הורים רבים מתוסכלים נוכח ילד בעל קושי בויסות חושי, אינם יודעים לאבחן ויסות חושי או איך להתמודד עם הקושי. אז בואו נעשה קצת סדר...

ויסות חושי - להתמודד עם הקושי

נתחיל בכך שלכולנו יש ויסות חושי, אבל יש כאלה שיש להם קושי בויסות חושי. בעיקר ילדים, וזה יכול להיות בכמה רמות קושי שונות. הדבר הנו בר טיפול אם מתמידים ובעיקר- מבינים.

אז בואו נעשה קצת סדר...

 

לכולנו יש מערכות של קליטת חושים- ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש. כמו כן יש את מערכת שיווי המשקל שמשפיעה על המתח של השרירים שלנו וגם את המערכת של התחושה העמוקה שמספקת לנו את המידע לגבי המיקום שלנו ביחס למרחב.

 

כאשר תהליך הויסות החושי עובד בצורה תקינה- אנחנו קולטים גירוי חיצוני, מעבדים אותו ואז משתמשים בנתונים שהתקבלו בכדי להסתגל לסביבה ולהגיב בהתאם.

כאשר יש קושי בויסות של החושים- לא נצליח להתעלם או להפריד בין רעשים, לגעת במרקמים מסוימים או אפילו ליהנות ממדע אוהב וחיבוק. העניין הוא שהמוח מעביר מידע חצי מעובד או שגוי הלאה ומערכות הגוף מגיבות בהתאם- ולכן ילדים החווים קושי בויסות חושי יתקשו לתפקד ביום יום בגלל התחושות השונות.

 

לדוגמא, הפתק בחולצה שמציק וצריך לגזור אותו בכל הבגדים, התפר בגרביים שלא נעים להם עד כדי כך שיעדיפו ללכת יחפים.

 

זה יכול גם להתבטא בהימנעות ממרקמים כמו דשא וחול, קודי במקלחת בגלל התחושה של זרם המים, סירוב למאכלים שונים בכלל המרקם שלהם, ואלו רק דוגמאות מעטות.

 

נכון, זה יכול לשגע שהילד לא מוכן ללבוש אף בגד בבוקר וכבר ממהרים, שצריך תמיד להכין את אותו אוכל כי הוא לא אוהב לנסות דברים חדשים, ושלפעמים הוא יקפוץ מנגיעה רכה או יחבק חזק בשביל התחושה.

 

אבל הדבר הכי חשוב זה להבין שיש קושי, ולבדוק באיזו רמה הוא.

יש ילדים שחווים קושי מינימליסטי ויש כאלה שממש יחוו קושי של תפקוד ביום יום עקב כך.

 

אחרי שהבנתם שיש קושי- צריך לטפל!

מעבר לטיפולים חיצוניים של ריפוי בעיסוק, ריפוי באומנות ואפילו ספורט טיפולי- יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם בבית, ושיקלו על כולם את החיים.

 

1. להבין שיש קושי אמיתי

הם לא מחפשים סיבה להתעכב בבוקר ולא עושים לכם בכוונה בארוחת הצהריים. באמת שפחות נעים להם והתחושה שלהם לא מווסתת כך שמה שמרגיש לכם חלש ירגיש להם חזק, מה שמרגיש לכם חמים ירגיש להם חם וכדומה. הכי חשוב זה להבין שבאמת קשה להם ולהבין אם יש להם חוסר בתחושה או יותר מדי תחושה . לעיתים זה גם יכול להיות שונה במספר מערכות שונות במקביל.

 

2. אל תתעקשו איתם.

אם הם לא רוצים לאכול מאכל מסוים- לא חובה. אם הם מעדיפים לא לשבת על הדשא, לא צריך. מה שלא חובה- לא חובה ואין שום סיבה לחייב ולהכריח או לכעוס. אפשר להושיב על שמיכה ולתת להם לגעת בדשא בהדרגה, להציע להם לנסות אוכל במרקם שונה- אבל לא להתעקש.

 

3. חשפו אותם למרקמים שונים- בהדרגה ובהדרכה.

שוב, בלי להכריח ובלי להתעקש. אבל תנו להם להרגיש מרקמים אחרים ולהחליט מה נעים להם ומה לא. עשו זאת בהדרגה ודרך משחקים- צבעים, פלסטלינה, ליים, חול קינטי- כל אלו יכולים לסייע רבות.

 

4. עשו דברים בהדרגה- לפעמים החשיפה ההדרגתית עוזרת.

לדוגמא במקלחת- הפעילו את המים על זרם חלש והרטיבו את חלקי הגוף לאט לאט. השתמשו בספוגים ובליפות במרקמים שונים, בסבונים ובמרככים שונים, במסרק ומשחקים- העבירו על הגוף שלהם ותנו להם להתנסות. גם בעיסוי אחרי מקלחת עם שמן מתאים או קרם, עסו חלקים בגוף ונגעו לאט עם הידיים, עם פריטים אחרים- בדקו איתם מה נעים להם ומה לא ולאט לאט חשפו למגע שונה.

 

5. ערכו קניות ביחד

ברגע שהם כבר גדלים ויכולים להסביר אל תרכשו להם בגדים. לכו איתם ותמדדו בחנות ותנו להם להתהלך עם הבגד ולהחליט אם נוח להם. בדקו שוב בבית, ארגנו להם את הבגדים בצורה מסודרת, חולצות בלי פתקים, גרביים בלי תפרים, תנו להם ללבוש ארוך גם אם חם בחוץ וקחו תמיד בגדים להחלפה.

 

6. הימנעו מריבים

נכון זה מתסכל ומעצבן ולפעמים ממש מציק. אבל להם זה הרבה יותק קשה ומתסכל ומעצבן ומציק. אז תבינו אותם קודם ואל תכעסו אם הם חייבים לגעת בכל דבר או לבדוק לפני שאוכלים.

 

 

וזכרו, קושי בויסות חושי יכול ממש להפריע לתפקוד היום יומי ולכן חייבים לקבל הדרכה כיצד להתמודד עם הקושי של הילד ובמקביל לקבל טיפול בילד.

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
חן קרופניק, אמא מיוחדת
 https://habayit1.wixsite.com/specialmum

 


עוד באותו נושא

שיקוי מי מלח להקלה על דלקת גרון או פצע בפה

מקורו של שיקוי מי מלח עוד משחר ההיסטוריה של תרופות הסבתא והוא היה מאוד פופולארי ברפואה העממית, הוא ידוע כמקל בעיקר על תופעות של דלקת בגרון, פצעים בפה ובלשון, דלקת חניכיים. לשיקוי מי מלח מיוחסות סגולות של חיטוי השקדים והפחתת נפיחות בגרון, מטפל נקודתית בפצעי פה ומשרה הקלה. משכך כאבי גרון ומגן על בריאות הפה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!