הילד המפוחד יכול להיות סופרמן ולהרגיש קצת גיבור, הילדה שמרגישה את עצמה קצת בצד הופכת למלכה עם כתר. אבל יש ילדים שעוטים על עצמם תחפושת במשך כל השנה! מי הם?

מסכות כל השנה אצל ילדים

פורים מגיע ואיתו תחפושות, מסכות ושאר אביזרים שנותנים לנו להרגיש קצת אחרת יום אחד בשנה. האמנם?

 

לפעמים אנו ההורים, בלי משים, מקטלגים את הילדים ומקבעים אותם במשבצות מסויימות שמהן קשה לצאת. ההגדרות הקבועות האלה גורמים לילדים להתנהג בדיוק לפי מה שהגדרנו אותם. לדוגמא: המוכשר של המשפחה, העצלן, התחרותי, התינוקי, ועוד כינויים שמקבעים תכונות אופי לנצח.

 

ובהרחבה:

תחפושת הילד הרע

הילד שעושה בלאגנים במשפחה. אם נופל או נשבר משהו מאשימים רק אותו. לכן הילד הזה לא מתאמץ לשנות את תבנית ההתנהגות שלו כי ממילא זה מה שחושבים עליו ולא יעזור כלום. איך גורמים לילד לצאת מהתחפושת? מאירים את הנקודות הטובות שלו ולא את הרעות!

 

תחפושת הילד הטוב

לעיתים כשאח אחד תופס המון תשומת לב שלילית, אח אחר יבחר דווקא להיות ילד מרצה ונח למדי ומדוע? כיוון שהוא רואה כמה כעס נוצר בין הילד הרע להורים והוא איננו רוצה גם כן ביחסים הללו. לכן הוא נהיה ילד ממושמע מדי, כזה שאין לו רצונות משלו ועל הכל הוא מסכים. ילד נח ומרצה זה באמת נשמע כמו חלום אבל עדיין צריך לזכור שזו תחפושת! הילד לא יכול להיות רק טוב ומרצה כל הזמן.יש לו רצונות משלו רק שהם לא יכולים לבוא לידי ביטוי. אז איך מוצאים את הילד מהתחפושת? מאפשרים לו בחירה אמיתית ואפשרות לענות גם לא. לדוגמא: "אושר אתה מוכן לרדת למכולת? זה בסדר גם להגיד לא."

 

המוכשר של המשפחה

מה רע בלהיות אחד כזה? אין רע בלהיות מוכשר! אך כשמקבעים את הילד לתכונה זו בלבד לא מאפשרים לו לגלות עוד חלקים באישיותו והדבר גם גורם ללחץ וחרדה: "מה יהיה אם לא ארצה לנגן/לשיר? לא יאהבו אותי?" אפשר ורצוי להחמיא לילד על כישורים אך לאפשר לו בחירה וחופש ולא לקבע אותו. יש לקחת בחשבון את הרגשתם של האחים האחרים. מותר גם למי שאינו כשרוני לנגן/לרקוד/לשיר. כל המשבצות פתוחות.

 

לסיום, לזכור שלילד יש אישיות רחבה ואל לנו לצמצם אותה לתכונות ספורות בלבד. העניין הוא לא לקבע אלא לאפשר התנהלות חופשית.

 

 

פורים שמח!!

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
https://www.facebook.com/%D7%A8%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%A8%D7%A5-%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%A6%D7%AA%D7%99%D7%AA-267594923694259/?pnref=lhc

 


עוד באותו נושא

כל מה שמטריד אותי עכשיו, זה המצב הביטחוני!

מדוע אנחנו מתקשים לתפקד באופן נורמאלי ושגרתי בעת מלחמה עם איום נפילת טילים מעל ראשנו? בדקתי ומצאתי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!