איזה הורה אינו חולם על ילדים שכל ערב מיד אחרי המקלחות רצים לאכול, לקרוא קצת במיטה, מכבים אורות ושוכבים לישון? אולי תופתעו, אבל זה לא חייב להיות חלום – כך תגרמו לזה לקרות!

זמן שינה

בשבוע שעבר דיברנו על סיום זמן המשחקים והמעבר למקלחות (קראו כאן). כעת, כשהגענו לזמן השינה, נדון בנושא מכמה היבטים שונים.

 

כדאי לעשות סדר קבוע, בו בשעה מסויימת בכל ערב מסדרים את הבית, אוכלים, מתקלחים, יש זמן למשחק עם ההורה למי שסיים את הכל ומגיע זמן הסיפור לפני השינה. עשו תורנות סיפור- בכל יום ילד אחר בוחר סיפור ויושבים כולם על המיטה שלו לשמוע את הסיפור שבחר. לא לשכוח לסיים עם חיבוק ונשיקה.

 

בסיום הסיפור, הילד לא יוצא מהמיטה, לא הולך לשתות או לשירותים. צריך לעשות הכל לפני זה. אם הילדים מתקשים לישון מיד ורוצים לדבר זה עם זה – אפשרו שיח של כמה דקות ידועות מראש ועצרו זאת כשנגמר הזמן. במידה והילדים יוצאים, מחזירים אותם למיטה עם כמה שפחות הסברים.

 

ילדים רבים יוצאים מהמיטה בעקבות חוסר בתשומת לב הורית או בהרגלי שינה נכונים.

 

חוסר בתשומת לב הורית: ההורה ממהר לסיים כבר את סדר הערב, בוחר סיפור מהר אם בכלל ולילד קשה לעבור ממצב של ערות למצב השינה. לכן הדקות האלה של הסיפור והחיבוק חשובות דווקא כדי למנוע יציאות מהמיטה.

 

חוסר בהרגלי שינה: לילד פשוט חסר ההרגל הזה של ללכת לישון בזמן וכמו שצריך, הוא התרגל שמותר לצאת, שאין באמת חוק כזה בבית שאומר שאסור לצאת אלא בסוף הילד מחליט אם הוא הולך לישון ומתי. לכן, פשוט צריך ללמד את הילד מחדש את ההרגל הזה של הליכה לישון.

אם לא הסתדרתם בזמן אמת, שבו עם הילדים לשיחה בארוחת הערב וספרו להם על ההרגל החדש שאתם מכניסים הביתה. אפשר בהחלט לתת להם צ‘ופר בבוקר למי שהצליח להירדם יפה ולא לקום.

 

ילדים שעוברים מלול למיטת מעבר: צריך להקנות להם את ההרגלים האלה מתחלה. מהיום שהם יכולים לצאת לבד מהמיטה. אם תהיו עקביים ותכניסו את הילד בכל פעם שהוא יוצא חזרה למיטה, מהר מאוד הילד יבין שאלה הכללים החדשים והוא יפסיק עם העניין.

 

זמן השינה הוא זמן להירגע. חשוב מאוד לא לעשות שיחות הסברים על מעשים לא טובים שנעשו היום, הטפות מוסר או דברים לשיפור. הזמן הזה שלפני השינה מיועד לזמן של רגיעה, מחשבות טובות והמון גילויי אהבה! להיפך, ניתן לומר לכל אחד איזה דבר טוב הוא עשה היום, וגם כל אח יכול לומר לאח אחר.

 

ילדים שחולמים חלומות רעים בלילה ועוברים לישון עם ההורים: מומלץ שאתם תלכו לשבת עם הילד במיטתו, על מנת לשדר לו שאתם סומכים עליו ושאין באמת ממה לפחד. חיבוק הדב הזה של גוננות יתר אולי עוזר בהתחלה אבל בסוף הוא מעביר את המסר שהילד לא יכול להסתדר לבד. לכן שבו איתו בחדר, הביאו לו כוס מים וחיבוק, אם אפשר אפשרו לו לספר את החלום שלו. לאחר מכן אמרו לילה טוב ושיקרא לכם אם הוא חולם שוב חלום רע. אפשר גם להשאיר לו פנס אם הוא רואה צללים מפחידים. העיקר שלא תשברו את הכלל הזה בעצמכם, ושהילד יישן במיטה שלו מההתחלה ועד סוף הלילה.

 

 

לילה טוב וחלומות פז!

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ,
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
הצטרפו אלי בפייסבוק: רעות פרץ - הנחית הורים אישית וקבוצתית

 


עוד באותו נושא

רק עוד סיפור ולילה טוב...

חשוב לדעת שקריאת הספר כטקס קבוע לפני השינה חשובה אף בביסוס עולמו הרגשי של הילד.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!