מתנהגים אליו בכיתה, האם יש לו חברים קרובים. הרבה פעמים הפגיעה מגיעה מהכיתה, חרם, העברת תמונות ללא רשות, הקמת קבוצה ללא הילד ודיבורים עליו מאחורי הגב, הקנטות ואף תכנון פעולות נגד.

 

מצבי רוח: הילד מתרגז בקלות, חסר שקט, מגיב בתוקפנות, עצוב, בוכה, שותק יותר מהרגיל.

 

אם נראה שהילד נפגע – מה עושים?

אם אתם חושבים שמשהו לא טוב קורה לילד שלכם, חושדים שהוא נפגע, כדאי לכם לברר בעדינות, כאן חשוב לא רק לברר את האמת, אלא חשוב לדבר עם הילד בצורה כזו שלא תלחיץ אותו. שאלו אותו מה שלומו, האם היה אירוע בזמן האחרון שהלחיץ אותו, שהרגיש בו לא נוח, שבלבל אותו. שאלו אותו באיזה קבוצות הוא נמצא בווטסאפ, באלו אתרים הוא ביקר, ונסו לבדוק מאיפה התחילה ההתרחשות הלא נעימה.

 

חשוב מאוד להביע אמון בילד, להראות לו שהוא לא לבד, לתמוך בו. אם המקרה קרה בבית הספר, חשוב להעביר לבית הספר ולמורים את המידע הזה על מנת שיוכלו לטפל בדבר מהשורש. חשוב גם להתייעץ בדבר טיפול בילד.

 

כדאי לזכור, שרשת האינטרנט היא כמו גן משחקים, אי אפשר למנוע מהילד לחלוטין לא להיות שם, אך כדאי להשגיח עליו כדי שלא יפגע.

 

 

על הכותבת:
שרון גרוס,
מכותבות ההצגה "אנימות" שעוסקת באלימות ברשת
בעלת תיאטרון יוצרים לנוער
לפרטים על ההצגה והתיאטרון  https://www.yotzrimtheater.com

 


עוד באותו נושא

טילים ופעילות גופנית

התחושה ש"עוד מעט זה ייגמר" גורמת לאנשים להישאר יותר סגורים בבית, קרוב למרחב המוגן, למפלס המתח לעלות ללא יכולת להתאוורר. אז למה חשוב לעשות פעילות גופנית דווקא בתקופת מלחמה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!