כחוג להורה ולתינוק, כדרך להקל על העולל בתקופת הגזים או כפינוק – אין הורה אחרי לידה שאינו מכיר את המושג "עיסוי תינוקות". אבל מאיפה בעצם זה הגיע ומהם היתרונות?

13 עובדות שלא ידעתם על עיסוי תינוקות

כל הורה אחרי לידה מכיר את המושג "עיסוי תינוקות", בין אם כחוג בחופשת הלידה, כדרך להקל על התינוק בתקופת הגזים והצינון או כזמן איכות משותף. ולא סתם מהללים ומשבחים את נפלאות העיסוי לתינוקות (ועיסוי בכלל).

 

הנה 13 דברים שחשוב לדעת על עיסוי תינוקות

1. עיסוי תינוקות הינו מסורת עתיקה ומהווה חלק משגרת הטיפול היום יומית בתינוק בארצות שונות ותרבויות כאלו ואחרות בכל רחבי העולם.

 

2. שלא כמו עיסוי אצל מבוגרים- המטרה בעיסוי תינוקות אינה לשחרר את המתחים ואת השרירים, אלא לייצר קרבה ולחזק את הקשר בין ההורה לתינוק ולהשרות עליו ביטחון.

 

3. את רוב התנועות של העיסוי ההורים מבצעים באופן אינטואיטיבי. בנוסף למה שבא טבעי- מומלץ ללמוד טכניקות עיסוי שונות, לשמור על רצף תנועות קבועות וקצב קבוע וגם לשמור על קשר עין התינוק לאורך העיסוי לדבר אליו ולשיר לו.

 

4. לעיסוי יתרונות רבים – הוא מקרב בין התינוק להורה, תורם להרגעת התינוק, ממריץ את מחזור הדם, מחזק את המערכת החיסונית ומסייע לתינוק להכיר יותר טוב את חלקי גופו וגבולותיו. גם ההורה לומד להכיר את תינוקו- מה נעים לו ומה מרגיע אותו, ולהירגע ביחד איתו בחוויה נעימה עבור שני הצדדים.

 

5. עיסוי מתאים מכל גיל! מהרגע שהתינוק מחוץ לרחם המגע הוא חשוב ביותר, ואין גיל מאוחר מדי לעיסוי. ילד שהתרגל לעיסוי בתור תינוק ייהנה ממנו גם בגילאים מאוחרים יותר ואף יבקש אותו בעצמו.

 

6. עיסוי הוא אמנם לא טיפול רפואי אך הוא בהחלט יכול לסייע בטיפול בתופעות שכיחות אצל תינוקות-כאבי בטן, קוליק, הקלה על הנשימה וצינון וכניסה לשינה רגועה ונינוחה.

 

7. בכדי ליצור סביבה אידיאלית לעיסוי מומלץ להפחית את הגירויים הסביבתיים. להשמיע מוזיקה נעימה ורגועה ולא להשתמש בריחות נוספים חוץ מהריח הטבעי של ההורה והתינוק. יש להשתמש בשמן טבעי איכותי ונקי שמותאם לעור התינוק, ולבצע את העיסוי בסביבה חמימה על משטח קשיח ובטיחותי.

 

8. את העיסוי מומלץ לבצע כאשר התינוק רגוע ומשתף פעולה ויכול ליהנות מהפעילות- כמו לדוגמא לאחר מקלחת או בבוקר בהחלפת בגדים. כדאי לשמור על זמן קבוע לפעילות העיסוי בכדי שהתינוק יזהה את הסימנים המקדימים ויצפה לכך.

 

9. חשוב להיות קשובים לתינוק במהלך העיסוי- לדבר אליו, לשיר לו ולשמור על קשר עין. לבקש ממנו רשות לגעת ולהתחיל במגע עדין תוך כדי הסבר באיזה איזור בגוף אתם נוגעים ומה אתם עושים.

 

10. אחת השאלות הנפוצות היא אם כדאי לעסות לפני או אחרי האמבטיה. והתשובה היא שאפשר גם וגם. אם מדובר בתינוק רגוע, אפשר לבצע עיסוי, מקלחת חמימה ולהכניס למיטה לשנת לילה. במידה והמקלחת מעוררת- לאחריה אפשר לבצע עיסוי שנועד להרגעה והכנסה קלה ונעימה לשנת לילה.

 

11. מכיוון שבעיסוי תינוקות על התינוק להיות ערום, חשוב לשמור על טמפרטורת החדר בין 22-24 מעלות. דאגו לחמם את החדר בחורף ולקרר את החדר בקיץ אבל לא יתר על המידה.

 

12. התינוק מזהה את קולה של אימו עוד מהרחם ולכן במידה והאם היא זו שמעסה- חשוב שתדבר אליו על מנת שירגיש בטוח ובסביבה מוכרת. במידה והאב הוא זה שמעסה- יש לדבר ברוגע ובעדינות ולגרום לתינוק להתחבר ולהתוודע אלייך ואל קולך.

 

13. הסתיים העיסוי? לטפו את התינוק, הלבישו אותו באיטיות, סיימו את העיסוי ברוגע והוציאו אותו מהפעילות בשלווה ולא בבת אחת בחיבוק ותודה.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
מלכה בונקר,
מלווה ומדריכה משפחות אחרי לידה
כותבת יומן חופשת הלידה "חופשה בחיתולים"
https://bit.ly/2L2TZD5

 


עוד באותו נושא

למה זקוק התינוק?

למה זקוק הרך הנולד בחודשיו הראשונים מחוץ לרחם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!