ברובן המכריע של הלידות בימינו נשכבת או מושכבת היולדת על גבה בחדר הלידה, לנוחות הצוות והחיבור למוניטור. אבל חשוב שתדעי, ששכיבה על הגב אינה התנוחה האידיאלית ללידה ושקיימות תנוחות בריאות וטבעיות בהרבה.

תנוחות מומלצות ללידה

אם יצא לך לצפות בסרטים או בסדרות עם נשים הכורעות ללדת, סביר להניח שראית אותן שוכבות על הגב בזמן הלידה. גם כשאת מגיעה לחדר הלידה, לרוב ישכיבו אותך על הגב. הדבר נעשה לנוחות הצוות המיילד וחיבור המוניטור.

 

עם זאת, עלייך לדעת ששכיבה על הגב היא לא התנוחה האידיאלית ללידה, ואם ההריון תקין והלידה תקינה רצוי ליולדת שלא לשכב על הגב אלא ללדת בתנוחה טבעית ונוחה יותר.

 

קיימות לא מעט סיבות מדוע שכיבה דווקא על הגב בזמן הלידה אינה עדיפה, ומדוע תנוחות זקופות יותר עדיפות עבור היולדת, הנה חלק מהן:

1. כאשר את בשכיבה שריר הרחם מתאמץ פחות: לשריר הרחם יש נטייה להתכווץ קדימה בזמן ציר, כאשר היולדת בתנוחה זקופה היא יכולה לרכון קדימה ולסייע לרחם לפעול ללא התנגדות, לעומת זאת בשכיבה על הגב הרחם נאלץ לעבוד קשה יותר נגד כוח הכובד ולכן הוא נוטה להתעייף ולכאוב יותר.

 

2. הפחתת עוצמת הכאב: בשכיבה על הגב נוצר לחץ על העצבים העוברים בעצם העצה ולכן תנוחות זקיפות ואנכיות מפחיתות את עוצמת הכאב שנוצר מהלחץ.

 

3. תנוחת לידה טבעית: כניסת ראש התינוק וההתבססות במבוא האגן טובה יותר בתנוחה אנכית  ומאפשרת לידה מהירה יותר. כמו כן מופעל פחות לחץ על חוליות הצוואר של התינוק מה שמאפשר שליטה טובה יותר ואחיזה בטוחה ביותר בראש התינוק כאשר הוא יוצא.

 

4. פתיחה יעילה ומהירה של צוואר הרחם: בין הצירים הלחץ על צוואר הרחם נשמר ע"י משקל התינוק ומשקל האיברים הפנימיים של היולדת. כמו כן כוח הכבידה מבחינה מכאנית לדחיפת התינוק כלפי מטה, כלפי האדמה יש יתרון רב על פני דחיפתו בצורה אופקית.

 

5. פתיחה והתרחבות מקסימאלית של האגן: בעמידה מפרקי האגן חופשיים להתרחב אודות להורמונים המופרשים במהלך ההריון עצם העצה(הזנב) חופשייה לנוע לאחור בישיבת כריעה. התנוחה מפחיתה את הסיכויים לקריעה של הפרינאום ובצורך בתפרים לאחר מכן.

 

6. תנוחה זקופה עדיפה גם לשיליה עצמה: מחזור הדם בשיליה משתפר וכך גם אספקת חמצן טובה יותר לתינוק. כמו כן התנוחה מסייעת לשיליה להתנתק בצורה ספונטנית ומוצלחת יותר.

 

7. תפקוד יעיל של הסרעפת ושרירי הבטן: כאשר את יולדת בתנוחה זקופה ישנו תפקוד יעיל יותר של הסרעפת ושרירי הבטן המסייעים בהופעת רפלקס פליטת התינוק.

 

8. הפחתת הסיכון בזיהום: בתנוחה זקופה ישנם פחות סיכונים לזיהום, כיון שהנוזלים מתנקזים מהרחם בקלות ובחלל הרחם לא מצטבר דם.

 

כמובן שלעיתים אין ברירה ויש צורך ללדת על הגב בלבד, אך גם בתנוחה זו אפשר לתרגל נשימות, דמיון מודרך ותנועתיות אזר יקלו על הכאבים ויקדמו את הלידה.

 

 

על הכותבת:
אירית כהן
דולה, מדריכת הכנה ללידה ומטפלת בשיאצו
https://lp.vp4.me/epxe

 


עוד באותו נושא

הפרעות בנרתיק: זיהום פטרייתי או חיידק ? כך תדעי להבדיל

כ-50% מהנשים סובלות מזיהומם בנרתיק, שמקורם פטרייתי או חיידקי, אם כי רובן אינן יודעות להבחין בסוג הזיהום...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!